Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

ATSO’dan 3 önemli karar


Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) olağan meclis toplantısını yaptı. Oda Meclisi ilk olarak Yönetim Kurulu tarafından alınan kararları bir kez daha gözden geçirdikten sonra onayladı.

Sera OSB

Meclis Toplantısında, Akyazı için acilen yapılması gereken üç maddeyi gündeme getirdiler. İlk olarak hızla gelişmekte olan sanayide çarpık yapılaşmayı önlemek, tarım arazilerine sanayi yapılaşmasının ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için acilen olmazsa olmaz olan OSB’nin kurulması,  nüfusu hızla ilerleyen ilçede dört yıllık fakültenin getirilmesi, sanayi ve turizm ile gelişen ilçede sera OSB kurulması kararlaştırıldı.

 

OSB’ye ilave

Başkan Bayraktar, Akyazı için aciliyeti bulunan konular hakkında yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgiler vererek, “Kuzuluk sanayi bölgesinde mevcut fabrikaların bulunduğu sanayi alanı haricinde 570 dönüme kurulması düşünülen OSB ‘ne ilave edilecek 530 dönüm alanın  turizm alanından çıkartılarak bin 100 dönümlük sanayi alanını ortaya çıkardık. Turizm bölgesinde bulunan 530 dönümlük alanın sanayi alanı olması,  turizm bölgesinden çıkartılması için bizlere destek veren Valimiz Hüseyin Avni Coş, Milletvekili Mustafa İsen ve İl Tarım Müdürü Mehmet Erdemir’e katkı ve hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

 

Sanayi göçü

Başkan Bayraktar, “İlçemiz 1995 yılından itibaren sanayide cazibe merkezi konumuna gelmiş ve sürekli sanayi göçü almaktadır. İlçemizde bulunan sanayi fabrikaları, 2015 yılındaki üretimlerinden net satış miktarlarına göre, 2016 yılındaki sıralamada Türkiye genelinde Akyazı’da faaliyetini sürdürmekte olan 3 sanayi kuruluşu ilk 500 firma arasında, 2 sanayi kuruluşu da ikinci 500 firma arasına girmiştir” dedi. 

 

50 firma

Bayraktar, “Şehrimizin planlı gelişmesine katkıda bulunulması, tarım alanlarının sanayide kullanılmasının önüne geçilmesi, sağlıklı, ucuz güvenilir bir altyapı ve ortak tesisler kurulması, sanayi kuruluşlarının akarsuları kirletmemesi, hava kirliliği yaratmaması ve çarpık sanayileşmenin önüne geçilmesi, müşterek arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesi için meclisimizin de belirttiği gibi Akyazı sınırları içerisine OSB kurulması artık acilen şart olmuştur. Ayrıca Sanayi sektöründen odamıza resmi olarak OSB den yer almak isteyen 50 ye yakın firma talebi bulunmaktadır” dedi.

 

Rapor doğrultusunda

Başkan Bayraktar, “Geçtiğimiz ay Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin düzenlediği Ticaret ve Sanayi Şurasında Başbakanımıza İlçemizde OSB kurulması ile ilgili rapor dosya halinde sunulmuştur. Aynı şurada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü’de mevcuttu. Başbakanımıza sunulan rapor doğrultusunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın talimatları ile Akyazı’da OSB kurulması ile ilgili, il müdürlüğüne konunun araştırılması ve OSB kurulma çalışmalarının başlatılması ile ilgili ön çalışmanın yapılması talimatı verilmiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Özcan Keskin ilçemize gelerek OSB kurulması düşünülen bin 100 dönümlük sanayi alanında incelemelerde bulunmuştur” dedi.

 

600 dönüm

Bayraktar, “Yine ilçemiz sınırlarında Tarımsal Sera OSB kurulması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmayı Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Gündüz takip etmekte ve süreç hızla yol almaktadır. 600 dönüm alana kurulması düşünülen Sera OSB için ilçemizde bulunan jeotermal sıcak sulardan faydalanılacak olup, ilçemiz ekonomisine tarımsal alanda çok büyük katma değer katacaktır. Bölgemizden ve dışarıdan büyük yatırımcılar gelerek Sera OSB de yatırımlara başlayacaktır” dedi.

 

4 yıllık fakülte

Başkan Bayraktar, “Diğer bir husus olarak ilçemize dört yıllık Fakülte kurulması için çalışmalar yaptıklarını, bu çalışmalara Belediye Başkanı Hasan Akçan, İlçe Başkanı Fevzi Bora ve STK’lar destek vermektedirler. İlçemizde oluşan müteşebbis heyet ile birlik ve beraberlik içiresinde 4 yıllık bir fakülte kazandırarak ilçe ekonomisini canlandırmak istiyoruz” dedi. 

12 Kasım 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 627 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın