Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

‘Fındık üreticileri hüsranda’


Fındık üreticileri ile ilgili açıklamada bulunan CHP Hendek İlçe Başkanlığı, üreticilerin fiyatlar nedeniyle büyük hüsran yaşadığını söyledi. Fiyatlar

CHP İlçe Örgütü şu ifadelere yer verdi, “Fındık üreticilerinin kendi kooperatifleri olan FİSKOBİRLİK'in işlevsiz hale getirilmesinin, üretici olan bizlerin kendi kuruluşumuza sahip çıkamamamız sonucu gelinen nokta üreticiler açısından maalesef kötü bir durumdur. Geçen yıl düşük olan rekolte sonucu 22 liraya kadar çıkan fındıkta, bu yıl fiyatlar sürekli dalgalanıyor. Sezona 12 liradan başlayan fındığın kilogram fiyatı 15 liraya kadar çıktı. Üretici 15 lira olan fiyatın 20 lira olacağı umuduyla elindeki fındığı satmadı. Üreticiler fiyatın daha da artmasını beklerken, fındığın kilogramı piyasada 9 lira seviyelerine indi. Fiyatın düşmesi piyasa koşullarından değil, dış alıcıların spekülatif oyunlarından kaynaklanmaktadır.


‘Belirleyemiyor’
Türkiye fiyatların belirlenmesinde etkin rol oynayamıyor. Fındığın katma değerinin Türkiye'de kalması için üreticiler tarafından kurulan FİSKOBİRLİK üreticinin yanında, piyasa koşullarını dengeleyici bir konuma sahipken bilinçli olarak zor duruma düşürülmüş, piyasadaki işlevini yitirmiş ve sonuçta kapısına kilit vurmak zorunda bırakılmıştır. Üreticinin tamamen piyasa koşullarına terk edildiği günümüzde üreticilerin kendi kuruluşu olan FİSKOBİRLİK kapatılmaya zorlanmasaydı fındık üreticileri bu mağduriyeti yaşamayacaklardı. Bizler D-100 karayolun kenarında bulunan Hendek FİSKOBİRLİK tesislerinin önünde her geçtiğimiz zamanlarda derin bir hüzün yaşamaktayız.”

23 Şubat 2016 , Salı Bu haber toplam 1705 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama