Günün Tarihi:23 Mayıs 2018

 

 

‘Hizmet çıtamızı yükselteceğiz’


Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelerek, bir çok konuya açıklık getirdi.

Toplantıya katılım
Vali Coş’un basın mensuplarıyla buluşmasına Sakarya Garnizon Komutanı Albay Emin Dursun, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Mutlu Işıksu, Gençlik Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Salih Sağlam, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Bahar, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Ömer Faruk Çakır, Gazetemiz Sorumlu Müdürü Müjdat Çetin, Yazı İşleri Müdürü Ekrem Ürdüç, Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Emin Can, Yazarlarımız Cevdet Güngör, Abdullah Çelik, Temsilcilerimiz Salim Özyılmaz, Erol Ulu ve basın mensupları katıldı.

Basının ilgisi
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak sözlerine başlayan Vali Coş, “Bir yılı daha beraber geçirdik. Devletimizin bize verdiği görevleri en verimli kullanmak süretiyle özen gösterdik. Denetime, ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesine önem veren yönetim anlayışını ön plana çıkarmaya çalıştık. Amacımız üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmektir” dedi.

14 firmaya ceza
Vali Coş, “Amacımız tabi ki de kanunu ve nizamı temin etmek. Devletin yasalarının uygulanması kon usun da üzerimize düşen vazifeyi en iyi şekilde ifa etmeye çalıştık.
İlimizdeki inşaat kalitesi için önem taşıyan hazır beton kontrolünü firmaları sık sık denetleyerek yetersizliklerin ortadan kaldırılmasına özen gösterdik. Geçen yıl yapılan denetimlerde 14 firmanın betonunda yapılan testlerde değerlerin düşük olduğunu tespit edip gerekli yasal işlemleri gerçekleştirdik. Yaklaşık 5.5 milyon liraya yakın para cezası verildi” dedi.

Hizmet çıtası
Vali Coş, “Gıda ve umuma açık yerlerin denetimlerinden eğitim ve eğitim yerlerinin denetimlerine kadar, her alanda denetimler gerçekleştirdik. İnşallah 2016 yılında da hizmet çıtamızı daha yükseğe ulaştırmak için tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız” dedi.

AFA yeniden
AFA Kültür Merkezi’nin güçlendirilmesi gerektiğini de söyleyen Vali Coş, “ Bu konuda bir maliyet çıkardık güçlendirilmesi için ama bu maliyet çok mümkün görünmüyor. Büyükşehir Belediye Başkanımızla da görüştük, belediyemiz oraya güzel bir kültür merkezi yapmayı planlıyor. Bizde Kültür Müdürlüğü olarak istediğimiz aktivitede kullanabileceğiz. Otoparkları ve büyük salonları ile ilimize yakışır bir merkez olacak. Elimizdeki mevcut binaları ve imkânları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor” dedi.

Kadın Doğum
Yeni yapılan Kadın Doğum Hastanesinde zemin iyileştirme çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Vali Coş, “Burada zemin iyileştirmeleri yapılıyordu. Şimdi yeniden hastane çalışmalarına başlandı. Oldukça kapsamlı bir iş, 150 gün içerisinde bu çalışmaları sonlandıktan sonra inşaat devam edecek” dedi.

Afetlere önlem
Doğal afetlere karşı alınan tedbirlere yönelik bir soru üzerine Vali Coş, “ Sel olmasın diye bütün ihtimallere tedbir almaya ekonomik güç yetmez. Geçen günlerde İngiltere’de de büyük bir sel oldu. Yani bu felaket her yerde yaşanabilir ama bunu asgariye indirmek lazım. Bu bir yerde iklim değişikliklerinden kaynaklanıyor. Dere yataklarının korunması ve kontrolü eskiden çok fazla gözetilmemiş bundan kaynaklanan sorunlar da var, bununla da ilgili kurumlarımızın çalışmaları var. Bizim belirlediğimiz tedbirlere vatandaşlarımızın da uyması gerekiyor” dedi.

Nehir kenarı yapıları
Sakarya Nehri kıyısında bazı yasal olmayan yapılar tespit ettikleri belirten Vali Coş, “Nehir kenarında bazı işgaller tespit ettik. Çalışmalara hemen başladık. Kolluk kuvvetlerimizle yıkım işlemlerini yapacağız. Hukuksal acıdan mücadele vererek, kanun ve nizamlara uymayanlara gereken cezayı vereceğiz” dedi.

Uyuşturucu
Uyuşturucu ile mücadele yeni bir birim olan Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü’nün kurulumunun tamamlandığını ve hizmete başladığını da söyleyen Vali Coş, “Uyuşturucu ile mücadelede etkin tedbirlerimiz devam ediyor. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde ilimizdeki uyuşturucu ile mücadele konusunda il Emniyet Müdürlüğümüzde bu faaliyetler Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğünün denetiminde yapılıyordu. Bu konunun önemine binaen Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü şeklinde ihtisas edildi” dedi.

Mücadele sürüyor
Vali Coş, “Bu polis görev ve sorumluluk alanındaki uyuşturucu alanındaki hizmetlerini özel bir şube müdürlüğü bünyesinde daha etkin bir şekilde yürütülmesi konusunda gerekli çalışmayı başlattık. Kuruluşunu gerçekleştirdik. Personel ve araç gerecini tahsis ettik. Çalışmalarımız devam ediyor. Jandarma da aynı şekilde bizim hatta uyuşturucu ile mücadelede amacımız sadece uyuşturucu ile mücadele değil, genel hizmette görevli polis ve Jandarma ekipleri uyuşturucu konusunda görevli ve yetkili olması, dikkatli olması gerekiyor” dedi. 

AMATEM
Vali Coş, “Bunun eğitim boyutu da var. Her eğitim kurumunda üniversitelere kadar bilinçlendirme devam ediyor. Bağımlı olanlar içinde SEAH içinde AMATEM kurduk ve gerekli tedavi hizmetini de vermekteyiz. Sayıda olumlu yönde azalma var. bu konuda 7/24 mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Kaynarca OSB
Kaynarca’daki Makine OSB üzerine sorulan soru üzerine de Vali Coş, “Makine Sanayicileri OSB konusunda kamulaştırmaların bir an önce yapılması için karar aldık. Kendi imkânlarımızla bu işin zor olacağı için bakanlık kredisi kullanmak sureti ile bu işin hızlandırılmasına karar kıldık. Bakanlığımızın da uygun görmesi durumunda hızlı bir şekilde kamulaştırmaları yapacağız” dedi.

Acarlar kuruyor
Kuruyan Acarlar Longozuyla ilgili de konuşan Vali Coş, “Longozun korunması önem verdiğimiz konulardan bir tanesi özellikle İstanbul’daki orman fakültesi ile birlikte çalışmalarımız var. Yapılması gerekenleri ve geleceğinin korunması için çalışmalarımız son aşamaya geldi. Yıkmak kolay ama yapmak zor onun için baştan tedbirimizi almak istiyoruz” dedi.

Çevre hassasiyeti
Çevre hassasiyetini dile getiren Vali Coş, “Çevremizi korumak bu yüzden çok önemli. Çevre denetimleri konusunda da tedbirler alıyoruz. Denetimlerimizde eksikliği olan firmalara cezai yaptırımlar da uyguladık. Geçen sene beş buçuk altı milyon lira para cezası verildi firmalara. Cezadan daha önemli olan ise faaliyetin durması, onlarca firmanın da faaliyetini durdurduk” dedi.

Yerli otomobil
Sakarya'nın mevcut potansiyelinin yetkili makamlarca değerlendirileceğini, bunun iktisadi bir konu olduğunu anlatan Coş, "Yerli otomotiv sanayisi için en uygun bölge Sakarya'dır. Altyapısıyla, nitelikli insan gücüyle, jeopolitik konumuyla bu yatırım için biçilmiş kaftandır. Yer seçiminde yapılacak bir yanlışlık daha sonra üretim maliyetlerinde problemler yaratır, rekabeti engeller. O yüzden muhakkak ki en uygun yer neresi ise iktisadi açıdan da orasının yapılması lazım" diye konuştu. Vali Coş, yerli otomobil üretimi konusunda en doğru kararların ilgililerce verileceğine inandıklarını dile getirdi.

Sıfır tolerans
Vali Coş, vatandaşların taleplerine her türlü yazılı ve elektronik ortamda cevap verdiklerini, hiçbir kurum ve kuruluş temsilcilerine ve işini yapmayanlara karşı sıfır tolerans ile çalışmayı sürdüreceklerini, yeni yılda da güzelliklerin ve hizmetlerin bol olacağı bir yıl olması temennisinde bulundu.
 

9 Ocak 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 650 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ