Günün Tarihi:26 Haziran 2019

ATSO’dan girişimcilik kursu


KOSGEB ve İş-Kur’la bir program dahilinde çalışma başlatan Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası önemli bir girişime daha imzasını atmaya hazırlanıyor.


Protokolle
Önümüzdeki günlerde başlatmayı planladığı uygulamalı girişimcilik kursuna ilişkin ATSO İŞ-KUR ve KOSGEP işbirliği ile açılacak olan girişimcilik kursu hazırlanacak ve imzalanacak olan bir protokolle hayata geçirilecek.

10 gün sürecek
ATSO protokol sonrası açmayı planladığı girişimcilik kursu 4 gurup üzerinden yapılacak ve 10 gün sürecek. Guruplarda 25 kursiyer olacak ve kursiyerler her gün 7 saat kurs görecekler ve 10 günün sonunda 70 saatlik kursu tamamlayan girişimcilere kurs bitirme sertifikası verilecek.

100 bin lira
10 günlük kursu tamamlayıp sertifika sahibi olanlar işyeri açmak ve 50 bin liralık hibe krediyi alabilmek için KOSGEB’e müracaat edecekler. 50 bin lira hibe krediyi alan aynı girişimci daha sonra faizsiz ancak geri ödemeli 100 bin liralık kredi için müracaatını yapacak ve bu krediyle birlikte yeni işyerinde çalışmalarını sürdürmeye başlayacak.

Eğitici heyet
Açılacak olan girişimcilik kursuna katılacak olanlara İş-Kur tarafından her gün için 20Tl.ücret ödenecek. Hazırlanacak ve imzalanacak olan protokole göre kursları verecek olan biri Profesör, 2 Doçent ve 2 de yardımcı Doçentten oluşacak olan eğitici heyetin ücretleri ise ATSO tarafından karşılanacak.

Aranan şartlar
Uygulamalı girişimcilik kursunu tamamlayanların belirlenen kredilerden yararlanabilmesi için ellerindeki sermayeleri ile birlikte işyerlerini açması gerekiyor. İşyerlerini açan girişimciler daha sonra bahse konu olan kredilerden yararlanmak için açtığı işyerine ait yaptığı harcamaların faturaları ile banka kanalı ile yaptığı ödemelerin dekontları ile birlikte KOSGEB’e müracaat etmeleri gerekiyor.

Şehit yakınları
KOSGEP girişimcilere demirbaş, makine teçhizat alımı, kira ve çalışanların ücretlerin ödenmesine destek oluyor. KOSGEP kredi için başvuran erkek girişimcilere yaptığı masrafın yüzde 60’ını, bayan, engelli ve şehit yakınlarına ise yüzde 80’ini verecek.

Sigortalı olarak
Ayrıca kredi için başvuracak olan girişimcilerin son bir yıl içinde faaliyeti konusunda vergi mükellefi bulunmaması, kendisine ait gerçek kişi statüsünde başka bir işletmesinin olmaması, tüzel kişi statüsünde kurulmuş olan herhangi bir işletmede yüzde 50’den fazla ortaklığının olmaması, başka kurum ya da işletmelerde sigortalı olarak çalışmıyor olması gibi şartlara da kredi talebinde bulunan girişimcilerin durumlarının uyması gerekiyor.

Destek verilmeyen
KOSGEB Tarım (Ürün yetiştiriciliği, sera vs.) hayvancılık (büyük baş, küçük baş, kümes hayvanı yetiştiriciliği) eğitim (kreş, dersane, eğitim faaliyeti vs.) sağlık (muayenehane vs) sigortacılık, emlakçılık, İnternet kafe, oyun salonu, içkili eğlence işyerlerine destek vermiyor. 

İlk toplantı
Uygulamalı girişimcilik kurslarının açılmasına yönelik hazırlanacak olan protokolün ilk adımı önceki gün ATSO’da yapılan bir toplantıyla atıldı. ATSO Başkanı Şinasi Bayraktar’ın makamında gerçekleşen toplantıya İŞ Kur Müdürü Tekin Kaya, Şube Müdürü Necip Turan, Aydoğan Yeltik, Öğretim Üyesi M.Can Seyhan ile Akyazı Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Osman Özdağ katıldı.

Karar alındı
Açılacak olan uygulamalı girişimcilik kursu ile ilgili olarak yapılan toplantıda kursla ilgili sekretaryanın ATSO Genel Sekreteri Yalçın karaçayır tarafından yapılması da karar altına alındı.

25’e grup
Yapılan ilk toplantının ardından açıklama toplantıya ev sahipliği yapan ATSO Başkanı Şinasi Bayraktar, “İlçemize yeni yeni girişimciler kazandırmak için bir gayretin içindeyiz. Amacımız planladığımız uygulamalı girişimcilik kursunu 4 gurup üzerinden yapmak ve her gurubun 25’er girişimciden oluşmasını sağlamaktır” dedi.

Ücretlerinin
Bayraktar, “İş-Kur’la yapacağımız protokolde açılacak olan kurslara katılacak olanlara günlük 20 TL’nin İş-Kur tarafından, eğitimi verecek olan eğiticilerin ücretlerinin ise Odamız tarafından karşılanması hususları yer alacaktır” dedi.
 

5 Şubat 2016 , Cuma Bu haber toplam 952 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama