Günün Tarihi:22 Mart 2019

‘Can güvenliği sağlanmalı’


Yıkılması gereken okullar ile ilgili konuşan CHP Milletvekili Engin Özkoç, “Evlatlarımızın can güvenliği, el birliğiyle sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Yarın bir deprem olur, çocuklarımız okul duvarlar altında kalırsa, bunun vebali hepimizindir. Bu kon

39 okul

İl Başkanı Ayça Taşkent, Adapazarı İlçe Başkanı İlker Yılmaz ve yönetim kurullarının da yer aldığı ve Elagante Restaurantta gerçekleştirilen basın toplantısında Özkoç önemli açıklamalarda bulundu. Hasarlı binalar, SEDAŞ ve tarım konularına değinen Özkoç, Sakarya da depreme dayanıklı olmadığı için yıkılması gereken 21 ve güçlendirilmesi gereken 39 okul olduğunu ifade etti.

Sonuçlandı 
Konuyla ilgili Valiliğe yapılan bilgi edinme başvurusunun sonuçlandığını söyleyen Özkoç, “Valilik sorularımıza yanıt verdi, buna göre 21 okulun yıkılması, buna karşılık yatırım programında yer alan 23 okula ait 392 dersliğin ihale edilmesine ilişkin bir çalışma yürütüldüğü tarafımıza bildirildi. Bakanlıktan ödenek istendiği söylendi” dedi.

133 okul 190 bina
Özkoç, “Sakarya Milletvekilimiz Mustafa İsen’in geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bir açıklaması var, Sakarya da deprem riski analizi yapılması gereken 60 okul olduğunu ve yılsonuna kadar da analizlerinin tamamlanacağını söylemiş. Bizim valilikten aldığımız cevaba göre ise Sakarya da depreme dayanıklılık testi yapılmamış 133 okula ait 190 bina bulunuyor” dedi.

17 yıllık süreç
Engin Özkoç, “Yaklaşık 17 yıllık süreç içinde 169 okulun deprem analizi yapılmış, buna göre yıkılması, güçlendirilmesi gereken okullar ortaya konulmuş. Depremi ayakta atlatan, ancak ne kadar hasar gördüğü, yeni bir depremi kaldırıp kaldıramayacağı tespit edilmesi gereken ise 190 okul binamız daha var” şeklinde konuştu.

Bakanla görüşme
Konu ile alakalı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile telefonla görüştüğünü ifade eden Özkoç, “En kısa sürede sorunu çözeceklerini, bir eylem planı oluşturacaklarını belirtti. Bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapacaklarını söyledi sayın bakan. Ben bu konuyu siyaset üstü değerlendiriyorum” dedi.

Güvenli olacak
Özkoç, “Evlatlarımızın can güvenliği, el birliğiyle sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Yarın bir deprem olur, çocuklarımız okul duvarlar altında kalırsa, bunun vebali siz gazetecilerden, siz siyasetçilerden, sokakta yürüyen vatandan anne babalara hepimizindir. Bu konuyu çözeceğiz, eli birliğiyle, ortak duyarlılıkla okul binalarını güvenli hale getireceğiz” dedi.

Hasarlı binalar
Özkoç, “Sorun sadece okul binaları ile sınırlı değil. Kentte 16-17 yıldır yıkımı tamamlanamayan yaklaşık 400 orta hasarlı bina var. Kent merkezinde depremi ayakta atlatmış, yorgun, çok katlı yaklaşık 2 bin 500 binaya da el sürülmedi. İlimizdeki kamu ve özel tüm yapıların envanteri henüz ortaya koyulmadı. Vaktimiz daralıyor. Yeni bir felaketten korunabilmemizin tek yolu güvenli binalar. Peki neden harekete geçmiyoruz?  Para mı yok? İkisi de var ancak siyasi irade yok” şeklinde konuştu.

Deprem vergileri
16 yıldır deprem vergisi ödendiğini hatırlatan Özkoç, “99 depreminin yaralarını sarmak için geçici olarak başlatılan, sonra kalıcı hale getirilen ve kamuoyunda deprem vergisi olarak bilinen Özel Tüketim-Özel İletişim Vergisiyle toplanan 65 Milyar lirayı aştı. Bu paralar ne için kullanılıyor? Bizim deprem yaralarımızı sarın, çocuklarımızın, insanlarımızın can güveliğini sağlayın diye ödediğimiz vergiler nereye harcanıyor? Tam da bu iş için kullanılmalı. Derhal tüm okullarımız güvenli hale getirilmeli. Biz bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. 

‘Peşini bırakmadık’
SEDAŞ’ın 2015 yılı başındaki 12 saati aşan elektrik kesintileri için vatandaşa tazminat ödeyeceğini dile getiren Özkoç, “Bir buçuk yıldır bu konunun peşini bırakmıyoruz, SEDAŞ’ın tazminat ödemesi gerektiğini ilk biz gündeme getirmiştik. SEDAŞ’a resmi kanallarla sorduk” dedi.

Takip edilecek
Özkoç, “12 saatlik aralıksız elektrik kesintisi ve 2015 yılı toplamında eşlik değerlerin üzerindeki kesintiler için kaç aboneye, ke kadar tazminat ödeyeceğini öğrenmek istedik. Kaç vatandaşımızın başvuru yaptığı, sürecin nasıl işlediği ile ilgili bilgi istedik. Vatandaşımızın hak ettiği tazminatı alıncaya kadar sürecin takibinin bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın hakkı
Özkoç, “Vatandaşın iki gün borcu gecikti diye elektriğini kesiyorsanız, hiç müsemma etmiyorsanız o zaman biz de gerekli altyapıyı yapmanız gerektiğini söylüyoruz. Sizin avukatlarınız varsa milletin de milletvekilleri var. biz milletin haklarını savunacağız, siz de kendi haklarınızı. Ama ortak payda da buluşmamız gerekiyor. Ancak vatandaşın bir kuruşluk hakkı varsa onun peşinde olacağız” dedi.

Üretim alanı
Fındığın Sakarya için çok önemli olduğunu ifade eden Özkoç, “Kentimizde 720 bin dönümlük alanda fındık üretimi yapılıyor, binlerce ailenin geçim kaynağı. Üretim alanının büyüklüğü Türkiye de dördüncü, ancak verimlilik açısında ilk sıralardayız. En geniş fındık üretim alanına sahip Ordu ve Giresun’un iki, üç katı verimliliğe sahibiz”  ifadelerini kullandı.

Yatırım hamlesi
Sakarya bölgesinde fındık üzerinden bir yatırım hamlesi hedeflediklerini de söyleyen Özkoç, “Bakın ülke olarak dünyadaki fındığın dörtte üçünü üretiyoruz, ancak ne bir fındık politikamız var, ne de dünyada fiyatı, piyasayı belirleyecek gücümüz. Biz parti olarak fındıkla ilgili bir yol haritası ortaya koyacağız, Ordu da 26 Mayıs’ta bir araya geleceğiz, ‘CHP Fındığa Sahip Çıkıyor’ başlıklı bir çalıştay düzenleyeceğiz. İl Örgütümüz bu çalıştaydaki yerini alacak. İlimizde fındıkla ilgili kişileri de davet ettik” dedi.

Fındık fiyatı
Özkoç, “ TMO ilk etapta 50 bin ton fındık alımıyla piyasayı rahatlatmalı. Geçen yıl 20 liradan alıcı bulan fındığın 9 liraya satılmasına göz yumulmamalı. Ülkemiz ve Sakarya’nın potansiyelini en iyi şekilde değerlendirecek, kentimiz sanayisine, tarımına yeni bir ufuk verecek çalışmayı ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

25 Mayıs 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 637 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın