Günün Tarihi:19 Şubat 2019

AKOM STK’lara tanıtıldı


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen şehrin ilk Afet Koordinasyon Merkezi’ni iş, STK ve siyaset çevrelerine tanıttı.

Katılan STK’lar

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen yanına kazandırılan AKOM projesi için gerçekleştirilen tanıtım toplantısında SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, SESOB Başkanı Hasan Alişan, TÜMSİAD Başkanı Ahmet Ölmez, MÜSİAD Başkanı Ahmet Genç, SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir, Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, Büyükşehir Basketbol Kulüp Başkanı Akif Köse, Eczacılar Odası Başkanı Orhan Yontar, Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Avukat Vacit Öktem, YÖÇEYDER Başkanı İsmail Eminler, 26. Dönem AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Nuray Sağıroğlu ve Avukat Reyhan Şahin yer aldı.

İlkemiz olmalı

AKOM’un depreme hazırlık konusundaki önemine dikkat çeken Başkan Toçoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği örnek yatırımlarla bölgesinin en güçlü belediyelerinden biri olduğunu söyleyerek, “1999 depreminde şehrin eksiklerini gördük. Yapılarımızı deprem gerçeğine göre inşa etmemiz gerekiyor. Bu en önemli ilkemiz olmalı. AKOM da şehrimiz için herhangi bir afete hazırlık konusunda çok önemli bir ihtiyaçtı. Afet konusunda sevk ve idare süreçlerinde profesyonel bir hazırlık ve yaklaşımın olması işleri daha da kolaylaştırır. Elbette bu konuda vatandaşlarımızın bilinçli olmaları da önemli bir yer tutmakta. Bu yüzden siz sivil toplum kuruluşlarımıza büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

Şehrin İlk AKOM’u

Toçoğlu, “AKOM’da afetlere karşı tamamen elektrikle çalışan bir sistem kuruldu. Merkezimiz her türlü afete karşı şehre hizmet sunacak şekilde tasarlandı. Şuanda 9 şiddetinde depreme dayanıklı bir merkezde bulunuyorsunuz. Yedek jeneratörler, GSM telsiz sistemi, uydu bağlantılı telefonlar ve interneti burada kesintisiz kullanacağız. Fiber teknolojisini şehrin tamamına yaymamız, buraya daha hızlı bilgi akışını da beraberinde getirecek. Depremde su konusunda da sıkıntılar yaşandı. Bu konuda da şehre suyumuzu çelik isale hatlarıyla taşıyoruz. Her alanda dersimizi aldık. Hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz” şeklinde konuştu.

İmar kararlılığı

İmar konusunda zihniyet dönüşümüne ihtiyaç duyulduğunu da belirten Toçoğlu, “İmar konusunda zihniyetimizin değişmesi lazım. Tek başına bu işle uğraşmak kendi başına bir çözüm değil. Ben bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğim. Ancak bu konuda bu şehirde yaşayan herkesin sorumluluğu var. Bu konuda siz STK’larımızdan da destek bekliyoruz. Tek amacımız daha yaşanabilir bir Sakarya olmalı. Betonlaşma konusundaki tüm eleştirileri dikkatle dinliyorum. Bu konuda herkesin fikrine ihtiyacımız var. Şehri beton yığınlarıyla yaşanmaz kılacak en ufak bir girişimin bile karşısındayız. Bu konuda sorumluluk hepimizin. Bunu gözden asla kaçıramayız” diye konuştu.

Yeşil alanlar

Toçoğlu, “Bunun yanı sıra, yeşil alanlar en hassas olduğumuz konuların başında geliyor. Bu şehrin yeşilini, toprağını korumak vazifemizdir. Beton esaret yeşil özgürlüktür. Bildiğiniz gibi askeri alanların şehir dışına taşınması meselesi gündemde. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu bölgelerin yeşil alan olarak kullanılması yönünde telkinleri bulunuyor. Biz de kesinlikle aynı fikirdeyiz. Bu konuda topluca hassasiyet göstermeliyiz. Askeri birliklerden tarafımıza tahsis edilen bölgeleri şehrimize yeşil alan olarak kazandıracağız” dedi.

Katlı otopark

Şehir trafiği konusunda da değerlendirmelerini paylaşan Toçoğlu, “Trafik konusunda alternatif çözümler üretmeye çalışıyoruz. İmkan buldukça yeni yollar, bulvarlar, alternatif güzergahları şehrimize kazandırıyoruz. Bazı alanların kamuya devri uzun sürebiliyor, bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. İşlerimiz bu nedenlerden ötürü bazen belirlediğimiz takvime göre sonlanmıyor. Ama daha iyisi için çalışmak zorundayız. Şehir içi parklanmanın önüne geçmek için katlı otoparklar inşa ediyoruz. Bu projelerin sayısı arttıkça parklanma konusundaki kısıtlamalarımızın sayısı da artacak. Vatandaşlarımızı otoparklara yönlendirmek durumundayız. Bu konuda yine taşınması muhtemel okulların tarafımıza devri söz konusu olacak. Bu okulları inşallah otopark olarak değerlendireceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli yazıları yazdık. Bu proje için şu anda cevap bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Alt geçit

Konuşmasının devamında ‘alt geçit’ konusuna açıklık getiren Toçoğlu, “Şehir zenginleşiyor, haliyle trafikteki araç sayısı da artıyor. Ancak ben olası sorunların çözümünün alt geçit projelerinden geçtiğini düşünmüyorum. Alt geçitler şehrin topografyasını bozan yatırımlardır. Hemşerilerimizin de bu konuda tavırları net olmalı. Yaşadıkları şehre sahip çıkmalılar. Hep birlikte en iyiyi, en doğru şekilde hayata geçirmeliyiz. Afete en büyük hazırlık sağlam yapılar inşa etmektir. Şehir sakinlerinden gelen talep ve öneriler bize yol gösteriyor” dedi.

 

Veliler müdürlerini istiyor

17 Ağustos İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören öğrencilerin velileri, 'velilere kaynak kitap ve dergi aldırıldığı' iddiasına ilişkin başlatılan soruşturmada açığa alınan okul müdürünün geri gelmesi için okul önünde eylem yaptılar.

Eğitim adına

Grup adına açıklama yapan Eylem Saçan, “Valimizin il genelinde yapmış olduğu kaynak kitapların okullarımızda kullanımı ile ilgili almış olduğu karar doğrultusunda veli olarak almaya uygun gördüğümüz kaynak kitaplardan okulumuz müdürünü sorumlu tutup açığa alma kararından dolayı çok üzgünüz. O müdür ki demokrasi nöbetlerinde bizlerle sabaha kadar canla-başla yürek vermiş, işinde eksiksiz, eğitim adına kaybedilmemesi gereken bir isimdir” dedi.

İmza kampanyası

Saçan, “Veli olarak bizlerin kararı ile almış olduğumuz kaynak kitaplarından sorumlu tutulduğunu görüyor olmak veli olarak bizlerin, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin motivasyonunu olumsuz yönde etkilemiştir. Geleceğimizin emanetçileri çocuklarımızın daha iyi yetişmeleri adına bizler kaynaklarla bilgileri pekiştirmenin doğruluğuna inanıyoruz. Bundan ne müdürümüz, ne de öğretmenlerimiz sorumludur. Sanılanın aksine bu baskıyı okul üzerinde kuran biz velileriz. Değerli valimizin de bu konuda anlayış gösterip, duyarlı davranacağına inancımız büyüktür” dedi. Basın açıklaması sonrasında veliler, okul müdürünün yeniden göreve başlaması için imza kampanyası başlattı.

 

APEK’ten borç açıklaması

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) Başkanı Ahmet Aya, Bank Asya aracılığıyla Şeker Fabrikası’nın nasıl ellerinden gittiğini açıkladı.

Ayhan Sefer Üstün

Aya yaptığı yazılı açıklamasında, son günlerde haklarında çıkan haberlere cevap vermek istediklerini,  31 Mart 2014 yılında kayyum tayin edilen yönetiminden mahkeme kararıyla el çektirildiklerini, Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi’nde kooperatife zarar vermekten yargılandıklarını, ceza davaları zaman aşımına uğraması nedeniyle ortadan kaldırıldığını açıkladı. Aya, 6 Mart 2005 yılında yapılan kooperatif genel kurulunda  Sebahattin Karasakal, Ferda Özten, Yılmaz Er ve Ahmet Mülayim yönetime aday olduğu, oy birliği ile seçilerek göreve geldiğini hatırlatarak, “AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün müdahalesi ile ortaklarımız olan çiftçilerin genel kurula katılmasının engellenmesi veya salona alınmaması söz konusu değildir” dedi.

Ret edildi

Genel kurulun kayyum çağrısı, Tarım Bakanlığı gözetiminde kimlik kontrolleri yapılarak gerçekleştiğini belirten Aya, “Genel kurulun salonun dolu olması nedeniyle salona giremediğini iddia eden bir kısım ortak tarafından dava yoluyla iptali istenmiş, nitekim bu dava da Kooperatifi zarara uğrattıkları için görevden el çektirilen eski yönetim kurulu tarafından açtırıldığını da tüm kamuoyu bilmektedir. Salonun kapasitesinin, Hazirun Listesini imzalayan ortaklarımızı alacak kapasite olmadığı gerekçesiyle, bu genel kurulumuz iptal edilmiş, yeniden 16.08.2006 tarihinde genel kurul toplantısı yaptığımızda da Ahmet Aya, Sebahattin Karasakal, Ferda Özten, Recep Şevket Kökçü ve Ahmet Mülayim yine oy birliği ile seçilmiştir. Bu genel kurul toplantısının iptali için de yine iptal dava açtırılmış, ancak davaları ret edilmiştir” dedi.

Satın alınmış

2005 yılında yapılan genel kurul toplantısı ile 4 kez yönetime seçildiklerini belirten Aya,

“Kooperatifin yönetimine geldiğimiz 06.03.2005 tarihinden bu güne kadar sayısız taşınmazlar aldık, çok karlı yatırımlar yaptık. Adapazarı Şeker Fabrikası da yönetim kurulumuz döneminde satın alınmış, ancak FETÖ kumpası nedeniyle Fabrika, tüm kamuoyunun da bildiği gibi, elimizden zorla alınmıştır. Üzülerek belirtmek isteriz ki 1 numaralı FETÖ-PDY yapılanmasının suçlusu Asya Katılım Bankası’nın kumpasına devletimizin bir kısım kurum ve kuruluşu da fabrikamızın elden çıkarılmasına çanak tutmuştur. Bu nedenle geldiğimiz son noktayı tüm Sakarya halkı ve tüm Türkiye bilmektedir” dedi.  

Yağ sürdüler

55 bin ortakları bulunan ve hizmet için çalıştıklarını belirten Başkan Aya, “Yatırımlarımız ortadadır, paramız hesaplarımızda her zaman alenidir. 2005 yılından önceki yönetim kurulu gibi,  kooperatif parasını kendimize harcamadık, mallarını yağmalamadık, ona-buna peşkeş çekmedik, her gün artırarak çok karlı yatırımlar yaparak bu günlere geldik, yatırımlarımızdan da hem ortaklarımızı, hem de basın yoluyla Sakarya halkını bilgilendirdik.  Tüm bunlara rağmen, onları vardı sattılar, bu hisseleri vardı sattılar, taşınmazlarını sattılar, var olan taşınmazlarının üzerinde ipotek var diye haber yapmaya çalışanlar, Adapazarı Şeker Fabrikası’nda 14.07.2004 tarihinde % 35 olan hissemizin sermaye artırımı adı altında % 3,5’a düşürülmesinin peşine düşsünler, onu geri istesinler, bundan tam 14 yıl öncesine dönüp üstüne de gerçeklere aykırı hususları yazacaklarına, fabrikamızı elimizden alan FETÖ’cülerin peşine düşsünler, 2010-2011 yıllarında hem kooperatifimiz, hem de tamamına yakını kooperatifimize ait olan Adapazarı Şeker Fabrikası’nın yanında durmayanlar, FETÖ’cülerin ekmeğine yağ sürmüşlerdir” dedi.

Borcu yoktur

Aya, “Biz göreve geldikten sonra kooperatif taşınmazlarını satmadık, bilakis taşınmazlar satın aldık. Bir kısım taşınmazlarımızın üzerindeki ipotek de FETÖ-PDY yapılanmasının 1 numaralı zanlısı Asya Katılım Bankası’na aittir. Bunun neden konulduğu bilinmektedir. Başka hiç kimseye ipotek vermedik, vermek zorunda kalmadık. Terörist olduğu devletin makamları tarafından belgelenen ve tescillenen Asya Katılım Bankası’nın ipoteklerinin devletimiz tarafından kaldırılacağına inanmaktayız. Zira kooperatifimizin kimseye borcu yoktur. FETÖ-PDY’nin kooperatifimiz üzerinde kurduğu kumpasın bir uzantısı olan Adapazarı Şeker Fabrikası’ndan dolayı üzerimizde bırakılan idari para cezalarının da bu süreçte kooperatifimiz üzerinden kaldırılacağına inanıyoruz” dedi.

 

 

12 Ekim 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 862 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın