Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

‘Türk Kadını fedakarlık timsalidir’


Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Merhamet
Coş, mesajında, 8 Mart'ın kadın haklarının hatırlanması ve sorunların çözümlenmesi noktasında dünya çapında bir farkındalık oluşturduğunu vurguladı. Bugünün tüm dünya kadınlarının eşitlik, güvenlik, özgürlük, daha iyi çalışma ve yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesi olduğunu belirten Coş, "Türk kadını, tarihimizin derinliklerinden günümüze kadar toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, her devirde şefkat, merhamet, feragat ve fedakarlık timsali olmuştur” dedi.

Kadınlarımız
Vali Coş, “Kurtuluş Savaşı'nda kanını, canını, emeğini ve evladını memleketin kurtuluşuna ve bağımsızlığına adamıştır. Bugün, terör odaklarının, kadınlarımızı ve çocuklarımızı istismar ederek birer terör objesi haline getirmeye çalıştıklarını esefle müşahede ediyoruz. Bunlara karşı durmak her insanın asli görevidir" ifadelerini kullandı.

Milli birlik
Coş, Türk kadınının modern Türkiye'nin kurulmasında da önemli bir misyon üstlendiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Geçen süreçte eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına kadar her alanda üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirerek, büyük Türkiye'nin simgesi, Cumhuriyetimizin milli birlik ve beraberliğimizin büyük teminatı olmuştur. Demokrasinin gelişmesi ve insan haklarının yükselmesiyle birlikte kadın hakları mücadelesinde de önemli mesafeler alınmıştır.”

Şiddet olayları
Vali Coş, “Yasal olarak kadınlarımız önemli haklara sahip olmalarına rağmen gelinen durumun yeterli olmadığı ve çeşitli alanlarda bazı sorunların yaşandığı açıktır. Giderek azalsa da kadınlara yönelik şiddet olaylarının devam etmesi hepimizi üzmekte, toplumumuzu yaralamaktadır. Bu sorunların ve üzücü olayların yaşanmaması için başta devletimiz ve ilgili kurumlar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından bütün bireylere kadar herkese önemli görevler düşmektedir” dedi. 

Huzurlu yaşam
Vali Coş, “Kadınlarımızın bu hak mücadelesinde, devletimizin bütün kurumlarıyla yanlarında olduklarını tekrar ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tüm dünyada, ülkemizde ve Sakaryamızda kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmasını temenni ederim" dedi.

8 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 624 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın