Günün Tarihi:20 Şubat 2019

‘O gecenin görüntüleri var’


MHP İl Başkanlığı’nın haftalık düzenlediği basın toplantısına katılan MHP Milletvekili Zihni Açba, darbe gecesi tümende yaşanan hadiselere yönelik Ayhan Sefer Üstün’le arasındaki polemiğe sürdürdü. Açba kendi ellerinde olan görüntülerin, AK Parti’de de id

Şeker fabrikası

Milletvekili Zihni Açba’nın haftalık değerlendirme toplantısında İl Başkanı Levent Bülbül, Adapazarı İlçe Başkanı İsmail Küçük ve yönetim kurulları da yer aldı. Toplantıda ilk olarak konuşan İl Başkanı Levent Bülbül, “Şeker Fabrikası’nın bugünlere gelmesi ve neredeyse arsasından başka bir şey ifade etmeyen bir kuruluş haline gelmesinin müsebbiplerinin üzerine gidilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Bugün hala rölantide devam eden bir süreç bu. Şeker Fabrikası arazisinin ne şekilde değerlendirileceği ve ne yapılacağı konusunda hala bir sessizlik hakim. Ülker Grubu’nun burayı nasıl kullanacağı, işletip işletmeyeceği noktasında da ciddi tereddütler mevcut. Şeker Fabrikası’nın özel sektöre geçiş aşamasından itibaren, vatandaşın elinden çıkışından itibaren bu sürecin çok iyi sorgulanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.  

 

Şehir trafiği

Başkan Bülbül yerel sorunlara değinerek, “Sakarya’da trafik, adeta bir keşmekeş içerisinde. Yeni yapılanan bazı bölgelerde, özellikle Serdivan’da yolların, bulvarların yapılmasını olumsuz karşılamamız mümkün değil. Ama Adapazarı merkezde yaşadığımız sıkıntıların giderilmesi ile alakalı olarak hiçbir mesafenin alınmamış olması, çalışmaların yapılmıyor olması vatandaşımız açısından büyük bir problemdir. Şehir içindeki tren yolunun yeraltına alınması meselesinde hala en ufak bir mesafe kat edilmemiştir. Sakarya bunu acilen beklemektedir” dedi.

 

Bin yataklı hastane

Bakan Mehmet Mehmet Müezzinoğlu’nun, Sakarya ziyaretini de değerlendiren Bülbül, “Geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzzinoğlu’nun düzenlemiş olduğu toplantıya sayın vekilimi ile birlikte katıldık. Adalet Sarayı ve bin yataklı hastane konusunu gündeme getirdik. O vaatlerin acilen yerine getirilmesini bekliyoruz.”

 

Sakarya halkı

Daha sonra konular Milletvekili Zihni Açba, AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile arasındaki demokrasi nöbetlerine katılmaması polemiğine ilişkin, “Orada ifade ettiğim bir grup insanın içerisine o milletvekili arkadaşımız kendini dahil ediyor mu? Veya hangi sebeple böyle bir alınganlığı göstererek, tepki veriyor? Sayın Üstün benim o sözlerime neden alındı? Sayın Üstün, tankların önüne dikilen Sakarya halkını, o grubun içine nasıl dahil etmiş? Eğer kendisi arzu ediyor ise, bu insanlarla görüşmek istiyorsa, bu insanlarla yüz yüze gelmeye yüreği yetiyor ise kendisine adreslerini söylerim; gider, görüşür. Böyle bir şey var mıdır, yok mudur öğrenir” dedi.  

 

Rant devşirme

Darbeye yönelik düşüncelerini 17 Aralık günü sosyal medya ve yerel medya aracılığı ile paylaştığını söyleyen Açba, “Bu müessir olaydan ders çıkarması gereken siyaset kurumunun, 14 Temmuz itibariyle ülkemizde var olan hukuksuzluğu, adaletsizliği, yolsuzluğu, adam kayırma, rant devşirme gibi çirkin gerçekleri 15 Temmuz’da unutturmaya çalışması ve bunu vatandaşlarımızı davet ettiği demokrasi nöbetiyle gerçekleştirme gayretine düşmesi tarafımızca doğru bulunmamaktadır” dedi.

 

Görev başındaydım

Açba, “15 Temmuz gecesi bir tek camının kırılmadığı bir tek karmaşanın olmadığı Akyazı sokaklarındaydım. O gece sabaha karşı yola çıktım büyük millet meclisinin olağanüstü başkanlık divanı kürsüsü divanı görevi başındaydım. Arkasından tekrar Sakarya ya döndüm ve Temmuz sonuna kadar Akyazı da, Ferizli de, İstanbul da, Ankara da o hain saldırıda ölen şehitlerin cenazelerindeydim.  Bir anda bir kitap evin bombalanmasında genel kurmay başkanlığına kadar sıçrayan bir örgüt yapısını  sözüm  ona ortaya çıkartan bir Ferhat Sarıkaya  diye bir savcı vardı. Bu savcı o zaman hazırladığı iddianame dolayısıyla daha sonra o dönemin hakimler savcılar yüksek kurulunca görevden alındı meslekten ihraç edildi” dedi.

 

Hoca efendinin

Açba, “Sonra bu savcının bu günlerde açıkladığı bir beyanı var diyor ki: ben meslekten ihraç edildikten sonra 2006 ya kadar maaşımın üçte ikisini alabiliyordum. Meslekten ihraç haberini ilhan kaya bana verdi bana her türlü yardımın yapılacağını bütün ihtiyaçlarımın karşılanacağını söyledi. Hoca efendinin böyle bir kahraman çıkmış kendisine ailesine ölünceye kadar bakılacak buda  size vasiyetimdir diye söylemiş.  O diyor ki Ferhat Sarıkaya bir kahramandır. Kendisine ve ailesi bakılacaktır. Ferhat Sarıkaya tutuklanacağını düşündüğü için Afrika’ya gidiyor. Sonra bu mesleğe geri dönüyor” dedi.  

 

Unutmuş olabilir

Açba, “Şimdi gündemini ilgilendiren Şemdinli olayına araştırma komisyonu içersin de bulunan Ayhan Sefer Üstün bu savcının görevden ihraç edilmesini kırmızı ışıkta geçen bir sürücünün idama mahkum edilmesi gibi bir şeydir çok ağır bir karadır diyor. Bunları kendisi unutmuş olabilir. Ferhat Sarıkaya’ya duyulan bu yakınlığın sebebi nedir? Bizim mitinglerde fetöcü olmadığımızı ispat edecek gibi bir korkumuz yoktu” dedi.

 

Festivale döndü

Açba, “Ayrıca henüz, cenaze işlemleri bile tamamlanmadan, şehitlerin hanelerinden feryatlar yükselirken meydanlarda eğlenmeyi, siyasi ve toplumsal ahlak açısından da doğru bulmuyoruz. MHP ve ülkücü camianın böyle bir zamanda meydanlarda, festival görüntüsünde sergilenen toplantıları doğru bulması ve katılım sağlaması asla mümkün değildir. MHP olarak her türlü ihanet girişiminin karşısında olacağımızı beyan ve taahhüt ediyoruz” dedi.

 

Şekere peşkeş

Milletvekili Açba, AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile ilgili şu iddialarda bulundu. “Adapazarı Şeker Fabrikası’nın Bank Asya’ya peşkeş çekilişinde başından sonuna kadar hiçbir aşamasında katkım yok ve yer almadım. İstiyorum ki Ayhan Sefer Üstün de ‘Ben de yer almadım’ desin. Bunu bekliyorum. Gece sabaha karşı spor il müdüründen anahtarı alınarak kapısını açtığım spor salonuna delegelerin önceden doldurularak daha sonra sabah gelen delegelerin salona alınmadığı genel kurula da ‘Benim dahlim yoktu’ desin. ‘Bir akşam önce Sakarya’nın emniyet müdürüyle, emniyet yetkilileriyle, valileriyle bu konuda herhangi bir toplantı da yapmadım’ desin.”

 

Şeker kotası

Açba, “Sonrasında ‘Şeker Fabrikası Panko yönetimindeyken kota artırılmayışını, başka yerlerden getirilen pancar nedeniyle Şeker Fabrikası’na ceza kesilmesi noktasında benim en küçük bir dahlim yoktu’ desin. Arkasından da ‘Yıllarca artmayan kotanın Bank Asya’ya Şeker Fabrikası geçtikten sonra artırılması noktasında da benim en küçük bir dahlim yoktu’ desin. Bunları açıklasın” dedi.

 

Görüntüler var

Bir gazetecinin, “15 Temmuz akşamı yaşanan hadise ile ilgili elinizde belge var mı” sorusu üzerine Milletvekili Açba, “Bir grup insan o lojmanlara giderek, o cümleyi kullanmışlar. Bunun elimizde verileri de var. Olayla ilgili görüntü var. O görüntülere en rahat muhatabımız olan arkadaşlar ulaşabilir. Oradaki kışlanın kameralarında da var o görüntüler” dedi.

 

Ahlak yoksunu

 “AK Parti’den o belgelerin talep edildiği durumda belgeleri paylaşır mısınız” sorusuna ise Milletvekili Açba, “Onların elinde görüntüler var” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti: “Bana göre bu olay ahlaki yönden bir kokuşmuşluğun ifadesidir. Başka önem arz etmiyor benim açımdan. Yani bu bir siyaset malzemesi değildir. Burada muhatap olan kişiler sadece karakter yoksunu bir gruptur.”

6 Ekim 2016 , Perşembe Bu haber toplam 821 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın