Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

SATSO’da faiz tartışması


SATSO’nun dünkü meclis toplantısına, odaya ait paranın değerlendirilmesi kapsamında alınacak faize yönelik yaşanan tartışma damgasını vurdu. Odanın zarar ettirilmemesini isteyenler kadar, faizin haram olması nedeniyle katılım bankacılığından yararlandırıl

Meclis

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) mayıs ayı meclis toplantısı, Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Konuşmamın başında 65nci Hükümet’in, Başbakanımız’ın Disiplin Kurulu Üyesi olan Ayhan Sefer Üstün ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Şaban Dişli’nin görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kümeleşme

Kösemusul, “Galericiler sitesi çalışmalarımız sürüyor. İnşaat Malzemecileri Sitesi için de 13ncü Meslek Komitemiz büyük gayret gösteriyor. Şehrimizde bulunan geri dönüşümcülerle alakalı da bir çalışma yapıyoruz. İnşallah o konuda da mesafe kaydedeceğiz. Kümelenme çalışmalarında başarılı olacağımıza ve şehrimizin ekonomisine yüksek katkı sağlayacağımıza inanıyorum” dedi. Kösemusul, ayrıca 10 Haziran Cuma günü SATSO olarak geleneksel iftar programlarını gerçekleştireceklerini belirtti.

Yeni logo

Mahmut Kösemusul’un konuşmasının ardından odanın logosunun değiştirilmesi yönündeki yönetim kurulu kararı görüşüldü. Bu madde üzerine söz alan Başkan Kösemusul, “TOBB üyesi 365 oda ve borsamız var. Her birinin farklı logoları var. Tüm Türkiye’de aynı logo tipi kullanılacak. İlk olarak uygulayan oda biz olacağız inşallah. Birden geçiş yapamayız, basılı evraklarımız var. Ancak yavaş yavaş yeni logomuza geçiş yapacağız. Bu bir zorunluluk değil, ancak birlik ve beraberlik için böyle bir karar alındı” dedi.

Tartışma

Bu maddenin ardından da odanın nakdi varlıklarının vadeli mevduat olarak kamu bankalarına ait katılım bankalarında değerlendirilmesi maddesi görüşüldü. Konu hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi Nadir Öztürk, “Yıllık bütçe yapıldığında gündeme gelen bir konuydu bu. Faiz paralarının oda bütçesinde kullanılması konusunda karşıt görüşler oldu. Bu arkadaşlarımızın hassasiyeti bizi de rahatsız eden bir konuydu. Ancak kanunen bunu bu şekilde değerlendirmek zorundayız. Bununla ilgili katılım bankaları açılınca toplu görüş istedik bankalardan. TOBB’a sorduk ve kararı oda ve yönetim kurulunun alması gerektiği söylendi. Bunun kararını verecek olan meclistir” dedi.

El birliği

Mahmut Kösemusul ise, “Biz bütçe yaparken, aramızdaki arkadaşlarımızdan bütçeye onay verilmedi. El birliği ile çıkaramadık. Sebebi de faiz haram. Bu anlamda katılım bankaları olursa daha iyi olur fikri vardı. Biz de birlik ve beraberlik için böyle bir çalışma yaptık. Karar meclisindir” şeklinde konuştu.

Yanlış değerlendirme

Söz alan Meclis Üyesi Oktay Topçu ise, yaklaşım şeklini doğru bulmadığını ifade etti. Meclis Başkanı Akgün Altuğ da, “3 tane arkadaşımız olumsuz karar verdi bütçede. Biz şimdi 180 bin lira civarında para kaybederiz bu kararla. Yanlış bir değerlendirme var” dedi. Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise, “TOBB burada topu bize atıyor. Yarın bir gün konjonktür değişirse ilk bize hesap sorarlar. ‘Senelik 200 bin lira parayı neden kaybettiniz?’ diye” dedi.

Hassasiyet

Bütçeye ret verenlerden bir tanesinin kendisi olduğunu ifade eden Yusuf Murat Emir, “Başkana teşekkür ediyorum bu hassasiyeti için. Faizin her türlüsü haramdır. Biz bunu biliyoruz. Arkadaşlarımızla bizim için ölçümüz para değildi. Zararı ne kadar hafifletiriz diye düşündük. Faiz ne kadar az olursa o kadar iyi diye bu şekilde hareket ettik. Ben paranın katılım bankasında değerlendirilmesini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Karışmayan var mı?

Adnan Borazancıoğlu ise, “Ben bu maddenin temelden tartışılmasına karşıyım. Faiz haramdır. Ben soruyorum bu mecliste faize bulaşmayan arkadaşımız var mı? Konunun bu şekli ile gündeme gelmesi son derece yanlıştır. Maddenin geri çekilmesini istiyorum” dedi. Ardından kürsüye çıkan Adem Bilgen, “Ben bu konunun meclise gelmesinden rahatsız oldum. Buna da yönetim kurulunun karar vermesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Yanlış tartışma

Gündem maddesi için yönetim kuruluna teşekkür eden Enver Tok, “Bizim buradaki amacımız faizli paranın sisteme dahil edilmemesiydi. Yani orada bir gelir var faizli, bu paranın odanın farklı noktalarında kullanılması gerekir” dedi. Akgün Altuğ, “Son derece yanlış bir tartışma. Önce yerelde, sonra ülkede konu oluruz. Bunu tartışmayalım, maddeyi çekelim” dedi.

Yetki yönetimde

Son olarak söz alan Mahmut Kösemusul, “Yetkiyi biz almış olalım sizden. Konuyu bir değerlendirelim. Ben de biliyorum faizin haram olduğunu. Biz arkadaşlarımızın ret oyu vermesi üzerine bu konunun tartışılmasını istedik. Ancak tartışılacak bir konu değilmiş. Biz kararı yönetim olarak alalım” şeklimde konuştu. Madde yönetim kuruluna geri verildi.

Pide zammı

Gündemin 9ncu maddesinde ise 2016 yılı pide fiyatları görüşüldü. Konu ile ilgili söz alan Ergin Balcı, “2016 yılı fiyat tarifesi 510 gram pide 3 lira, 680 gram pide 4 lira olarak belirlenmiştir. 2015 yılında 500 gram pide 3 lira, 700 gram pide ise 4 liraydı. Geçen süre zarfından un yüzde 8, maya yüzde 10 artı, elektrik yüzde 6 zamlandı. Bu doğrultuda yüzde 7,8 zam kararı aldık” dedi.

Taraftar değiliz

Madde hakkında söz alan meclis üyesi Behlül Bayrak ise, “Her sene pide zamları gündemimize geliyor. Arkadaşlarımız da maliyetlerdeki artış nedeniyle zam kararı alıyorlar. Fakat ekmek zammında aynısı oldu neden ilk Sakarya zammı açıklıyor? Pide zammı doğru, ama ilk zammı hep biz yapmayalım” dedi. Tekrar söz alan Ergin Balcı ise, “Un fiyatları ayarlansın, su fiyatları artmasın, işçilik de var, biz de zam yapmayalım. Biz zam yapma taraftarı değiliz. Bütün odalar ülke genelinde aynı anda tarife belirler. İlk bizim zam yaptığımız doğru değil” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi. 

 

 

26 Mayıs 2016 , Perşembe Bu haber toplam 786 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın