Günün Tarihi:17 Temmuz 2019

Abhazlar sürgünü andı


21 Mayıs 1864 sürgünü, Abhaz Dernekleri Federasyonu tarafından gerçekleştirilen organizasyon ile Kefken’de anıldı. Programa Sakarya’da yaşayan Abhazlar da yoğun katılım gösterdiler.

Abhaz Dernekleri Federasyonu tarafından Kefken Babalı Sahili'nde yapılan sürgünün 152. yılı anma etkinliklerine, Abhazya'nın Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba, Abhazya Parlamentosu Milletvekili Tayfun Ardzınba, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Ceylan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Zekeriya Özak, Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş ve yönetim kurulu üyeleri, Abhazya'dan gelen bürokratlar ve çok sayıda Abhaz katıldı. Babalı’daki etkinlikler öncesinde Karaağaç Köyü’nde Kafkasyalılar’ın bulunduğu mezarlıkta Kur’an okundu. Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Hapat Ceylan, sürgünün Kafkas toplumları tarafından ilelebet unutulmayacağını söyledi. Babalı Sahili’nde gerçekleşen anma törenlerinde Kafkasya’dan sürülenlerin torunları yaşanan acıları anmak için önce Karadeniz’e çelenk ve güller bıraktı. Dalgıçlar da denizden 'Sürgünü unutmayacağız" yazılı büyük bir pankart çıkardı. Ardından meşalelerle yürüyüşler gerçekleştirildi ve büyük sürgün ateşi yakıldı. Anma etkinlikleri gece yarısına kadar sürdü.

24 Mayıs 2016 , Salı Bu haber toplam 673 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama