Günün Tarihi:20 Şubat 2019

İki mahalle için başkanda isyan etti


Belediye Meclisi’nde kentsel dönüşüm ile ilgili açıklamalarda bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, “ Zamanında yapılan yanlış uygulamaların sıkıntısını çekiyoruz. Örneğin Çukurahmediye ve Akıncılar mahalleden başka her şeye benziyor” dedi.

Abasıyanık

Adapazarı Belediyesi Kasım Ayı Meclisi dün Süleyman Dişli Başkanlığında toplandı. Toplantıda gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Selim Özen, “Sait Faik Abasıyanık Parkı’nın hali içler acısı. Mahalle sakinleri 1991 yılında Mithatpaşa Mahallesi sınırlarında yapılan bu parkın bir an önce eski günlerine dönmesini istiyorlar. AFA yakın zamanda yıkılacak, o bölgede bu parkın da canlandırılarak ilçemize yakılır bir hale getirilmesini istiyorlar. Bu park şu anda tinercilerin ve uyuşturucu kullananların meskeni haline geldi” dedi.

 

Çevre sorunları

Meclis Üyesi Erhan Acar ise, “İlçemizle alakalı çevre sorunlarını yeniden dile getirmek istiyorum. Sakarya nehri ve çark deresinin kirliliği ve kokusu bu sorunların başında geliyor. Bunun yanı sıra Şeker Fabrikasının üretimdeki çevreye verdiği zarar da devam ediyor. O havayı bende hiçbir vatandaşta solumak zorunda değil. Bunu bir an evvel çözmeliyiz. Oradaki koku bambaşka bir sorun. O kimyasal çevrede yaşayan insanların evlerindeki eşyalara da zarar veriyor. Sararmasına neden oluyor” dedi.

 

İki soru

Acar’ın ardından Belediye Başkanı Süleyman Dişli’ye iki soru yönelten Erkal Etçioğlu, “ İl Halk Kütüphanesi taşınacak mı? Eğer taşınacaksa yerine ne yapılacak? İkinci sorum ise Müteahhitler Birliği’nin bir açıklaması oldu teknik alt yapı konusunda belediye ile anlaştık diye. Bu konuda biz bilgi verebilir misiniz” şeklinde konuştu.

 

Emekliye konut

Orhan Büyü ise, “ TOKİ’nin emekliler için yapacağı konutlar için çeşitli girişimlerde bulunduk. Valilik TOKİ’ye 150 dönümlük bir arazi de gösterdi. Konunun gerçekleşmesi için çaba gösteriyoruz. Arazilere ait imar planı bilgilerini dijital olarak istediler. Ben belediyemizin bu konuyu sahiplenmesini istiyorum. Bunun ilçemize ve ilimize önemli bir katkı sağlayacağını düşüyorum” dedi.

 

Stadın yanına

Gündem dışı konuşmaların ardından söz alan Belediye Başkanı Süleyman Dişli, “ TOKİ konutları konusunda gerekli çalışmaları ve girişimleri gerçekleştireceğiz. İl Halk Kütüphanesinin kaldırılması konusunda da yeterli olmadığı için bir çalışma var. Ama nereye taşınacağı hakkında net bir durum yok. Serdivan’a taşınması bir ara konuşuldu ancak daha sonra bizim stadın yan tarafındaki 17 dönümlük araziye yapılması konusunda daha sıcak bakıldı. Burada hem kütüphane hem de gençlik merkezi yapılması konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

 

Dönüşüm çalışması

Kütüphane’nin yerine otopark yapılmasının da gündem de olduğunu belirten Dişli, “ Net bir durum yok ancak böyle bir konu da konuşuluyor. Müteahhitler birliğinin açıklama hakkında da bizden habersiz görüştüler galiba belediyelerle. Bizim bir görüşmemiz olmadı. Bizim belediye olarak 2 seneden beri dönüşümle ilgili girişimlerimiz var ancak istediğimiz aşamaya getiremedik. Bunun sebebi de anlaşmanın zor olması. Ancak mücadelemiz sürüyor” dedi.

 

Şeker fabrikası

Dişli, “ Şeker Fabrikası konusunda rahatsızlık var ve kendilerinin de fabrikanın daha zarar vermeden nerde faaliyet yapacağı konusunda çalışmaların olduğunu duyuyoruz. Arıtma konusunda da 10 milyon liranın üzerinde bir yatırımla iyileştirme çalışması yapacak SASKİ. Bu çalışamadan sonra inşallah koku kalmayacak” dedi.

 

Mahalleye benzemiyorlar

Şehirdeki çarpık yapılaşma hakkında da konuşan Dişli, “ Çukurahmediye ve Akıncılara bakın mesela. Mahalle’den başka her şeye benziyor. O mahalleyi nasıl düzenleyeceksin? Kentsel dönüşüm yapmak lazım. Ancak 60 metrekare yeri olan adam iki daire istiyor. Biraz kafamızı değiştirmeliyiz. Bu şehirde dönüşümü bir yerden başlatabilsek, diğerleri de görürler ve arkası gelir. Dönüşüm olsa çok daha iyi şartlarda yaşayacaklar. Daha rahat ve sağlam yerlerde oturacaklar” dedi.

 

İsim değişikliği

Gündem dışı konuşmaların ardından meclis gündeminin görüşülmesine başlandı. Camili Mahalle’sinin adının ’15 Temmuz Gaziler Mahallesi’ olarak değiştirilmesini içeren ve hukuk komisyonundan gelen gündemin ilk maddesi tekrar görüşülmek üzere komisyona geri gönderildi. Bir önceki meclis toplantısında mahalleliye sorulması gerektiği söyleyerek referandum yapılması gerektiği konuşulan madde komisyondan kabul edilmesi istemiyle meclis gündemine gönderilmişti. Vatandaşların tepkisi üzerine madde tekrar komisyonda görüşülecek.

 

Gündem

Meclisin 2.3.4 ve 5. Maddeleri komisyondan geldiği şekilde kabul edilirken gündemin 6. Maddesi imar komisyonuna gönderildi. 7 ,8,9 ve 10. Maddeler de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 11. Maddesinde vefat edilen Mahmut Arslan’ın yerine hukuk komisyonuna Ali Kasım Aksoy seçildi. 12 maddede ise yine merhum Mahmut Arslan’ın yerine Marmara Belediyeler Birliği üyeliğine Hakan Candemir seçildi. Meclis Üyesi Mahmut Arslan’ın vefatı nedeniyle yedek kontenjandan göreve gelen Yasemin Arın ilk meclis toplantısına katıldı. 

8 Kasım 2016 , Salı Bu haber toplam 859 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın