Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

‘En güvenli şehiriz’


17 Ağustos 1999'daki depremde büyük yıkıma uğrayan Sakarya’nın, depremin izlerini sildiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, “Sakarya, şu anda 3 kat sınırlamasıyla, sağlam binalarıyla depreme en hazırlıklı illerimizden biri olma yolunda öneml

Camili-Karaman-Ferizli

Depremde büyük yıkımın yaşandığı şehrimizde felaketin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında, Adapazarı-Camili ve Karaman mahalleleri ile Ferizli İlçesi’nde yeni yerleşim birimleri oluşturuldu. Deprem yönetmeliğine uygun 8 bin kalıcı konutun yer aldığı Yenikent Bölgesi Yenikent Park, Yenikent Kültür Merkezi ve Korucuk Park gibi sosyal donatılarla adeta cazibe merkezine dönüştürüldü. Aynı zamanda Sakarya Valiliği, Adliye Sarayı ve diğer resmi kurumların da hizmet verdiği yeni yerleşim bölgesi, vatandaşlardan ilgi gören, güvenli bir yaşam alanı oldu. 

Kat sınırı olan tek il

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ilimizin birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu, aralıklarla da olsa, her 30 yılda bir deprem yaşandığını belirterek, “17 yıl önce ‘asrın depreminde’ çok büyük hasar gören şehrimiz 2000 yılı itibarıyla  kendisini çok kısa süre içerisinde toparladığı gibi, depreme hazırlık anlamında önemli çalışmalar yaptı. Dolayısıyla biz yeniden bir felaketle karşı karşıya kalacağımız bilinciyle şehrimizi depreme hazırlıklı bir il haline getirmek için gayret sarf ediyoruz. Türkiye'de ilk kez kat sınırlaması yapan tek il olduk” dedi.

Zemin sıvılaşması

Sakarya'nın sadece binaların sağlamlığıyla alakalı değil, aynı zamanda zemin sıvılaşması olması nedeniyle yatay büyümenin uygulandığı ve kat sınırlamasının olduğu bir il olduğunu söyleyen Toçoğlu, “Şu anda Sakarya 3 kat sınırlamasıyla, sağlam binalarıyla depreme en hazırlıklı illerimizden biri olma yolunda önemli adımlar attı. Ağır hasarlı binaların tamamı yıkıldı. Orta hasarlı binalar da ortadan kaldırıldı, onarımları yapılanlar yapıldı, yapılamayanlar ilçe belediyelerimiz tarafından yıkılarak şehrin sağlam imarına katkı sağlanmış oldu. Sakarya, imar uygulamalarının en sıkı ve ciddi şekilde uygulandığı ilerin başında gelen şehrimizdir” dedi.

Yerle bir oldu

Sakarya'nın deprem bölgesi olmasının dışında önemli avantajları bünyesinde barındıran bir şehir olduğunu vurgulayan Toçoğlu, "İnsanı yormayan, rahat bir şehir. Yeşili, doğası, gölleri ve deniziyle, başkente ve İstanbul'a çok rahat ulaşımıyla güzel bir şehir. Depreme yönelik gerekli hazırlıklar yapılırsa, depremi de en az hasarla atlatabilecek bir kent. Bu şehre dışarıdan gelen birinin '17 yıl önce bu şehir yerle bir olmuş' diyeceği hiçbir şey yok. Çok kısa süre içerisinde şehrimiz yenilendi" dedi.

17 Ağustos 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 796 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama