Günün Tarihi:22 Ocak 2019

 

 

SAÜ hedef yükseltti


Öğrencilerine 16 fakülte, 5 enstitü, 5 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu ve araştırma merkezleriyle eğitim veren Sakarya Üniversitesi, yabancı öğrenci sayısını 5 bine yükseltmeyi hedefliyor.

4 bini aşacak

Avrupa Mükemmellik Ödülü'ne sahip Sakarya Üniversitesi’nin (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye'de yabancı öğrenci sayısında şu anda İstanbul Üniversitesi’nden sonra ikinci sırada bulunduklarını söyledi. Anadolu Üniversitesi’ndeki öğrencilerin çoğunun açık öğretim okuduğunu, SAÜ'de ise 3 bin 500 öğrencinin örgün eğitim aldığını kaydeden Elmas, “Bu sene 4 bini aşacağız. Hedefimiz burada 5 bin civarında yabancı öğrenci olması” dedi. ‘Yabancı öğrenciler, buradaki atmosferi, rahatlığı ve eğitim ortamlarını anlattıkları için katsayımız artıyor’ diyen Elmas, bunun kendileri için önemli bir parametre olduğunu söyledi.

En güzel kampüslerden

Elmas, SAÜ'ye daha nitelikli öğrenci beklediklerini belirterek, “Bu sene 700 yabancı öğrenciyi 20-25 bin başvuru arasından seçersek, çok önemli bir başarı kriteri olacak. O yüzden biz, her sene daha iyi öğrenci üniversitemize gelsin istiyoruz. Yani bir öğrenciyi bir dünya vatandaşı olarak yetiştirme çabası bunların hepsi. Bunların hepsi birer araç, hepsi buraya götüren bir araç” ifadesini kullandı. SAÜ'nün, ‘yüksek eğitimdeki yenilik ve gelişmelerin uygulayıcısı’ olduğunu anlatan Elmas, Türkiye'nin en güzel kampüslerinden birine sahip üniversitenin ve Sakarya'nın, hem dinginliği hem rahatlığıyla tam bir öğrenci şehri sayıldığına işaret etti.

‘İstemeden olmaz’

Eğitim ve öğretimin ‘zoraki bir şey’ olmaktan çıktığını, ‘istemeye dayalı bir tercihe dönüştüğünü’ söyleyen Elmas şunları kaydetti, “Eğitim bireyselleşti ve istek çok önem kazandı. Öğrencinin sınıfta etkili dinleme süreleri, 70-80 dakikadan 15 dakikaya kadar indi. O yüzden sürekli ders yapma biçimlerini, şekillerini, atmosferini değiştirmeye çalışıyoruz. Hocalarımız, çeşitli etkinliklerle öğrenciyle ilgilensin istiyoruz. Yani yeni kuşağın algılayacağı türden eğitim-öğretim modelimiz var. Dünyadaki değişimi yönetme ve ona ayak uydurmaya dayalı bir yönetim modeli geliştirdik. Bu bakımdan istemesi çok önemli. İstemeden olmaz”

‘Hedeflerimiz var’

Prof. Dr. Elmas, Türkiye'de yabancı öğrenci oranının beş yılda yüzde 185, SAÜ'de ise 20 kat arttığını kaydederek, “Türkiye olarak, dünya ile bütünleşme, ilk 10 ekonomiye girme ve ihracat hedeflerimiz var. Bu nasıl olacak? Dünyanın her tarafında Türkiye'yi tanıyan, bilen insanlarla olacak. Biz, yabancı öğrencilerimizin hocalar, şehir ve bölgeyle entegrasyonları sağlanarak misafir edilmesini sağlıyoruz” diye konuştu. Yabancı öğrencilerin gelecekte Türkiye'nin elçisi olacaklarına işaret eden Elmas şöyle konuştu, “Bu sayılar keşke Türkiye'de 100 binlerden 500 binlere kadar çıksa. Türkiye, dünya ile daha çabuk entegre olur, gelenler ülkemizi tanır, ülkesini de tanıtır. Bunun da çok ayrı bir hikayesi var. Biz bunların bilincindeyiz. Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Afrika ve Ortadoğu özellikle hinterlandımızdan gelen öğrenciler, SAÜ'nün, Sakarya'nın, hocalarımızın ve yönetimin atmosferi, bu coğrafyalara yakın zaten. Bu nedenle yabancı öğrenci politikamızın çok doğru ilerlediğine şahit oluyoruz.”

25 Temmuz 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 822 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın