Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

İhtişamını koruyor


Taraklı’yı Osmanlı topraklarına katan akıncıların fetih nişanesi olarak diktiği 7 asırlık çınar ağacı, kış mevsiminde farklı şekilde ihtişamını koruyor.

Tarihi çınar

13ncü yüzyılın sonlarında ilçeyi Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katan akıncıların fetih nişanesi olarak diktiği 7 asırlık çınar ağacının bakımı, geçtiğimiz yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Ağaç Koruma Şube Müdürlüğü'nden gelen özel ekip tarafından yapıldı. Çınar ağacı ve yanındaki yaklaşık 300 yıllık tarihi çeşme, çevre düzenlemesi sonrasında turizme kazandırıldı. Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, tarihi dokusuyla bozulmamış bir Osmanlı kasabası olan Taraklı'nın çok sayıda tarihi değere ev sahipliği yaptığını anlattı.

Koruma altında

İlçenin turistlerin ilgisini çektiğini söyleyen Özkaraman, tarihi çınarın geçtiğimiz yıllarda yangın tehlikesi yaşadığını belirterek, yangında gövde kısmı zarar gören ağacın Bursa Anıtlar ve Koruma Kurulu’nca tescillenen asırlık çınar ağacının gövde kısmında zamanla açılan oyuğun kapanması için ilaçlama ve bakım çalışması yapıldığını ifade etti. Özkaraman, zaman içinde çocuklar tarafından ağacın gövdesine çiviler çakıldığını ve ağacın zarar gördüğünü ifade ederek, ağacın bundan sonra koruma altına alındığını aktardı. 

11 Şubat 2016 , Perşembe Bu haber toplam 566 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın