Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

‘H1N1 virüsü salgın boyutunda değil’


SAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, "Türkiye'nin çeşitli illerinde 'domuz gribi' şüphesi adı altında birtakım ölümler yaşandı. Ancak, H1N1 dediğimiz influenza virüsü salgın boyutunda değil" dedi.

1 metreden bulaşabilir
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, yaptığı açıklamada, gribin virüs hastalığı olduğundan dolayı 1 metre yakınındaki kişilere rahatlıkla bulaşabileceğini söyledi.

El yıkanması lazım
Prof. Dr. Karabay, su ve sabunla toplam 30 saniye güzel şekilde el yıkanır veya kolonyayla 15 saniye ovuşturulabilirse bu virüsün uzaklaştırılmasının mümkün olacağını dile getirirken, risk grubundaki kişilerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğini ifade etti.

Herkes grip olabilir
Prof. Dr. Karabay, şöyle konuştu; "Bu yıl, geçen senekinden daha fazla grip görmedik. Halk arasında 'domuz gribi oldum, ne yapacağım ben?' kaygısı yersiz bir korku. Herkes grip olabilir. Türkiye'nin çeşitli illerinde 'domuz gribi' şüphesi adı altında birtakım ölümler yaşandı. Ancak, H1N1 dediğimiz influenza virüsü salgın ve paniğe neden olacak boyutta değil. İnfluenza, bir kere başladıktan sonra yapılabilecek şeyler çok sınırlı ama korunmadaki en etkili yöntem, hala aşıdır”.

9 Ocak 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 808 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın