Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

2015 yatırımlarının maliyeti: 5 milyar 433 milyon TL


Sakarya Valiliği 4. Dönem İl Koordinasyon Toplantısı dün Vali Hüseyin Coş yönetiminde gerçekleştirildi.

Katılımcılar

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Coş’un yanı sıra Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Daire Müdürleri ve kurum temsilcileri katıldı. Toplantıyı Vali Hüseyin Avni Coş’un geç kalması nedeniyle Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy açtı.

 

Projeler

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, “ 2015 yılı yatırımlarımızın toplam proje tutarı 5 milyar 433 milyon lira olup 2014 yılı yatırımları ile karşılaştırıldığında yüzde 6’lık bir artış meydana gelmiştir. 2015 yılı yatırımlarımızın toplam ödeneği 1 milyar 46 milyon lira. Yatırım programında yer alan 415 projede, 4. Dönem itibariyle yüzde 64 nakdi yüzde 69 ise fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 415 projeden 189’u tamamlanmış, 144’ü devam etmekte, 20’si ihale aşamasında olup 32 projeye ise hazırlık çalışmaları devam etmektedir” dedi.

 

Kaynarca yolu

Ulusoy’un konuşmasının ardından Proje sahibi kurum ve kuruluş temsilcileri tek tek kürsüye çıkarak projeleri hakkında kurula bilgi verdiler. İlk olarak kürsüye çıkarak çalışmalar hakkında bilgi veren Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Taner Hergüner, “ Toplamda 614 kilometre yol ağımız bulunmaktadır ve bunun yüzde 65’i bölünmüş yol halinde. 2016 yılında özellikle hedeflerimiz arasında Kaynarca- Karasu arasındaki güzergâhın tamamlanması var. Bu proje 3 kısımdan oluşmaktaydı ama tünel çalışmalarındaki proje revizyonlarından dolayı yeniden ihaleye çıktı. Bugün itibari ile projeler tamamlandı 2016’nın ilk çeyreği içinde ihale de tamamlanmış olur” dedi.

 

Batakköy Kavşağı

Hergüner’in konuşmasının ardından soru sormak için söz alan Akyazı Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Gündüz, “D-140 Karayolu’ndaki Batakköy Kavşağı Akyazı’nın ana girişi. Bu kavşak yapılamadı, kamulaştırma ile ilgili çalışmalar bitti. Karayolları ile ilgili gerekli yazışmalar da yapıldı acilen yapılması için. Haftada iki üç kere ölümcül kaza meydana geliyor burada. Burası ile ilgili herhangi bir program var mı?” diye sordu.

 

Dahil etmemiz

Gündüz’ün sorusu üzerine konuşan Hergüner ise, “Kavşak konusunda şu anda bir çalışma yok. Ama kamulaştırmalar bitiyor ise önemli sorun geride kalmıştır. Tek sorun burası ile ilgili ilave çalışmayı projeye dahil etmemiz gerekir. Gerekli çalışmaları yapacağız” ifadelerini kullandı. 

 

Milli Tren

TÜVASAŞ Genel Müdür Vekili Hikmet Öztürk ise, “TÜVASAŞ olarak 3 projemiz bulunmakta. Bunların toplam yatırım ödeneği 10 milyon 648 bin lira. Şuanda yatırımını düşündüğümüz Milli tren projesi kapmasında Elektrikli tren setleri için proje çalışmalarımız devam etmektedir. Kalkınma Bakanlığı’ndan gerekli yatırım alındı. Görsel projemiz bitti. Konsept proje tamamlandı. Alüminyum gövde için de bir ihale gerçekleştireceğiz” dedi.  

 

Elektrik kesintileri

SEDAŞ Genel Müdürlüğü adına kürsüye çıkan SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, “2016 yılında 58 işimizin tamamını bitirmiş vaziyetteyiz” dedi. Vali Hüseyin Avni Coş ise, “Yoğun bir kar yağışı olmasına rağmen bu sene elektrik konusunda bir sıkıntı yaşanmadı. Hem size hem de TEİAŞ’a teşekkür ediyoruz. Sokak aydınlatmaları ile alakalı sorunların da bir an önce çözülmesini bekliyoruz ama” dedi. Bekircan ise, “Sokak aydınlatmaları ile alakalı yaşanan sıkıntıları da çözmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

Eleştirilmişti

Geçtiğimiz kış aylarında elektrikle alakalı yaşanan sıkıntıların basın tarafından gündeme taşındığını hatırlatan Vali Coş, “Yaşanan kesitiler vatandaşlarımız tarafından eleştirilmişti basın da bunu yoğun bir şekilde yazmıştı halkın sesi olarak. Hamdolsun alınan tedbirlerle fazla bir şikayet gelmiyor” şeklinde konuştu.

 

Sağlık projeleri

İl Sağlık Müdürlüğü projeleri hakkında bilgi veren Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Serdar Değirmenci, “Sağlık Müdürlüğü’nün toplam 17 adet yatırımı bulunmakta. 4 tanesi 2015 itibari ile sonlandı. Hendek ve Karasu Devlet Hastaneleri, Sapanca İlçe Hastanesi ve Hocaköy Aile Sağlığı Merkezi. Toplam 5 adet devam eden projemiz var, bunlardan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçici kabul aşamasında. Kadın Doğum Hastanesi’nin de zemin iyileştirme çalışmaları devam etmekte” dedi. 

 

Diş Hastanesi

Vali Hüseyin Avni Coş’un Diş Hastanesi ile ilgili detaylı bilgi istemesi üzerine ise Değirmenci, “Geçici kabul için komisyon kuruldu. Gittiler, baktılar fakat elektrik ve doğalgaz bağlantısı olmadığı için tesisatları deneyemediler. Onun için bu hafta sonuna doru inşallah geçici ön izini alacağız” dedi.

 

Acarlar Longozu

Orman ve Su İşler Bölge Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi veren 1. Bölge Müdürü Osman Demirel, “ 2015 yılı içinde 12 projemiz vardı, bunların tamamını gerçekleştirdik” dedi.

 

Denetleyici

Vali Hüseyin Avni Coş’un Acarlar Longozu çalışmaları hakkındaki sorusu üzerine ise Demirel, “ Longoz ile ilgili hazırlanan proje Genel Müdürlüğümüz tarafından DSİ Genel Müdürlüğüne iletildi. Suların çekilmesi ile birlikte faaliyet başlayacaktır.  Faaliyeti yapacak kurum DSİ şube müdürlüğüdür. Biz de denetleyici olacağız” dedi. Vali Coş ise, konunun takip edilmesini ve bu sene içerisinde bitirilmesi gerektiğini söyledi. 

 

Tuzlama çalışmaları

Toplantının sonunda açıklamalarda bulunan Vali Coş,  Karayolları yetkililerine tuzlama konusunda mesajlar geldiğini söyleyerek çalışmalarda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Vali Coş, “Çalışmaların iyi denetlenmesini istiyoruz” dedi.

 

Misafirimiz

TEM Otoyolu Sakarya girişinin de düzenlenmesi gerektiğini belirten Vali Coş, “Dikkat edilmezse kavşak kaçırılabiliyor. Işıklandırma yapılması gerekiyor. Birçok misafirimiz Hendek’ten çıkarak geri geldiklerini söylüyorlar. Orayı daha belirgin hale getirme konusunda çalışma yapılırsa seviniriz” şeklinde konuştu.

26 Ocak 2016 , Salı Bu haber toplam 748 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın