Günün Tarihi:19 Haziran 2019

‘Bu gece beratımızı alalım’


Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli, Berat Kandilini nedeniyle yayınladığı mesajında gecenin önemini anlattı.

Oruç tutulması

Serenli, “Ramazan’ın mübarek iklimine adım adım yaklaştığımız şu günlerde Rabbimizin bir lûtfuna daha erişecek, 21 Mayıs Cumartesi gününü Pazar’a bağlayan gece, Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandilini idrak edeceğiz. Bu gece Sevgili Peygamberimiz’in, Allah’a bol bol ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye ettiği ve o gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın Dünya’ya rahmetiyle tecelli ederek fecre kadar. “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya duçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!” (İbn Mâce İkâmetü’s-Salavât, 191) buyurduğu bir gecedir” dedi.

 

Kul hakkı

Serenli, “Bu mübarek gecede beratımızı almamız, Yüce Rabbimizin ilahi mesajına kulak vermekle, ahlâkî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını bir kez daha idrak ederiz. Başkalarının hak ve hukukuna riayetin temel dini ödevlerimizden olduğunu, harama el uzatmanın, kul hakkı ihlalinin bizi ilahi mağfiretten uzaklaştıracağını biliriz. Yaradanına, kendisine, yakın-uzak çevresine ve bütün insanlığa karşı sorumlulukları bulunan bir varlık olduğumuzu bu gecede tekrar hatırlar, bu görevlerimizi İhmal edip etmediğimizi tekrar sorgularız” dedi.

 

Hayat bulma

Müftü Serenli, “Böyle mübarek gün ve geceler, Kur’an’la buluşma, Hz. Peygamber’in evrensel öğütlerine kulak verme ve O’nun sünneti ile hayat bulma fırsatıdır. Bu gece, Kur’an’ın bizlere öğrettiği “Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden (kaybedenlerden) oluruz.” (A’raf, 7/23) gibi dualarla ve Sevgili Peygamberimizin(sas) bu gece bolca yaptığı “Allah’ım! Azabımdan affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” (Müslim, Salat, 222/1090); duasıyla Yüce Rabbimize yakarma zamanıdır” dedi.

Fitne ateşinden

Serenli, “Bu duygu ve düşüncelerle bütün Sakaryalıların ve İslâm âleminin Beraat Kandilini tebrik ediyorum. Ülkemizin, âlem-i İslâm’ın ve tüm insanlığın beraate ermesini, son yıllarda bir türlü istikrara kavuşmayan İslam dünyasında, kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesini, fitne ateşinden, kargaşa ve kaos ortamından uzaklaşmamıza vesile olmasını, İslâm ülkelerinin tekrar ilim ve medeniyet, barış ve esenlik coğrafyasına dönüşmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Beratınız mübarek olsun” dedi.

21 Mayıs 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 684 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama