Günün Tarihi:20 Haziran 2019

Validen partilere teşekkür


15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya konan ortak tavır nedeniyle Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, dün CHP İl Örgütü ve AK Parti İl Teşkilatını ziyaret etti.

Örnek tutum

Vali Coş ilk ziyaretini CHP’ye yaptı. İl Başkanı Ayça Taşkent ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Vali Coş, parti binasında yaptığı konuşmada, “Sakarya’da, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin devletin ve milletin birliğine ve beraberliğine inanan hemşerilerimiz asgari müştereklerde yekvücut oldular. Dolayısıyla siyasi partilerimizi ziyaret ediyoruz. Daha önce belediye başkanlarımıza teşekkür etmiştik. Hem darbe gecesi, hem darbe girişimi sonrasında yaşanan sürecin Sakarya’ya yakışır bir şekilde geçmesi münasebetiyle mensuplarınızın, yöneticilerinizin sergilediği örnek tutum ve davranış nedeniyle biz de devlet olarak, Sakarya Valiliği olarak sizlere teşekkürlerimizi iletmek için geldik” dedi.

 

Kara gündü

İl Başkanı Ayça Taşkent’te, “Öncelikle ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Genel Başkanımın söylediği gibi, esas görevimiz bu zaten. Teşekkür bile edilmemesi gerekir. Evet 15 Temmuz kara bir gündü. Cemaatçi terör örgütünün parlamenter sisteme karşı yaptığı başkaldırı, siyaset kurumunun, sivil halkın ve meyanın dik duruşuyla, direnciyle, başarısızlığa uğradı. Bu anlamda çok kıvançlıyız ve mutluyuz. Bundan sonra artık bu tür terör örgütlerinin cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

Hassas davranılmalı

Taşkent, “Siyaset kurumu, sivil halk ve medya çok güzel bir direniş sergiledi. Tüm siyasi kurumlar bu darbeye karşı güzel bir uzlaşı sağladılar. Umarım bu uzlaşma önümüzdeki günlerde meyvelerini verir. Bu süreçte önemli olan hukukun üstünlüğünü baz alarak tüm suçluların, sorumluların cezalandırılması. Bunları bekleyeceğiz. Sayın valim sizden bir ricamız var. Birkaç gündür bizim telefonlarımız susmuyor” dedi.

 

Mağdur kişiler

Taşkent, ‘Bu örgütle hiçbir alakalarının olmadığını söyleyenler oluyor. Ama açığa alınma, görevden alınma gibi nedenlerle arayanlar var. Biz de kendilerine, hukuk içinde devletin gereğini yapacağını, haklı ile haksızın muhakkak ayrılacağını söylüyoruz. Bu anlamda biraz daha hassas davranılmasını istiyoruz. Çok hassas bir konu bu. Mağdur kişilerin seslerine de kulak vereceğinize inanıyorum” dedi.

 

Sivil halka

Daha sonra Vali Coş, “Çok farklı bir tehdit ve terör örgütüyle karşı karşıyayız. Bunların diğer terör örgütlerinden farkı devletin içine, milletin içine saklanmış olmaları. Ve nitekim bu darbeyi de, milletimizin göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki, Genelkurmay Başkanımızın ve diğer kuvvet komutanlarımızın ifadesiyle, asker görünümlü teröristler tarafından gerçekleştirdi. Bunlar devletin silahlarını gasp ederek, sivil halka ateş açtılar. Dolayısıyla bu, diğer terör örgütlerinin elinde olmayan bir avantaj. Hala muhakkak teşhis edilemeyen gizli, kripto olarak kalan örgüt mensupları var. Ve bunların bir başka özelliği de sinsilik” dedi.  

 

Kesin netice

Vali Coş, “Bundan dolayı bunların uzantılarının tespit edilmesi, haklarında yasal işlem yapılması süreci de normal terör örgüleri mensuplarının belirlenmesi ve tespit edilmesi sürecinden biraz daha kompleks bir konu. Bunun yanında tabi bir gemide bir masum varsa, o masumun hatırına diğer yolcuların tamamı eşkıya olsa batırmamak lazım. Muhakkak hukuk çerçevesi içinde hareket etmek lazım. Zaten bu yapılan işlemler ile ilgili olarak, kesin netice değil, bunların değerlendirilmesi ve denetlenmesi ile bir soruşturma süreci olacak” dedi.  

 

Aydınlığa çıkar

Vali Coş, İlgisi olmadığını söyleyen arkadaşların, ilgisi olmadığına dair bilgi ve belgelerini veya tanıklarını ortaya koyarlarsa, bizde de belki başka belgeler olabilir, bütün bunlarla mesele aydınlığa çıkar. Yüzde bir hatayı bile vicdanen kabul etmemiz mümkün değil. milletimizin hak ve hukuklarının korunması noktasında biz özenli davranmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.  

 

Büyük cesaret

Vali Coş daha sonra, AK Parti Sakarya İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada İl Başkanı Fevzi Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Vali Coş, “Sebebi ziyaretimiz hem nezaket ziyareti hem de 15-16 Temmuz gecesi milletimizin karşı karşıya kaldığı hain darbe kalkışması nedeniyle Sakaryalı hemşerilerimizin ortaya koyduğu büyük bir cesaret, vatan sevgisi, basiret, feraset dolu, destansı yaklaşımın bizim tarafımızdan da teşekkürle karşılandığını ifade etmek ve sizlerin şahsında bütün halkımıza, partililerimize teşekkürlerimi ifade etmek için geldik” dedi.

 

Erken tavır

Vali Coş, “Sizlerin şahsında bütün mensuplarınıza, tüm vatandaşlarımıza; o günden bugüne kadar milli iradeye, devletimize, milletimizin bekasına sahip çıkma konusunda gösterdiğiniz üstün gayret ve faaliyetlerden ötürü hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu konuda en erken tavır alan, en erken direniş ortaya koyan illerden birisi olarak Sakarya’nın bu konuda kendisinden bekleneni en iyi şekilde yerine getirmekten duyduğum memnuniyeti de sizlerle paylaşıyorum. Elhamdülillah o gün yaralanan ve büyük üzüntüyle tedavilerini takip ettiğimiz kardeşlerimizin de hayati tehlikeleri atlatmaları, bir kısmının taburcu olması, bir kısmının tedavilerinin devam etmesi de başlangıçta bizi çok üzmüş ama sonrasında da sevindirmiştir” dedi.

 

Temsil ettiği

Vali Coş, Dolayısıyla Sakarya’mız demokrasi gazileri de veren, bu konuda her türlü fedakarlığı ortaya koyan bir coğrafya. Bu coğrafyada sizlerin de temsil ettiği kitlenin bu hususta büyük gayret ve desteklerini yakinen gördük. Bundan ötürü Sakarya’mızı Meclis’te temsil eden bütün siyasi partilerimizi ziyaret ediyoruz” dedi.

 

Motivasyon

İl Başkanı Fevzi Kılıç’ta, “Ziyaretinizden dolayı son derece mutlu olduğumuzu, hem şahsım hem de teşkilatım adına sizlere arz etmek isterim. Gerçekten 15 Temmuz’dan itibaren Sakarya’mızda çok ciddi bir mücadele oldu. Tabi genel olarak baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın televizyondaki açıklamaları ama il olarak baktığımızda da şahsınızın son derece seri, hızlı ve cesaretle hareket etmesi de tabi bizim ve teşkilatımız için son derece moral ve motivasyon oldu” dedi.  

 

Organizasyon

Kılıç, “İlimizde sizin gibi insanlar çok seri ve operasyonel hareket edince Büyükşehir Belediye Başkanımız da ilk dakikadan itibaren bizim yanımızda olması nedeniyle şehir olarak organizemiz son derece kolay oldu. Hakikaten, diğer illerimizle de sayın bakanlarımızla, milletvekillerimizle, il başkanlarımızla, genel merkezimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde de Sakarya’nın çok operasyonel bir il olduğu bize iletildi. Bu konuda şahsınızın çok ciddi manada katkısı var. Sizin bu konuda çok ferasetle hareket etmeni bizi de rahatlattı” dedi.

 

27 Temmuz 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 729 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama