Günün Tarihi:18 Ağustos 2019

Sütte fiyatlar düşüşe geçti


Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, sütte fiyatların artmasını beklerken bir anda aşağı çekildiğini açıkladı.

Süt fiyatları

Süt fiyatlarında da üreticinin büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Candemir, “Fiyatların artmasını beklerken aşağıya çekildi. Bu dönemlerde sütün azalması nedeniyle fiyatların artmasını bekliyorduk. Ancak sanayici, Arap ülkelerine süt ihraç edemediği için fiyatlarda indirime gitti. Burada yine üretici mağdur ediliyor. Böyle giderse 3-4 sene önce yaşadığımız et krizini tekrar yaşayabiliriz. Çünkü sütten para kazanamaz hale gelen üreticiler ineklerini kesmeye başlayacaklar” dedi.

Kriz yaşanacak

Süt ineklerinin kesilmesi durumunda et fiyatlarında yeni bir kriz yaşanacağını ifade eden Candemir, “Üreticilerimiz sütten para kazanamaz hale geldi. 1 kilo süt ile bir kilo yem alamaz hale gelindi. Süt fiyatlarının şu anda en az bir lira 30 kuruş olması gerekiyor. Şu anda bir lira 10 kuruşa indirildi. Bu işin çözümü ya bizim süt inekçiliğini bırakmamız, ya da devletin desteklemelerini arttırması. Yaklaşık 20 aydan beri süte zam yapılmadı” şeklinde konuştu.

Yem fiyatları

Yemde KDV’nin kaldırıldığını da hatırlatan Başkan Candemir, “Devlet yemde KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e düşürdü. 50 liralık bir yem çuvalında üç buçuk lira bir indirim oldu. Ancak bir ay sonra yem fiyatlarına toplamda 7 lira zam geldi. Sanayicinin yaptığı zamla şu anda yem fiyatları 50 liranın üzerine çıktı. Bizim KDV indiriminden kazanacağımız para sanayicinin cebine gitti. Üzerine bir o kadar da zam yaptılar. Keşke devlet KDV’yi kaldırmasaydı, hiç olmazsa devlet kazanıyordu. Devlet fedakarlık yaptı. Şimdi bizim paramız sanayicinin cebine gitti” dedi.

25 Şubat 2016 , Perşembe Bu haber toplam 814 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama