Günün Tarihi:23 Mayıs 2018

 

 

Hayatını bu işe adadı


30 yıl önce babasını kanserden kaybeden Nihal Akar, 13 yıldır kanser hastalığına yakalanan insanların yaşadığı çevresel ve sosyal sıkıntılara çare olmak için mücadele veriyor.

Şırnak’ta
Kanser hastalığı konusunda toplumda farkındalık oluşturmak için gönüllülük esaslı çalışmalarda 13 yılı geride bırakan Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneği (KANSERDER) Başkanı 55 yaşındaki Nihal Akar, kanser hastalığıyla 30 yıl önce babasını kaybetmesiyle tanıştı. Oğlunun okulunda Okul Aile Birliği’nde görev aldığı sırada yardım için gittikleri Şırnak’ta lösemi hastası küçük bir çocuğun sözlerinden etkilenerek, bu işe baş koydu.

13 yıldır
Yardım eli uzatabilmek için gerekli prosedürlerin uygulanması noktasında 2003 yılında derneğin ilk adımlarını atan Akar, kanser hastalığına yakalanan insanların ve ailelerin yaşadığı çevresel ve sosyal sıkıntılara çare olmak onların yüreğine dostça dokunabilmek için yaptığı çalışmalarda 13 yılı geride bıraktı.

Pes etmedim
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata tutunmuş kadınlar arasında yer alan Akar, gönüllülük esaslı çalışmaların sonunda aldığı teşekkür ve duaların tarifi olmayan mutluluk olduğunu söyledi. İlk başlarda çevresindekilerin kendisine inanmadığını, pes edeceğini düşündüklerini belirten Akar, “Hiçbir zaman pes etmedim, pişmanlık duymadım. Yorgunluklarım oldu, ancak telefonda gelen mutlu bir ses tüm yorgunluğumu alıyordu. İlk günkü heyecanımı hala yok etmedim. Onların bize verdiği mutluluk, güçlü olmamız gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor. Nihal ablanın hikayesi bu, nereye kadar devam edecek; ölene kadar” diye konuştu.

Kadınlar günü
Kadının toplumda çok önemli bir yeri olduğunun altını çizen Akar, “Biz ülkesi için savaşan Nene Hatunların, Fatma Bacıların torunlarıyız. İşte Türk kadını budur diyebileceğimiz arkadaşlarımızın çoğalması temennisiyle Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Külliyeye gidecek
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından külliyede verilecek resepsiyona katılacak davetliler arasında yer alan Akar, “Orada ağırlanmak, toplumun güçlü ve değer katan kadınları arasında gösterilmek benim sorumluluk alanımı kat kat yükseltti. Daha layık olabilmek için daha güzel şeyleri yapmakla hükümlü olduğumuzu bir kez daha gördük” dedi.

8 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 508 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ