Günün Tarihi:22 Ağustos 2019

Taşımalı sistem tepkisi


Akyazı’ya bağlı Çıldırlar ve Buğdaylı Mahalleleri ile Çökekler Mahallesi Şehit Fatih Kemal Yarar Ortaokulu ve Çökekler İlkokulu öğrenci velileri taşımalı sistemin kaldırılmasına tepki gösterdi. Eylem yapan veliler, çocuklarını okula göndermeme kararı aldı

‘Nasıl gidecekler?’

Akyazı’ya bağlı Çıldırlar Mahallesinde ikamet eden Gülşen Akay, “18 yıllık düzen hiçbir okul yapılmadan hiçbir açıklama yapılmadan bozuldu. Benim çocuğumun okula gelebilmesi için 1 kilometre yolu dolmuş güzergâhında yürümesi gerekiyor, buradan dolmuşa binip çarşı içine gitmesi gerekiyor, şehir içi dolmuşu ile de Paris okuluna gitmesi gerekiyor. Hadi benim çocuğum 9 yaşında belki gidebilir. Bu yıl eğitime başlayacak olan çocuklar var. 1nci sınıf çocuğu nasıl gidecek? Çocuklarımızın dolmuşa binmesi için caddeden karşıya geçmesi gerekiyor. Aynı zamanda Akyazı’da da yoldan karşıya geçip dolmuşa binmek zorunda kalıyor, okulun önünden geçen dolmuşta yok. Gerekli yerlere başvuru yaptık. İlçe komisyonunun almış olduğu karar olduğunu söylediler ilçe komisyonu karar aldığı zamanda bizde uygularız” dedi.  

 

Tepki gösterdiler

Veliler yaptıkları açıklamada şunları söyledi, “Bu çocuklara yazık günah değil mi? Hem eğitim hakkı diyorlar hem eğitim hakkını ellerinden alıyorlar! Niye bizde taşımalı sistemi kaldırıp dayatmalı sistemi getiriyorlar. Hadi ben çalışıyorum ödedim servis ücretini peki çalışmayan aileler ne yapacaklar? Burada kavak parası ile geçinen aileler ve bu aileler her ay 90 TL 100 TL nasıl verebilecekler hiç düşünüyorlar mı? 3 tane çocuğunu okula gönderen bir aileyi düşünün, asgari ücretle geçiniyor nasıl gönderecekler. Hangi parayla servis ücreti ödeyecek hangi para ile evine yemek götürebilecekler. Devletime ağır geleceğini düşünmüyorum, bunun özerklikle alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Açıklama yapmaya da tenezzül edip gelmediler çok yoğun olduklarını bildirdiler. Biz çocuklarımızı okula göndermiyoruz cahil kalsın bizim çocuklarımız. Sabah Milli Eğitim Müdürünü aradık, velilere açıklama yapmasının gerekli olduğunu söyledik onlarda çok yoğun bir program nedeniyle gelmeyeceğini söylediler. ”

 

‘AK Parti’ye oy veriyoruz’

“Bizim de milletvekilimiz olsaydı bizim köyümüzde de taşımalı sistem olurdu. Neden Akbalık’ta taşımalı sistem hala devam ediyor, çünkü oranın milletvekili var. İlla bizde mi milletvekili çıkartmamız gerekiyor. Biz de bu vatana millete hizmet ediyoruz, biz de AK Parti’ye oy veriyoruz. Muhtarlığımız üzerine düşen bütün görevini yaptı. Gerekli her yere müracaat etti ama hiçbir olumlu sonuç elde edemedi. Muhtemelen burada servisçilerden rant sağlanacak, ben öyle diyorum artık kapalı kapılar arkasında pazarlığını yaptılar bize de parasını ödemesi düştü.”

 

‘Okul yok’

“Mudurnu Deresi’nden bu tarafa 5-6 taneye yakın mahalle var ve hiç birinde okul yok. Bizim mahallemizde bir tane okul var oda virane şekilde duruyor. Bizler anaokuluna çocuklarımızı gönderebilmek için bize yakın olan başka bir ilçenin mahalle okuluna gönderdik. 4 -5 yaşındaki çocuğu ben dolmuşla nasıl göndereceğim okula Akyazı’ya. Bizde bu ülkenin halkıyız bizde bu haklardan yararlanmak istiyoruz.”

 

Taşımalı sistem

Buğdaylı Mahallesi’nde ikamet eden öğrenci velisi Fatma Kızılaslan, “Biz taşımalı sistemin kaldırıldığını duyduk ve o yüzden protesto amaçlı burada toplandık. Biz tekrardan taşımalı sisteme geçmek istiyoruz. 3 Mahalle toplanarak başvurularımızı yaptık fakat hiçbir şekilde önemsenmedik. Bizde burada toplanarak 3-4 gün çocuklarımızı okula göndermeme kararı aldık. Ortalama 40 öğrencimizi okula göndermeyeceğiz bu sorun çözülene kadar. Milli Eğitim Müdürünü aradığımızda yoğunluk nedeniyle bizlere vakit ayıramayacağını söyledi” dedi.

 

Müdürle görüştüler

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan veliler Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan Algaç tarafından karşılandı. Sinan Algaç velilerle çözüm için görüşerek isteklerini Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir’e aktaracağını belitti. Velilerin Milli Eğitim Müdürü ile konuşmak istediklerini belirtmesi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir bina bahçesinde velilerle bir araya geldi. Özdemir açıklamalarında, “Biz bu sorunlardan kaçmıyoruz biz sorunlarla uğraşmaktan zevk alıyoruz. Biz bu isteklerinizi gerekli yerlerde ileteceğiz” dedi. 

21 Eylül 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 879 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama