Günün Tarihi:14 Aralık 2018

 

 

Önce okuma yazma sonra iş


Söğütlü ilçesinde Roman kadınlara yönelik başlatılan "1. Kademe Okuma Yazma Kursu" Projesi kapsamında belgelerini almaya hak kazananlara iş imkanı sağlanacak.

120 saat
Kaymakamlık, Belediye ve Halk Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla hazırlanan projede, Roman kadınlara 10 kişilik sınıfta 120 saatlik okuma yazma kursu veriliyor. Kursta başarılı olup belgelerini almaya hak kazanan kadınlar, Söğütlü'deki Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) istihdam edilecek. Kursiyerler, okuma yazma eğitiminin yanı sıra Kur'an-ı Kerim dersleri de alıyor.

Talebi var
Söğütlü Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Roman vatandaşların okuma yazma düzeyleriyle ilgili yaptıkları çalışmada çoğunun okuma yazma bilmediğini öğrendiklerini söyledi. Bu nedenle eğitime önce kadınlardan başlamak istediklerini belirten Çiçekli, "Kursumuzun üçüncü haftasındayız. Okuma yazma belgelerini alan bayanlarımızı çalışma hayatına kazandırmayı düşünüyoruz. Onların da böyle bir talebi var. Kendi istekleri doğrultusunda OSB'de çalışacakları alanda iş imkanı vermeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Ayakları üzerinde
Çiçekli, daha sonra diğer okuma yazma bilmeyenlere de eğitim vererek, Sakarya'daki diğer OSB'lerde entegre çalıştırmayı düşündüklerini ifade ederek, şöyle devam etti: "Kadınların istekli olduklarını görüyoruz. İnşallah buradaki emekler boşa gitmeyecek, onlar çalışma hayatına dahil olacaklar, kendi ayakları üzerinde duracaklar. Biz bunun diğer Roman vatandaşlara örnek olacağını düşünüyoruz. Bugün de Dünya Kadınlar Günü. Hem çalışmalarını yerinde görmek hem de onların gününü kutlamak için buraya geldik. Biz kendi ayakları üzerinde duran bayanlar istiyoruz. Kendi ayakları üzerinde dursun, çocuklarına örnek olsun. Burada sosyal hayatta karşılaştıkları sorunları çözmek istiyoruz."

Örnek olacak
Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç ise örnek bir proje hazırladıklarını, başarılı olunması durumunda bunu Bakanlık desteğiyle büyütmek istediklerini bildirdi. Böylece, tüm Roman vatandaşların hem okuma yazma öğreneceğini hem de iş bulma imkanına kavuşacağını dile getiren Genç, şunları kaydetti: "Amacımız Roman vatandaşlarımıza hazır vermek değil, onları kazanarak kendi ihtiyaçlarını giderecek, kendi hayatlarını sürdürecek imkanlar yaratmaktır. Proje başarıya ulaştığında Sakarya'daki belki de tüm Türkiye'deki diğer Roman vatandaşlara da örnek olacak. Onları istihdam ederek hem ekonomiye kazandıracağız hem de kendilerine çalışarak hayatlarını sürdürme imkanı vereceğiz. Hükümetimizin başlattığı Roman açılımı kapsamında AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Ayhan Sefer Üstün ile bu projeyi konuştuk.

Karanfil verildi
Kursiyerlerden Burcu Şahin de ilk etapta kendisinin kursa gelmek istemediğini ancak 2 bebeği olmasına rağmen Kaymakam Çiçekli'nin de etkisiyle bu imkandan faydalanmaya karar verdiğini anlattı. Kaymakam Çiçekli ve Başkan Genç, Roman kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla karanfil verdi.

11 Mart 2016 , Cuma Bu haber toplam 851 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın