Günün Tarihi:17 Eylül 2019

Bir tepkide CHP’den


CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, kamuoyunda “kiralık işçi yasası” olarak anılan İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın Meclis İhtisas komisyonunda kabul edilmesini eleştirdi.

Özel İstihdam Büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören tasarıya benzer bir düzenlemenin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildiğini anımsatan Taşkent, “Bu tasarı işçinin ölüm fermanı olacaktır. Düzenlemeyle çalışma hayatı köle pazarına dönüştürecek. Kıdem Tazminatı fiili olarak yok edilecek ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılacak. Yıllar boyunca karşı durduğumuz kural dışı, güvencesiz ve esnek çalışma biçimleri kural haline gelecek. İşverene toplu işten çıkarma hakkı tanınacağından, işveren aynı işçiyi bu bürolarından çok daha ucuza, sendikasız, haksız hukuksuz kiralayabilecek. Ne yazık ki insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan insan ticareti yasal hale gelecek. Taşerona kadro verileceğini taahhüt ederek oy toplayan AKP, taşeronu kaldırmadığı gibi insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan insan ticaretine de yasal zemin hazırlamış olacak. İnsanımızı köleleştirecek, sendikal hakları ortadan kaldıracak bu düzenlemeye karşıyız” dedi. 

1 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 715 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU