Günün Tarihi:20 Şubat 2019

‘At nalı’ böbrek temizlendi


Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde ilk kez ‘At nalı’ böbrekte, endoskopik böbrek taş cerrahisi gerçekleştirildi.

SAÜEAH üroloji polikliniğine yoğun böbrek ağrısı şikâyetiyle başvuran hastanın böbreğinin nadir görülen doğumsal konjenital anomalisi (böbreğin at nalı şeklinde olması) olduğu tespit edildi. Böbreğinde çok sayıda taş olduğu tespit edilen hastanın operasyonu Yrd. Doç. Dr. Fikret Halis kontrolünde Araştırma Görevlisi Dr. Yavuz Tarık Atik, ameliyathane hemşiresi Elif Kurtay, anestezi ve ameliyathane ekibi tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Halis, “Endoskopik böbrek taş cerrahisi (kapalı yöntemle böbrek taş cerrahisi) sırt bölgesinden yapılan 1 santimlik küçük bir kesi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu yöntemle hem hastanın tüm böbrek taşları temizlendi hem de olası bir açık cerrahiye bağlı uzun süre hastanede kalma durumuna ihtiyaç duyulmadan, hastanın daha kısa sürede ve konforlu bir şekilde günlük yaşama dönmesi sağlandı” dedi. Şaban Keydal (46) ise, “Ameliyatım çok iyi geçti, bizimle çok ilgilendiler, hepsine çok teşekkür ederim” dedi.

22 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 656 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın