Günün Tarihi:21 Ekim 2018

 

 

Etçioğlu’ndan Adaray teklifi


Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında konuşan MHP’li Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu, “Adaray’ın şehrin etrafındaki birinci turunu bence bu meclis kararlaştırmalı ve planlarına işlemelidir. Karasu yolu üzerinden Serdivan’a oradan da gara ulaşacak proje b

76 madde

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı dün meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Zeki Toçoğlu’nun Başkanlığında toplanan mecliste 76 madde karara bağlandı. Mecliste gündem dışı konuşmalarda söz alan Erkal Etçioğlu ulaşım konusunda açıklamalarda bulundu.

Seçkin üyeler

Etçioğlu, “ Şal Sokağın köşesinde 5-6 tane araç duruyor. Oraya bir park yasağı tabelası koymamız gerekiyor.  Yapılan hizmete yazık günah. İkinci mesele de ulaşım daire başkanının bana söz verdiği Şeker İlkokulunun orda kavşağın içindeki kasisin kaldırılması konusunu kendisine tekrar hatırlatıyorum. Üçüncü mesele de meclis üyelerine verilen parkomat kartları. İlçe belediyelerimizden bazıları da üyelerine veriyor ama Adapazarı’nda ve Serdivan’da yok. İlçe belediyelerinin de üyelerine kart vermesini istiyoruz. Sanki Büyükşehir Meclisi üyeleri seçkin, öbür belediyelerin üyeleri sanki ikinci kademe olarak algılanıyor” dedi.

‘Planlara işlenmeli’

Adaray’ın gelecekteki planlarının imara işlenmesi gerektiğini de belirten Etçioğlu, “ Hiç olmazsa Karasu yolundan, Serdivan ve onun üzerinden gara gelecek sistemin planlamasını yapmamız lazım. Adaray’ın şehrin etrafındaki birinci turunu bence bu meclis kararlaştırmalı ve planlarına işlemelidir” ifadelerini kullandı.

Mavi tur gibi

Etçioğlu, “ Tabi ikinci turu da var onu da Kocaali’li arkadaşlara söyledim. Onlar da ilerde Bartın’a gidecek Karasu yolundan Hendek’e, oradan Akyazı’ya, oradan da Arifiye’ye ulaştırırlarsa hattı büyük mavi tur gibi bir şey olur. Bu projeyi vizyonlarınıza sunuyorum. Konuyu takip etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

İmar değişikliği

AK Parti’li Meclis Üyesi Şenay Sakal ise cenaze işleri konusunda gösterilen üstün başarıdan ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na Hendekliler adına teşekkürlerini iletti.Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu’nun ulaşım başlığında meclise sunduğu taleplerin takipçisi olacaklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Uzun vadeli yatırımlar için proje alanlarını imar planlarına işlemenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Plana işlendiği andan itibaren o bölgelerdeki mülk sahipleri ile olası sorunlar söz konusu olabilir. Ne zaman proje başlatılacaksa, o zaman proje alanındaki imar değişiklikleri planlara işlenmeli. Aksi halde uzun vadeli işlerde sorun ortaya çıkabilir. Plan işlenme süresi ile proje başlama süresi arasındaki süreyi açmamak gerekiyor” dedi.

İlk 32 madde
Konuşmaların ardından meclis gündeminin görüşülmesine başlandı. Meclis üyeleri ilk 32 maddeyi komisyondan geldiği şekilde kabul etti. MHP grubu 16. Madde için ret oyu verirken; 32. Madde için de çekimser kaldı. 33-60 arasındaki maddeler de İmar ve Bayındırlık Komisyonu havale edildi.

Hendek’e park

Gündemin 61. Maddesinde Hendek Kemaliye Mahallesindeki belirli taşınmazların park yapılması için büyükşehir belediyesine devri kabul edildi. Başkan Toçoğlu konu ile ilgili, “İnşallah Hendek’e çok güzel bir park yapacağız. İlçe merkezinde güzel bir çalışmayı hayata geçireceğiz” dedi.  62. Madde de oy birliği ile kabul edildi.

Kültür merkezi

Gündemin 63. Maddesinde ise Karasu İncirli Mahallesinde bulunan 814 ada 23 noşu parselin büyükşehir belediyesine Kültür Merkezi yapımı için devri oy birliği ile kabul edildi. Başkan Toçoğlu, “Karasu’da Kültür Merkezi konusunda bir ihtiyaç var. Bununla ilgili de planlarımızı yaptık. İnşallah oy birliğiyle kabul ettiğimiz devir işlemleri ve yetki konusunun ardından projede çalışmaları başlatacağız” ifadelerinim kullandı.

Adli Tıp geliyor

64. maddede ise Camili’de bulunan 1562 ada 266 nolu iş merkezinin Sakarya Adli Tıp Şube Müdürlüğü ve Otopsi Merkezi olarak kullanılması için Adalet Bakanlığına devri oy birliği ile kabul edildi.

74 işyeri

Konu ile ilgili açıklama yapan Toçoğlu, “Yenikent bölgesindeki Büyükşehir Belediyemize ait kalıcı iş yerlerinde gerekli adımları atıyoruz. Kangren olan iş merkezilerini bir bir hallediyoruz.  Şimdi bir yeni proje için 74 adet iş yerinin Adalet Bakanlığı’na tahsisini gerçekleştireceğiz. Bakanlığımız buraya Otopsi Merkezi inşa edecek. Böylece İstanbul’a gitmeye gerek kalmayacak. Hayırlı olsun” dedi.

Hal sürüyor

 Toçoğlu yeni Hal Kompleksi Projesi ile ilgili 65. Maddeni kabulünün ardından da sürecin devam ettiğini söyledi. Gündemin 66. Maddesinde de Ağrı Taşlıçay İlçe Belediyesi kardeş belediye olarak kabul edildi. 67 ve 68. Maddeler hukuk komisyonuna havale edildi. 69 ve 70.maddeler ulaşım ile plan bütçe komisyonuna, 71 madde ise sadece plan bütçe komisyonuna gönderildi.

Komisyona havale

72. Madde oy birliyle kabul edilirken; 73 madde kapsamında Gümrükönü Vergi Dairesi Gayrimenkul Satış Komisyonu’nda çalışmak üzere AK Parti’li Meclis Üyesi Fevzi Gürsoy oy birliğiyle komisyona üye olarak seçildi. 75-78 arasındaki maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na ve 71. Madde de yalnızca Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 

14 Haziran 2016 , Salı Bu haber toplam 588 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın