Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

Kendisi küçük yüreği büyük


13 yaşındaki Lale Gümüş, lösemili çocuklar için ‘en azından bir minik yüreğin yüzü gülsün’ sloganıyla iki yıl özenle baktığı saçlarını kestirerek onlara peruk yapılması amacıyla bağışladı.

Saçlarını bağışladı

Sakarya İmam Hatip Ortaokulu 8nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Lale Gümüş, zihinsel engelli kardeşinin yaşadığı zorlukları ve sorunları bildiği için çaresi bulunamayan hastalığa yakalanan çocuklara yönelik bir çalışma yapmaya karar verdi. Küçük yaşına rağmen mutlaka yapabileceği bir şeylerin olması gerektiğini düşünen ve ‘Her şey para değildir, parası olmasa bile herkes başka bir şekilde yardım edebilir” diyen Gümüş, lösemili çocukların saçlarının döküldüğünü görünce saçlarını uzatıp, bağışlama kararı aldı.

Özenle baktı

Ailesinin de desteğiyle saçlarını uzatmaya başlayan Gümüş, zaman zaman vazgeçip kestirme kararı alsa da amacına ulaşmak için saçlarına özenle baktı. Kararını arkadaşlarına açıkladığında herkesten gurur verici sözler duyan Gümüş, iki yılın sonunda, peruk yapılması için yeterli uzunluğa ulaşan çok sevdiği saçlarını kuaförde kestirerek, Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneği’ne (KANSERDER) bağışladı.

‘Mutlu olsun’

Gümüş şunları kaydetti, “Bazen bunaldım uzun saçtan, ama aklıma hemen oradaki insanların ve çocukların sorunları, sıkıntıları ve stresleri geldi. Ben de amacıma ulaşmak için mücadele ettim ve saçımı uzattım. Hastalıktan dolayı saç sorunları yaşayan hastalar en azından bir taraftan sevinsin diye saçlarımı uzattım. Aynaya baktığında saçlarını güzel görsün istedim. En azından bir kişi de olsa aynaya baktığında saçlarıyla mutlu olsun. İnşallah alan kişi de beğenir ve mutlu olur. Herkesi bu duyarlılığa davet ediyorum. Emin olun bu iyi bir şey.”

‘Onur verici’

Anne Şengül Gümüş de, kızının farkındalıkla büyüyen, mutluluğun, hastalığın anlamını bilen bir çocuk olduğunu belirtti. Kızlarının böyle bir karar almasından mutlu olduklarını anlatan anne Gümüş, "Manevi bir destek olarak kızımın saçlarını uzatması ve onların mutluluğuna faydalı olması güzel bir şey ve benim için onur verici. Maddi destek değil, manevi olarak da bir şeyler yapmamız gerekiyor” diye konuştu. KANSERDER Başkanı Nihal Akar da, güzelliklerin örnek teşkil etmesiyle çoğalacağını vurgulayarak, genç birinin bu kadar büyük ve güzel düşünmesinin ayrı bir mutluluk verdiğini dile getirdi.

‘Çoğalsın’

Kanser hastalarının toplumdan biraz soyut yaşadığını, bu güzel yaklaşım ve jestlerin onları daha çok hayata bağladığını vurgulayan Akar, “Bugün de Lale kızımızdan bunun en güzel örneğini gördük. Çok değerli annesiyle ziyaret ederek saçlarını özenle kestirmiş, bizlere teslim etti. Bunlar inşallah birilerini mutlu edecek. Bu duyarlılıkların çoğalmasını diliyoruz” dedi.  

28 Kasım 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 609 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın