Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Kadınların Şehirleri’ bu kitapta yazıldı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi, son kitabı ‘Kadınların Şehirleri’ni okuyucuları ile buluşturdu. Editörlüğünü Fatma Çolak’ın üstlendiği kitap, on dört kadın yazarın perspektifinden insan ve şehir ilişkileri üzerine çeşitli doneler sunuyor.

Yazarlar
Alev Erkilet, Ayşe Sevim, Emel Özkan, Fadime Özkan, Fatma Şengil Süzer, Hayriye Ünal, Leyla İpekçi, Melek Paşalı, Mukadder Gemici, Naime Erkovan, Özlem Albayrak, Sibel Eraslan, Süreyya Aylin Antmen ve Zeynep Arkan gibi değerli isimleri bir araya getiren eser, şehir kitaplığında kendine has bir yeri şimdiden edindi.

Farklı bakış
‘Kadınların Şehirleri’ ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Her alanda olduğu gibi kültür ve sanatta da şehrimize bir ufuk ve karakter kazandırma niyetimizi koruyoruz. Sakarya’nın bu alandaki yükselişini inşallah Kongre Merkezi projemizle daha da yukarıya çıkarmak istiyoruz. ‘Kadınların Şehirleri’ adıyla yayınladığımız bu eser de kadınların bakışıyla şehirleri okumayı sağlayacaktır. Bu imkan şüphesiz önümüze farklı bakış açıları da sunacaktır. Şehir kültürünün gelişmesi ve kültürlerin etkileşimini güçlendirmek için bu denli eserler yayınlamaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni eser
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi merhum Numan Yazıcı’nın kitabını, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Necati Mert’in ‘Bağ Çorbası’ adlı eserini, Dr. Mustafa Aydemir'in Edebiyat Dünyası’nın önemli isimlerinden Faik Baysal için kaleme aldığı inceleme kitabı ‘Sardunya Aşığı Adam’ı,  ‘Kalbimizde Bir Mevsim: Sakarya’ adlı eseri şehrin kültür hayatına hediye etmiştik. Son olarak da Fotoğraf Sanatçısı Süleyman Gündüz’ün ‘Tanrı Şehri Kudüs’ünü şehir kitaplığına kazandırdık. Bir süredir yeni bir kitap üzerinde çalışmalarımız sürüyordu. Ve bugün son kitabımız ‘Kadınların Şehirleri’ni Sakarya’ya armağan etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Yeşilin her tonu
Yazar Zeynep Arkan, kitap içerisinde yer alan ifadelerinde duygularını şu şekilde ifade etti: “Doğup büyüdüğüm şehir olan Adapazarı yeşilin her tonunu içerir, yemyeşildir hatta. Tabiat hala insanın yanındadır. Evlerin, sokakların dışına itilmemiştir. O ağaçların üzerinde büyüyerek, kalbimde mavi bir haleye dönüşmüştür Adapazarı. Özgürlüğümdür. Nefes alıp verebildiğim en güzel atmosfer gibidir.”
 

15 Nisan 2016 , Cuma Bu haber toplam 595 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın