Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Geyve’de bağ bozumu


Geyve İlçesinde yetiştirilen bir birinden değerli ürünler arasında ilk beş ürün arasında yer alan üzüm’de bağ bozumu başladı.

Tarihçesi

Bağ bozumu uygulamaları ve şenliklerinin tarihçesi, 2600 yıl öncesi Yunan Mitolojisi tanrılarından DİONYSOS adına düzenlenen şenliklere kadar uzanır. Bu şenliklerin amacı; bereketi, çoğalmayı, birlikte olmayı, coşkuyu kutlamaktır. Bağ bozumu; şenlik demek, mutluluk demektir. Sonbaharın göbek adı olacak kadar önemli olan bağ bozumu için üzümlerin son olgunlaşma dönemine girmesi gerekmektedir.

 

Gevye’de üzüm

Geyve İlçesinde üzümün tarihçesi çok eskilere dayanmakta. 1985 yılında Doğantepe Mahallesi yakınlarında Karaçay Deresi kenarında araştırma yapan Prof. Şencer Şahin tarafından bulunan bir mezar taşı bunun en eski kanıtı. 1600 yıl öncesine ait olduğu anlaşılan mezar taşı üzerinde kabartmalı olarak; üzüm sandıkları taşıyan eşek figürleri bulunmakta. Günümüzde ise, geçimini topraktan sağlayanların tercih ettikleri meyveler arasında ilk beş ürün arasında yer almaktadır üzüm.

 

23 bin ton ürün

Geyve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 2014 verilerine göre; 23.074 dekar üzüm bağı bulunmakta ve tahminen 23 bin ton ürün elde edilmekte. Günümüzde ise bu rakamların üstüne çıkıldığı bir gerçektir.

 

Hasat baladı

Geyve İlçemizde yetiştirilen üzümlerin isimleri unutulmaya yüz tutmuş olanlar da var; Pembe Çavuş, Yapıncak, Kınalı Yapıncak, Kara Kamil, Keçi Memesi, Kokulu Kara bunlardan bazıları. Günümüzde yeni türler de tercihler arasına girdi. Yörede Müşküle veya Yalı olarak bilinen üzüm çeşidinin hasadı da başladı.

 

Göz hakkı

Bağlardan yükselen sandık, traktör ve çalışanların sesleri bereketin sesi. Gelecek umutlarının bağlandığı hasat günleri, çalışanların yüzlerinin gülmesini de sağlamakta. Bağları ziyarete gelenlere sunulan göz hakkı üzüm torbaları da bağın bereketi olarak bilinmekte.

 

Saklama ve satış

Bağlardan toplanan farklı türlerde ki üzümler değişik biçimlerde satılmakta. Bağda üzerinden satış, bağda toplanan üzümlerin kilo hesabı satılması, toplanan üzümlerin soğuk hava depolarında ( yöredeki adı; buzhane ) saklanması bu satış biçimlerinden bazıları. Toplama işçi parası, gübre ve ilaç paraları, nakliye parası üzümün satış fiyatını belirlemekte. Bu yıl uygulanan fiyatların üreticiler tarafından beğenildiği de öğrenildi. 

6 Eylül 2016 , Salı Bu haber toplam 761 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama