Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

Büyükşehir’den bir ilk


Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Sakarya Sanat Galerisi bünyesine kazandırılan Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi hizmete alındı.

Sanat yatırımları
Yeni yatırımı gezen Başkan Toçoğlu, “Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nde hem teorik dersler olacak, hem de pratik olarak bu sanat dalları kursiyerlerimize öğretilecek. Aynı zamanda alanında usta önemli isimlerin sanat ürünleri de bu merkezde sergilenecek. Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.
Müjde verdi
Toçoğlu, “Anadolu kültür sanat başkenti olma hedefi doğrultusunda devam eden çalışmalarımız kapsamında, yeni bir müjdeyi hemşerilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bilindiği gibi, SAMEK kurslarımız geleneksel sanatlardan modern sanatlara, bilişim çalışmalarından dil eğitimlerine kadar geniş yelpazede eğitim çalışmalarını hemşerimizle buluşturuyor. Hizmete aldığımız Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi geleneksel sanatlar alanında uzmanlaşmak isteyen vatandaşlarımıza akademik müfredatla uzmanlaşma imkanı getiren bir merkez. Bu yeni kurumla hedefimiz gerçek anlamda sanatçıların yetişmesine katkıda bulunmak” diye konuştu.
‘Daha ileriye’
Başkan Zeki Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi Sakarya Sanat Galerisi; hem sanat galerisi, hem de bir eğitim kurumu olarak düzenlenmişti. Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi ile geleneksel sanatlara dönük çalışmalarımızı bir adım daha ileriye taşımayı hedefledik. Şehrin kültür sanat hayatında yenilikçi ve bir o kadar da özel bir yer edineceği şüphesiz olan Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezimiz’in yeni sanatçıların ve birbirinden kıymetli sanat eserlerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol üstleneceği inancını taşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Birliktelik
Merkez ile ilgili bilgileri paylaşan Yaygın Eğitim Şube Müdürü Halide Yeliz Kama ise, “Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezimiz, Sakarya Sanat Galerisi’nde faaliyet göstermektedir. Hat, tezhip, katı’, cilt, ebru, minyatür, çini, sedefkârlık, çamur şekillendirme, tasarım yöntemleri, medeniyetin izleri ile estetik ve sanat felsefesi branşlarında eğitimlerimiz alanında uzman eğitmenler eşliğinde sürdürülmektedir. Merkezimizin sanatsal kurgusunu müze ve atölye birlikteliği oluşturmaktadır” diye konuştu.
‘Önemli çalışmalar’
İhtisas Merkezi’nde sanat kültürü adına da eğitimler sunulduğunu aktaran Halide Yeliz Kama, “Merkezimizde pratik eğitimlerin yanı sıra, sanat felsefesi, tasarım yöntemleri ve İslam Sanatları Kültürü gibi teorik derslerimiz de söz konusu. Bu sayede kursiyerlerimizde sanat kültürü oluşturma adına da önemli çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Eğitimlerimiz tüm yıl süresince devam edecek. Tüm hemşerilerimizi merkezimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

29 Şubat 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 670 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama