Günün Tarihi:22 Mart 2019

Trabzon’un Kurtuluşu kutlandı


Sakarya Trabzonlular Derneği; Trabzon’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 98nci Yıldönümü nedeniyle, dernek hizmet binasında bir konferans düzenledi.

Dernek hizmet binasında gerçekleşen kutlama programına; İstanbul Osmanlı arşivinde araştırmacı olarak çalışan Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı Dr. Mustafa Küçük konuşmacı olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Öztürk, Sakarya’da yaşayan Trabzonlular olarak memleketlerinin 98. yıldönümünü kutladıklarını belirterek, bu yolda hayatlarını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Başkan Öztürk, son günlerde artan terör olaylarını da sert bir dille eleştirerek, ülkenin bütünlüğünü kimsenin bozmaya hakkı olmadığını ve bozamayacağını dile getirerek, şehitlere rahmet, yaralılara da şifalar diledi. Ardından Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu ise, Trabzon’un kurtuluşu ile ilgili dernekte düzenlenen 5nci konferans olduğunu ifade etti. Milli mücadelede Trabzon’un stratejik öneminden dolayı Ruslar tarafından 1916 yılında işgal edildiğini, 24 Şubat 1918 tarihine Ruslar’dan geri alındığını söyleyen Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı Dr. Mustafa Küçük ise konuşmasında; birinci meclis hakkında bilgiler verdi.

 

29 Şubat 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 645 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın