Günün Tarihi:20 Şubat 2019

OTB’de talepler toplanıyor


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Neşet Peker, başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilirken, otomobil galericileri sitesi gündemin ana maddesiydi.

İlgi artıyor
Mahmut Kösemusul’un mazeret bildirerek katıldığı toplantıda Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, “İhracatın artması için birçok çalışma yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Dikkatler de üzerimizde. ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter odamızı ziyaret etti. Meclis Başkanımızla birlikte misafir ettik. Sakarya’ya ilgi gün geçtikçe daha da artıyor. İş dünyası olarak bu ilgiyi yönlendirmek istiyoruz” dedi.

Almanya’ya
Yılgenci, “Nisan ayı sonunda Almanya’da fuar seyahatimiz olacak. Ekonomimizin kalkınması için ihracat çok önemlidir. İhracata dayalı büyüme modelini destekliyoruz. Daha iyi seviyelerde olacağımızı düşünüyorum. Şehrimizin sosyal ve ekonomik anlamda daha iyi noktalarda olması için SATSO olarak projeler ürettik, şehrin dinamiklerinin de destekleriyle başarılı çalışmalara imza attık” dedi.

96 dükkan
Yılgenci, “Şehrimiz sadece sanayide değil, ticarette, tarımda ve turizmde çok büyük potansiyele de sahip. Şimdi sanayide olduğu gibi ticarette de önemli bir çalışmaya Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle imza atıyoruz. SATSO Hizmet Binamızın karşısında, 96 hizmet dükkânıyla, büyük bir otoparkı ve açık oto pazarı ile örnek gösterilecek, modern bir Organize Ticaret Bölgesi (OTB) olacak 2. El Oto Galericileri Sitesi için çalışma başlattık” dedi.

Otomobilciler
Yılgenci, “Şehir merkezinde otomobil ticareti olmayacak. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar, üyelerimiz bu gelişmeye en yüksek katkıyı verecektir buna inanıyorum. Organize Ticaret Bölgeleri ticarete de bir disiplin getirecektir. Bu çalışmamızda da derneğimiz var, yapı kooperatifini kurduk. İşletmecilerle istişareler yapılmaya devam ediliyor. Ay sonuna kadar talep toplama sürüyor” dedi.

Artık bitti
Antalya’daki Önemli bir çalışma yaptık. Şehrimizin SWOT analizinde güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerini hep birlikte değerlendirdik, geliştirme önerilerini konuştuk. Sonuç raporunu kamuoyu ile de paylaştık. Paylaştık artık bitti demiyoruz. Rapor bizim başucumuzda duracak, çalışma defterimiz olacak ve yol haritamızı belirleyecek. İş dünyası olarak nerelerde eksiğiz ve neler yapabiliriz, bunun peşinde olacak, çalışmalarımızı bu sorumlulukla şekillendireceğiz” dedi.

Sicil kayıtları
Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci’nin ardından aylık faaliyetlerle ilgili görüş bildiren Meclis Üyesi Behlül Bayrak, Antalya’da SATSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ekonomi Zirvesi’nin çok başarılı olduğunu belirterek, teşekkür etti. 5174 Sayılı TOBB Kanununun 10. Maddesi Gereği, 2013 Yılında Durumları “Askı” olan üyelerin Oda Sicil Kayıtlarının Silinmesinin görüşülmesi maddesinde söz konusu üyelerin meslek komiteleri aracılığı ile araştırılarak bir sonraki aya kadar süre verilmesi kararlaştırıldı.

2. El Otocular
Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde kürsüye gelen 21. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Akçam 2. El Oto Galericileri Sitesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak “Sakarya’da bulunan 2. El Oto Galericileri Derneği ve SS Sakarya Oto Galericileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, SATSO Hizmet Binası karşısında, 96 hizmet dükkânı, otoparkı ve açık oto pazarı ile dükkan başına 250 metrekare olan modern bir Organize Ticaret Bölgesi (OTB) kurulması için talep toplamaya başladı. Yer alımı için ilk başvuru ödemesi 25 bin TL toplam 75 bin TL’dir. Bundan sonraki ödeme 50 bin TL Nisan ayının sonunda olacaktır” dedi.

Son durum
13. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Enver Tok ise, İnşaat Malzemecileri İhtisas Bölgesi çalışmalarında gelinen son durum ile ilgili bilgi vererek yazışmalar neticesinde Ankara’dan resmi yazı geldiğini belirtti. Tok konuşmasını devamında bundan sonraki süreçte, Büyükşehir Belediyesi ile görüşülerek bölge ile ilgili projelendirme çalışmalarının başlanması gerektiğini ifade etti. Meclis Üyesi Adem Bilgen ise, Sakarya Ekonomi Zirvesi ile ilgili teşekkür etti.
 

1 Nisan 2016 , Cuma Bu haber toplam 576 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın