Günün Tarihi:21 Mart 2019

‘Sakarya ari bölge olmalı’


Özellikle kurban bayramından önce il dışından getirilen hayvanların ilimize şap hastalığını getirdiğini ifade eden Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, “ Dışarıdan gelen hastalıktan üretici zarar görüyor. Bakanlığın bir ç

 

Değerlendirdi

Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, kurbanlık fiyatları hakkında açıklama yaptı. Karkas et fiyatının 30-35 lira aralığında olması gerektiğini ifade eden Başkan Candemir, “ Bugün kırk liraya kurban fiyatı çok pahalı, alanı da, satanı da düşünmek lazım ama böyle kırk liraya da kurban olmaz, menfaatçilik yapıyorlar. Normalde kurban fiyatları 30-35 lira, üretici de bundan iyi para kazanıyor. Tabi bunun yanında girdi maliyetlerin yüksek olması, senede bir kez olduğu için de kurban fiyatı kesim fiyatlarından her sene üç, beş lira pahalı olur, bu normaldir” dedi.

 

‘Fiyatlar yükselmesin

Kesim fiyatının 27 liraya olduğunu belirten Candemir, “Duyuyoruz 40 TL’ye de satanlar varmış, alan adamada yazık, günah. Bugün 40 liraya kurban satarsan zaman bayram sonrası ahırlar boşaldığı zaman da pahalıya hayvan alırsın. Bu bizimde zararımıza olur. Fiyatların çok yükselmesinden yanda değiliz. İnsanların kurban alacağı zaman bir yerde sıkışıp kalmamaları lazım. Birkaç yere gitsinler, görsünler, araştırsınlar. Ben inanıyorum ki 30 liraya da kurban bulabilirler” ifadelerini kullandı.

 

Hisse fiyatları

Hisse fiyatlarını hakkında da konuşan Candemir, “Normalde bir hisse bin ile bin 200 lira arası olması lazım. Bin 700 lira gibi fiyatlar konuşuluyor. Bunlar biraz uçuk fiyatlar. Önemli bir hususta kesilecek olan hayvanın küpeli olması. Küpesiz hayvan kesilmemesi lazım. Bazı insanlar menfaatçilik yapıyor bir bir buçuk yaşındaki hayvanları kesiyor, kapak açmamış hayvanları kesmemek lazım” dedi. Candemir ayrıca iki yaşını doldurmayan hayvandan kesinlikle kurban olmayacağını belirtti.

 

Hastalık geliyor

İl dışından gelen hayvanların şap hatalığını ilimize getirdiğini ifade eden Candemir, “İl dışından, doğudan ve güney doğudan gelen hayvanlarda genelde şap hastalıkları oluyor ve bizim hayvanlarımızı da çok kötü etkiliyor. Oradan gelirken hayvanları iğnelemeden getiriyorlar, şap hastalığını yayıyorlar sonrada çekip gidiyorlar. Sıkıntıyı çeken buradaki üretici oluyor. Bunu da tarım il, ilçe müdürlükleri çözmesi gerekiyor, pazardaki kontroller sıklaştırılmalı” dedi.

 

Arındırılacak

Bakanlığın Sakarya ve Marmara bölgesindeki diğer iller ile ilgili bir çalışması olduğundan söz eden Candemir, “ Şu anda Trakya Bölgesi hastalıktan ari bir bölge ilan edildi. Bu yıl içinde sekiz, on tane il bu kapsam içine girecek. Bu illerden biride Sakarya. O kapsama girerse il dışından, doğudan buraya hayvan girmeyecek” dedi.

 

Teşvik olmalı

Türkiye de yıllardan beri kurban açığı olduğunu belirten Candemir, “Bakanlığın yerli üreticiye daha fazla destek vermesi lazım, bilhassa süt inekçiliğine daha fazla destek verilmesi lazım ki süt inekçiliği olmadığı takdirde dana da olmuyor, düve de olmuyor. Bunun materyali, fabrikası inek. Onun içince ineğe, süte destek verilirse insanlarda inek den vazgeçmediği sürece ne et sıkıntısı olur ne de kurban sıkıntısı olur” dedi. 

23 Ağustos 2016 , Salı Bu haber toplam 932 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın