Günün Tarihi:16 Ocak 2019

 

 

Sessiz kalmadılar


Batı medyasında darbeyi destekleyen ve Türkiye’yi karalamaya yönelik yayınlara karşın Sakarya Üniversitesi’nden bir grup akademisyen tarafından ‘Akademi Darbeye Karşı’ girişimi başlatıldı.

Sakarya Üniversitesi darbeye, darbe destekçilerine ve Türkiye’ye yönelik karalama kampanyalarına karşı çıkan akademisyenler, bütün Türkiye’deki akademisyen ve eğitimcileri sorumluluk üstlenmeye ve uluslararası medyada Türkiye karşıtı yayınlara karşı çıkmaya çağırıyor. Batı medyasının önemli bir kısmının darbe girişimi sırasında ve sonrasında yaptığı yayınlarla açık bir şekilde Türkiye’deki seçilmiş iktidara karşı ve bazen açık bazen de üstü örtülü bir şekilde darbe taraftarı yayınlar yaptığı görülüyor. Yürütülen bu karalama kampanyaları ile açık ve örtülü darbe destekçiliğine dikkat çekmek isteyen Sakarya Üniversiteli akademisyenler, yaklaşık 40 kişiden oluşturan bir grup kurarak İngilizce, Arapça, Almanca, Farsça, Fransızca ve Kürtçe dillerinde darbe konusunda yapılan yayınları mercek altına aldılar.

İfşa ediliyor

Bu çerçevede, söz konusu dillerdeki yaklaşık 100 kadar gazete, dergi, haber siteleri ve düşünce kuruluşlarının yayınları günlük olarak taranıyor. Bu taramalar sonucunda açık darbe destekçiliği yaptığı tespit edilen haber ve analizler bir yandan sosyal medyada ifşa edilip, onlara gerekli cevaplar yazılırken, bir yandan da ilgili çarpıtma haberlerin yayınlandığı internet sitelerinde yorumlar yazılarak okuyucuların doğru bilgilendirilmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Gönüllülük

Sakarya Üniversitesi’nde Ortadoğu Enstitüsü, İlahiyat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi başta olmak üzere değişik birimlerde çalışan Ortadoğu, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, İlahiyat, Sosyoloji, Alman Dili ve Tarih gibi alanlarından akademisyenlerin yanında yurt içinden ve dışından başka akademisyenlerin de destek verdiği bu çalışma tamamen gönüllülük esası üzerinden yürütülüyor. Çalışmaya katılan akademisyenler, meydanlara çıkıp darbeye karşı gösterilere katılmanın çok önemli olduğunu, ancak akademisyenlerin sadece bununla yetinmemeleri gerektiğini söyleyerek bütün akademisyenleri dış medyanın bazı kesimleri tarafından Türkiye’ye karşı çok organize bir şekilde yürütülen karalama kampanyalarına karşı çıkmaya çağırıyorlar.

Yapılanlar

‘Akademi darbeye karşı’ kampanyası katılımcıları, ancak kendi başına üzülmenin ve öfkelenmenin bir anlam ifade etmediğini, mutlaka bu yalan haberlere karşı bir şeyler yapılması gerektiğini vurguluyorlar. Kampanya kapsamında şimdiye kadar, yabancı medyada Türkiye hakkında çıkan binlerce gazete vb. medya organının yayınları tarandı. Bunlardaki çarpıtmalara dikkat çeken yüzlerce yorum yazıldı. Twitter başta olmak üzere sosyal medyada dış basındaki yalan haberleri eleştiren ve Türkiye’de yaşanan olayların gerçek yüzünü ortaya koyan binlerce paylaşım yapıldı. Bunların yanında, 15 Temmuz gecesi henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk ekranlarına çıkmamışken, Cumhurbaşkanı’nın Almanya’dan sığınma talep ettiğine dair NBC News kaynaklı bir yalan habere karşı #ConfrontNBC etiketiyle başlatılan uluslararası kampanyaya ve darbe konusunda ikiyüzlü tavır gösterenlere dikkat çekmek için açılan @CoupHypocrisy isimli twitter hesabına aktif bir şekilde destek verildi.

28 Temmuz 2016 , Perşembe Bu haber toplam 519 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın