Günün Tarihi:23 Mart 2019

Geleceğin bilişimcileri burada yetişiyor


Geçtiğimiz günlerde Rusya ile yaşadığımız uçak düşürülmesi krizi sonrasında, Türk kamu ve özel sektör internet sitelerine yönelik hackerlerin gerçekleştirdiği siber saldırı büyük ekonomik zarar yaşanmıştı. Karşılıklı siber saldırıların ve önlemlerin alınm

*Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, 2010 yılında kurulan yeni bir fakülte olmasına karşın çok önemli çalışmalara imza atmış durumda. İlk mezunlarını geçtiğimiz yıl veren fakültenin geçmişi esasında daha gerilere gidiyor. Fakültenin en önemli bölümlerinden birisi olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1994 yılından bu yana eğitim veriyor. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2010 yılında yeni kurulan Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi bünyesine alınıyor. Dolayısıyla fakülte yeni olmasına karşın tecrübeli bir kadrosu ve iyi bir altyapısı bulunuyor. 2010 yılından bu yana çok hızlı bir gelişim gösteren Fakülte, birçok başarılı çalışmaya da imza atıyor.  Geçtiğimiz günlerde tamamlanan ‘Siber Güvenlik Kampı’ bunlardan birisiydi.

 

*Sakarya Üniversitesi’nin şehrimizle bütünleşmesine katkı sağlamak adına yeni bir yazı dizisi devam ediyor. Sakarya Üniversitesi ve gazetemiz ortaklığında Fakültelerimizi ve Bölümlerimizi tanıtarak hem verilen eğitimleri kamuoyu ile paylaşarak, hem de üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilerimizi aydınlatmak istiyoruz.  Avrupa Mükemmellik Elçisi ödülüyle Avrupalı olan Üniversitemizin fakültelerinde değerli dekanlarımız ve bölüm başkanlarıyla gerçekleştireceğimiz yazı dizisinde ilkleri okuyacak ve detayları öğreneceksiniz. Bu dizinin gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü Basın Ofisi Yöneticileri ve personeline ayrıca teşekkür ediyorum.

 

Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’nin çalışmalarını, hedeflerini Dekan Prof. Dr. Nejat Yumuşak gazetemize şöyle anlattı. Fakültenin kuruluşundan bahseder misiniz? Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ne zaman kuruldu?

Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi 2010 yılında kuruldu. Ancak öncesi var, fakültenin temelini oluşturan Bilgisayar Mühendisliği bölüm olarak Mühendislik Fakültesi içinde 1994 yılında beri eğitim-öğretim vermekteydi. Birçok mezunlar verdi. O zamanlar sadece her dönem 30 öğrenci alıyorduk. Sadece 1. Öğretim programımız vardı. Ama zamanla 2. Öğretim programı da açıldı. Ve düzenli olarak her sene 80-90 öğrenci almaya başladık. 2010 yılında bu bölüm Fakülteye dönüştürülmüş oldu. Bunda, bilişimin ülkemizin öncelikli alanlarından birisi olarak benimsenmesi, dünyada ve ülkemizde bilişim sektörünün sürekli bir gelişmesi etkili oldu. Sürekli değişim ve gelişim gösteren, bütün alanların vazgeçilmezi haline gelen bilişimin tek bir bölüm içinde sıkıştırılması verimli olamazdı. Bu yüzden üniversitemiz bilgisayar ve bilişimi bir odaklanma alanı olarak belirleyerek bu alanda tek başına fakülte olmasını uygun gördü.

 

Türkiye’de kaç fakültede böyle bölüm var?

Şu anda sadece İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve birkaç üniversitede bilgisayar ve bilişim bilimleri fakültesi adı altında fakülte var. Önümüzde yıllarda bunların sayısı artacak, çünkü genel olarak eğilim bu yönde.

 

Fakülte bünyesinde hangi bölümler bulunuyor?

2010 yılında Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi olarak kurulduğumuzda, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, fakültemiz bünyesine dâhil edildi. Hemen ardından farklı bir alana hitap eden ve giderek sayıları da artan Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü kuruldu, öğrenci almaya başladı ve geçtiğimiz sene ilk mezunlarını verdi. Yani fakültenin kurulmasıyla birlikte Bilişim Sistemleri Mühendisliği adı altında yeni bir bölüm de üniversitemize kazandırılmış oldu. Fakülte olarak ilk mezunlarımızı geçtiğimiz yıl vermiş olduk.

Ayrıca bir de Yazılım Mühendisliği Bölümümüz var. Bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımı, bilgisayar bilimleri şu anda kabul görmüş 3 temel alan.

 

Bu alanlar birbirine bağlantılı mı?

Bu alanların hepsi ayrı odaklanmalar içeren ve temelde birbirini destekleyen fakat bağımsız anabilim dallarıdır. Disiplinler arası çalışmalara çok uygun bir alan olan yazılım mühendisliği çok elzem ve gelecek vaad eden önemli bir alan. Biz şu anda yazılım mühendisliği bölümünü kurduk. Öğretim üyesi kadrosunu güçlendirdikten sonra oraya da öğrenci almaya başlayacağız.

 

Öğrenci sayınız kaç?

Birinci ve ikinci öğretim öğrencileri ve lisansüstü programlardaki öğrencilerimiz ve farklı ülkelerden (193 adet) yabancı uyruklu öğrencimiz de dahil olmak üzere toplamda 2 bin 200 öğrencimiz var. Ayrıca daha önce ki yıllarda Teknoloji Fakültesinde bilgisayar mühendisliği bölümü vardı. Farklı bir bakış açısıyla kurulmuş bir bölümdü ama iki bilgisayar mühendisliği bölümünün bir üniversitede bulunması hem öğrenciler hem de aileler tarafından tam anlaşılamıyordu. Dolayısıyla oradaki bölüm de kapatılarak fakültemiz bünyesine alındı. Oradaki akademisyenler ve öğrenciler de fakültemize katılmış oldu.

 

Yüksek Lisans ve Doktora da hangi programlar var?

Fakültemiz anabilim dallarında açılan Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği yüksek lisans ve doktora programı var. Yaşam boyu eğitim çerçevesinde yani bilgisayar mühendisi mezunu olma şartı olmayan ancak bu konuya ilgi duyanlar için açtığımız özellikle çalışan kesime hitap eden tezsiz yüksek lisans programımız var. Bu programların adı “Bilişim Teknolojileri” tezsiz yüksek lisans programı olup özel sektör çalışanlarından büyük ilgi görmektedir. Yine işletmede ki bilgisayar uygulamalarına daha çok özen gösteren, çalışmaları onunla alakalı olanlar için yine yaşam boyu eğitim çerçevesinde “Bilişim Sistemleri” tezsiz yüksek lisans ve ikinci öğretim programı var. Çalışan insanlar için açılmış bu programlara da özel ve kamu sektörlerinden yoğun bir ilgi bulunmaktadır. 

 

Fakültenin tercih durumu nedir? Diğer üniversitelerin bölümleri ile kıyasladığınızda nerede gözüküyor?

Fakülte olarak baktığımızda Bilgisayar ve Bilişim bilimleri adında oldukça az sayıda fakülte bulunmakta. Fakat bu yöndeki eğilim de giderek hız kazanmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği bölümleri ile kıyasladığımız zaman, Bilgisayar mühendisliği, Bilişim Sistemleri mühendisliği bölümü yaklaşık şu anda 70-80 bin sıralarından öğrenci almakta. Yani %10 ve %15 giren öğrenciler üniversitemizi tercih etmek de. Genel olarak öğrencilerimizin yüzde 60’ı İstanbul’dan geliyor, yüzde 20 kadarı Sakarya’dan, onun yarısı kadar bir kısmı Kocaeli’nden, yani %30 kadarı Anadolu’nun değişik yerlerinden gelmektedir.  Yani Türkiye sıralamasına baktığımızda özel üniversitelerde dâhil olmak üzere 25, 26. Sıralardayız. O özel üniversiteleri çıkardığımızda da yaklaşık 16,17 gibi iyi bir düzeydeyiz. Oldukça iyi bir sıra. Bazı üniversiteler var ki artık tamamen kendini ispatlamış. İstanbul’da olmak büyük bir avantaj, Ankara’da olmak büyük bir avantaj. Şehir faktörü öğrencilerin tercihi için çok önemli bir parametre durumunda.

 

Peki eğitim kalitesi olarak neredesiniz?

Öğrencilerimize sunduğumuz eğitim kalitesi ulusal ve uluslararası standartlara ulaşmış durumda. Şehir olarak Sakarya’mızda yaşam indeksi yüksek ve tercih edilen bir şehir, fakat, büyük ve merkezi yerlere uzak olma dezavantajlara karşın oldukça iyi bir yerdeyiz. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi hem puanı hem de eğitim öğretim kabiliyet ve imkanları bakımından oldukça yüksek düzeyde bir yerde bulunuyor.

Üniversitemizde de Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, üniversitemizde de en çok tercih edilen fakültelerden birisi. Tıp, Hukuk ve Elektronik Mühendisliği ile birlikte Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği en çok tercih edilen bölümler arasında yer alıyor. 

 

Mezunlarınızın iş bulma durumu nasıl?

Öğrencilerimizle ilişkimizi mezuniyetle sona erdirmiyoruz. Mezunlarımızı çok özel bir algoritmayla takip ediyoruz. Sonuç olarak şunu hemen söyleyebiliriz ki mezunlarımızın iş bulma oranı %95’in üzerinde. Yüzde 5’lik kısmı da temkinli olarak söylüyoruz. Yani bize göre iş bulma oranı %100, fakat biz %5’lik kısmı da temkin payı olarak bırakıyoruz. Her yıl öğrenci iş bulma oranını, mezunlarımızın çalıştığı yerleri izliyor ve istatistiklerimizi güncelliyoruz. Yani her sene bir grafik çıkarıyoruz. O grafikte de hangi alanda ne kadar öğrencimiz çalışıyor, hangi pozisyonda ve ne kadar gelirle çalışıyor bunu tespit etmeye çalışıyoruz. Ayrıca bir de mezunlarımızı biz sürekli fakültemize davet ediyoruz ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşmalarını sağlıyoruz. Sahada en az 5 yıl çalışmış mezunlarımız, gelip burada tecrübelerini ve başarı hikayelerini paylaşıyorlar. Bunlar öğrencilerimizi de motive ediyor, duygulandırıyor. Çünkü 5 yıl içerisinde 10 yıl içerisinde mezunlarımızın çok iyi duruma geldiğini görüyoruz biz. O zaman bize burada başarı hikâyelerini anlatıyorlar. Mezunlarımızın büyük bir çoğunluğu, çalıştıkları yerde başarılı olmuş, artık yeri doldurulamayacak, kaybedilmek istenilmeyen mühendisler olarak karşımıza çıkıyorlar. Hem nicelik hem nitelik olarak iş bulma oranımız yüksek. Hem bankacılık sisteminde, otomotiv sisteminde, akademik alanlarda ve pek geniş bir sektör yelpazesinde çalışan epeyce bir mezunumuz var.

Öğrencilerin ve mezunların aidiyet duygusunun yüksek olduğunu söylüyorsunuz?

Evet. Öğrencilerimizin aidiyet duygusunun farkındayız biz. Örneğin bahsettiğim seminerlerin adı ‘Sahadakilerimiz’ semineri. Bu seminerlere sadece bizim fakültemizden mezun olanlar katılabiliyor. Bir sınır koyduk: 5 yıl sahada çalışmış olma şartı. İşin güzel tarafı şu; bu seminerlere katılmak için mezunlarımızın kendileri talepte bulunuyorlar: “Biz gelip arkadaşlarımıza sunum yapmak istiyoruz. Biz gelip hem başarılarımızı hem de ne iş yaptığımızı anlatmak istiyoruz.

Staj imkanı bulabiliyor musunuz?

Aynı zamanda Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilim fakülteleri mezun öğrencilerine iş imkânı sunmak istiyoruz. Staj yeri imkânı sunmak istiyoruz” diyorlar. Yani hem fakülteye hem de bölümlere karşı sahiplenme duygusu var. Sakarya mezunlarıyla çalışmak istediklerini söyleyen onlarca mezunumuz var ayrıca pek çok firma var. Mezunlarımızdan memnuniyetlerini bize iletip özellikle tercih ettiklerini bildiren paydaşlarımız var.

(Röportaj: Ekrem ÜRDÜÇ)

16 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 1135 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın