Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

Uyumaz’ın cezası indirildi


Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Recep Bolat ile kurum çalışanı Devrim Ersen Özergin'i öldüren ve yerel gazete çalışanı Mustafa Süke'yi yaralayan Anadolu Gazetesi İmtiyaz Sahibi Adnan Uyumaz'ın yargılandığı dava ikinci kez karara çıktı.

İkinci kez karar
Devrim Ersen Özergin'i öldürmek suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ve Mustafa Süke'yi yaralamak suçundan verilen 20 yıl hapis cezası Yargıtay'ca onanarak kesinleşen Uyumaz, Recep Bolat'ın öldürülmesiyle ilgili ikinci kez görülen davada 25 yıl hapse mahkum edildi. Yargıtay'ın, BİK Şube Müdürü Bolat yönünden daha önce verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını Bolat'ın denetim sırasında kamu görevinin bulunmaması nedeniyle bozmasının ardından yeniden görülmeye başlanan davada ikinci kez karar çıktı. Sakarya 2nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Bolat'ın öldürülmesine ilişkin görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Adnan Uyumaz ile tutuksuz sanıklar V.Ö. ve S.Ö., tarafların avukatları ve Uyumaz'ın yakınları katıldı.


‘Keşke yaşanmasaydı’
Uyumaz savunmasında, olayın yaşanmaması gereken bir olay olduğunu belirterek, “Esnafın ne suretlerle mağdur edildiğini ve parasının alındığını gazetemde 45 gün süre ile ifşa ettim. Belgelere dayalı şekilde haber yaptım. Olay kamunun haber alma hakkını engellemek ve beni baskıya maruz bırakmak amacıyla başlatılan denetimde yaşanmıştır. Bu kişilerin yetkisiz şekilde iş yerime geldiklerini açıkladım. Olay sırasında resmi bir görev ve denetim olmadığı için geliş amaçları bana baskı yapmak ve susturmak olduğu için bu hadise cereyan etmiştir. Keşke bütün mal varlığımı kaybetseydim, ancak bu olaylar olmasaydı. Son derece üzüntülüyüm. Ben maktullerin geride kalan çocuklarına faydalı olmayı arzu ederim. Olayların iradem dışında cereyan ettiğini bildiriyorum. Olay sırasında hangi suretlerle silahımı ateşlediğimi hatırlamıyorum. Kalan hayatıma yararlı işler yapmak suretiyle devam etmek istiyorum” dedi.


25 yıl
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Uyumaz'ı Bolat'ı kasten öldürmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışları cezanın geleceği üzerindeki olası etkilerini indirim sebebi olarak kabul eden mahkeme heyeti, müebbet hapis cezasını 25 yıla indirdi. Bolat yönünden verilen ceza temyiz için yeniden Yargıtay'a gidecek.

2 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 818 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın