Günün Tarihi:23 Mart 2019

Başarının adı; Ahmet Akkoç


Sakarya’da eğitiminin tercih edilen okullarının başında gelen Ahmet Akkoç Ortaokulu başarıyla adeta özdeşleşmiş. “Her öğrencinin mutlaka başarılı olduğu bir alan vardır” ilkesiyle eğitimin verildiği okul her alanda oldukça başarılı. YENİGÜN Gazetesi olara

İşte benim

OKULUM

Röportaj: Hayri YORTANLI

Okulunuz ne zaman eğitim öğretime başladı?

Ahmet Akkoç Ortaokulu, Adapazarı Semerciler Mahallesi Yamanlar Sokak 59 pafta, 296 ada, 30-33 ve 40 numaralı parsellerde kurulmuştur. Okulun temeli 31 Temmuz 1971 tarihinde yapılan bir törenle atılmış ve 27 Eylül 1972 tarihinde eğitim ve öğretime başlamıştır. Adını aynı zamanda kurucusu olan Sayın Ahmet Akkoç’tan almıştır.

Okulun tarihi ile ilgili bilgi verir misiniz?

1972 yılında ilkokul olarak eğitim ve öğretimin hizmetine giren okulumuz 1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonucu ilköğretim okulu statüsüne alınmış, “Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu” olarak eğitim ve öğretim hizmetine devam etmiştir. 2012 yılında 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonunda, bünyesinde ilkokul ve ortaokulu aynı anda barındıran “Ahmet Akkoç İlköğretim Kurumu” adını almıştır. Yirmi altı dönem ilkokul olarak mezun veren okulumuz, 1998 yılından itibaren ilköğretim okulu statüsünde iki bin yedi yüz on öğrenci mezun vermiştir.

Ortaokul sürecini anlatır mısınız?

Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu şehrin merkezinde öğrenciler ve velileri tarafından oldukça tercih edilen bir okuldur. Okul içinde olumlu ve etkili bir kurum kültürü vardır. Yatay ve dikey iletişim sağlıklıdır. Karar alma sürecine herkesin katılımı esastır. Okulumuz 2015 2016 öğretim yılında ortaokul olarak devam etmektedir.

Okulunuzun sahip olduğu imkanlardan bahseder misiniz?

Okulumuzda 22 derslik, 3 yönetim odası,1 öğretmenler odası, 1 konferans salonu, 1 Fen laboratuvarı, 1 rehberlik odası,4 anasınıfı, 1 spor odası, 1 öğrenci soyunma odası, 1 bayan ve 1 erkek öğretmen tuvaleti, 3 erkek ve 3 kız öğrenci tuvaleti bulunmaktadır. Okulumuzda  sportif faaliyetler  yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Akıllı tahta ile tüm dersler bilgisayar destekli bir ortamda işlenebilmektedir. .Teknoloji ve Tasarım dersleri iş atölyemizde zengin ders araç gereçleri ile donanımlı bir ortamda işlenmektedir.

Laboratuvar ortamınız nasıl?

Fen Laboratuvarımızda Fen ve Teknoloji dersleri deneyler yapılarak işlenmektedir. Bilişim sınıfımız da öğrencilerimize bilgisayar eğitimi konusunda hizmet vermektedir. Konferans salonumuzda okulumuzun da katıldığı projelerle ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Enerji Verimliliği ve Geleceğin Kan bağışçıları Kampanyası bu konuda ilk akla gelenlerdir

Okulunuzda eğitim-öğretim faaliyetlerinin dışında başka faaliyetler düzenliyor musunuz?

Evet. Sosyal ve kültürel etkinlikler, sportif faaliyetler okulumuzun vazgeçilmezleridir. Akademik başarıyı hedeflerken, öğrencilerimizin ruh ve beden yapılarının da gelişmesini hedeflemiş bulunuyoruz. ”Her öğrencimizin mutlaka başarılı olduğu bir alan vardır” anlayışından hareketle yeteneklerin keşfi ve ortaya konması için çeşitli etkinliklere düzenlenmekte ve düzenlenen etkinlikler katılım sağlanmaktadır. Okul idaresi olarak Okul Aile Birliğimiz ile yapılması düşünülen tüm faaliyetleri destekliyoruz. Okulumuzda başta futbol, futsal, voleybol, atletizm, karate, tekvando, bocce, yüzme, güreş gibi bedensel sporların yanı sıra, satranç gibi beyin sporlarına da önem verilmektedir. Okulumuzda bu branşlarda18 ayrı takım kurulmuş takımlarımız spor faaliyetler kapsamın da yerel ve ulusal düzeyde önemli başarılar kazanmış ve bu yılda bu başarılar artarak devam etmektedir.

Sportif alandaki başarılarınız neler?

Karate, tekvando, futbol ve yüzme branşlarında geçen yıl yerel ve ulusal düzeyde  önemli başarılar kazandık 2014-15 eğitim ve öğretim yılında özellikle Yıldız Futbol Takımımız Türkiye’de ilk 10 a girerek büyük bir başarı kazanmıştır Yüzmede de aynı başarıyı tekrarladık. Bu saydıklarımız sadece spor başarılarımızdan bir kaçıdır.

Okulunuzda öğrencilerin başarılarını arttırmak için neler yapıyorsunuz?

Okulda öğrencilerimize yönelik olarak hafta sonlarında ücretsiz takviye kursları açılmış olup Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal bilgiler, İngilizce derslerinden desteklenmektedir. Okulumuzun rehberlik servisi TEOG süreciyle ilgili olarak veli ve öğrenci bilgilendirmeleri yapmıştır. Öğrencilerin başarı ve devamsızlık durumları öğretmen, idare tarafından sürekli takip edilmekte olup okul veli işbirliği en üst düzeyde gerçekleştirilmektedir.

Okulunuzdaki personel hakkında bilgi verir misiniz?

2015-2016 Öğretim yılında okulumuzda, toplam 4 şube anasınıfı, 42 şube ortaokul olmak üzere 46 şubede 1202 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Bu öğrencilerin 512 kız, 690 erkektir. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında okulumuzda 1 Müdür,3 müdür yardımcısı, 1 rehber öğretmen, 1 Memur, 4 anasınıfı öğretmeni,  82 branş öğretmeni,  güvenlik görevlisiyle birlikte 6 yardımcı personel eğitim çalışmalarımıza destek vermektedir.

Vizyon, misyon ve ilkelerinizden bahseder misiniz?

Vizyonumuz: Geleceğimizde söz sahibi olacak bireyler yetiştirmek.

Misyonumuz; Okulumuzdaki öğrencileri Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk Milleti’nin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültür değerlerini benimseyen, koruyan, geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven, daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren, soran, sorgulayan, kendisiyle ve çevresiyle barışık, problemlerinin farkında olan ve bunları çözebilen, mutlu, beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından sağlıklı şekilde gelişmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek için okul-öğretmen-veli-öğrenci işbirliği sağlamak üzere gerekli çalışmaları yapmak, yürütmek ve başarıya ulaştırmak temel işlevimizdir.

Okulunuzun başarısını yıllara göre kıyaslarsak nasıl buluyorsunuz?

Geçtiğimiz yıllarda öğretmen ve öğrencilerimiz üstün bir başarı göstermiştir. Her geçen yıl başarımızı daha da ilerilere taşımak istemekteyiz.

Gazetemiz aracılığıyla vereceğiniz mesajlar nelerdir?

 Gazetenizi ilgiyle takip ediyoruz. Gazetenizin eğitime dair vermiş olduğu haberler yapıcı olması nedeniyle eğitim camiasında çok ilgi görmektedir. Bu röportajları yayınlamanızdan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. Ayrıca gazetemizi takip eden velilerimiz de okulumuzdaki etkinlikleri sizin yayınlarınız sayesinde okumaktadır. 

4 Mart 2016 , Cuma Bu haber toplam 4939 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın