Günün Tarihi:23 Nisan 2019

SAÜ’de Kimya Günleri


SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nce SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘Kimya Günleri’ etkinliği düzenlendi.

İlki bu yıl gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin Dündar yaptı. Etkinliğe konuşmacı olarak ise Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız katıldı. Prof. Dr. Yıldız, “Dünya kimya sanayi üretimi içinde gelen sektörler, petrol, petrokimyasallar, gübreler, ilaçlar, sentetik elyaflar ve iplikler, sabun ve deterjanlar ile boyalar olarak sayılabilir. Küresel kimya sektörü, petrol, doğal gaz, hava, su metaller ve mineraller gibi ham maddeleri 70 binin üzerinde farklı ürüne dönüştürüyor. Kimya sektörü küresel ekonomi için kilit konumda bir sanayi koludur. Kimya sektöründen girdi kullanılmaksızın üretilen çok az sayıda ürün bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Projeler
Prof. Dr. Mustafa Şahin Dündar, konuşmasında kimya bölümünce etkinliği ilk olarak düzenlendiklerini ifade ederek şunları söyledi, “Yaklaşık 20 yıldır eğitim veren bölümümüzde 30 öğretim üyesi, 11 araştırma görevlisi ve 1 uzman görev yapmaktadır. Birinci öğretimde 280, ikinci öğretimde ise 80 öğrencimiz mevcut. Geçtiğimiz yıl üniversitelerde 35 kimya bölümü Yükseköğretim Kurulu tarafından kapatılmıştı. Bu yıl da ikinci öğretimlerin kapatılması talep edildi. Bizim bölüm olarak ayakta durmamız siz değerli öğrencilerimizle olmaktadır. Bölümüzde bu yıl 6 tane TÜBİTAK projesi, 5 tane patentimiz bulunmakta. Son olarak FEDEK Akreditasyon Belgesi ödülünü aldık. Fakültemizde 13 tane program FEDEK Akreditasyonu’na başvurdu. Ancak bunlardan belli bir sayıda olanı 5 yıl akreditasyon aldı, diğerleri de 2 yıl aldı. Bazı bölümlerimiz ise alamadı.”

30 Mayıs 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 761 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama