Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

‘Çimento fabrikasına izin yok’


Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Zeki Toçoğlu, Geyve’de kurulmak istenen çimento fabrikası ile ilgili restini çekti. Verimli tarım topraklarında böyle bir fabrikaya izin vermeyeceklerini belirtti.

44 şehidimiz

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında toplandı. İlave 5 madde ile 66 gündemin meclis üyelerinin onayına sunulduğu toplantıda gündem dışı söz alan MHP’li Meclis Üyesi Yusuf Ziya Akar, “ Beşiktaş’ta meydana gelen saldırı neticesinde 44 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

 

Şekeri sordu

Akar, “ İl Teşkilatımızın ulaştığı bilgiye göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Haziran ayındaf şeker fabrikasının arıtmasını mühürlemiş. Bu mühürlemeden sonra SASKİ’nin arıtmda yardımcı olacağını açıklaması üzerine mühürleme kaldırılmış. Ancak koku sorunu devam ediyor. Bu konuyla ilgili bilgilendirilmek istiyoruz” dedi.

 

Lanetlendi

Hafta sonu İstanbul’da gerçekleştirilen hain terör saldırısını Büyükşehir Belediye Meclisi olarak lanetlediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Haftasonu İstanbul’da polislerimize yönelik hain bir saldırı gerçekleştirildi. Bu terör saldırısını Büyükşehir Belediye Meclisi olarak lanetliyoruz. Böyle bir vahşilik ile sonuç alınamayacağını milletimiz her fırsatta gösteriyor. Devletimiz bu hainlerin kökünü kazıyacaktır. Kimse bu millete diz çöktüremez. Saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum” dedi.

 

Müracaat olmadı

Başkan Toçoğlu, “Geçtiğimiz yıl Şeker Fabrikası’na kokuyla ilgili rahatsızlığı ilettik. Çevre İl Müdürlüğü gerekli çalışmaları yaptı. Bir arıtma yaptıklarını tarafımıza bildirdiler. Ancak tarafımıza bildirilen değerler ile üretim yapılan değer arasında farklılıklar var. Bu şekilde çalışmasına asla müsaade edilemez. Bu sorunu kendilerine de söyledik. Gereken önlemin alınmasından başka bir çare söz konusu değildir” dedi.

 

Trafik sorunu

Trafikle ilgili konulara da değinen Toçoğlu, “Şehir merkezinden usulsüz parklanmalardan dolayı trafik sıkışıklıkları yaşanıyor. Bilindiği üzere Adapazarı Belediyesi de merkezde çalışmalar yaptı. Ancak trafik sıkışıklığının en önemli sebebi kontrolsüz parklanmalardır. Emniyet Müdürlüğümüz ile işbirliği içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde yapılan kontrollerde trafiğin normal seyrinde olduğunu gördük. İnşallah etkin bir mücadele ile bu konunun önüne geçeceğiz” dedi.

 

‘Uygun bulmuyoruz’

Gündem dışı konuşmaların ardından Geyve’de kurulması planlanan Çimento Fabrikası ile ilgili de açıklamalarda bulunan Zeki Toçoğlu, “Konu bize intikal etmedi ancak intikal ettiğinde gerekeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim bu konu ile alakalı tavrımızı herkes biliyor. Memleketin en verimli tarım topraklarına bu müesseselerin yapılasını biz de uygun bulmuyoruz” dedi.

 

Geri çekildi

Büyükşehir Aralık Meclisi’nde 66 madde meclis üyelerinin oylarına sunuldu. 1 ile 28. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 7. maddeye MHP Grubu red oyu kullanırken; 19. madde MHP grubunun itirazı üzerine tekrar görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi. MHP Grupbaşkanvekili Erkal Etçioğlu 7. Madde ile ilgili, “ Burası Atatürk stadının bulunduğu arazi ve biz buranın yeşil alan olarak kalmasını istiyoruz” dedi. Başkan Toçoğlu ise, alanın yeni stat karşılığında TOKİ’ye verildiğini belirtti. Toçoğlu, TOKİ’nin burada şehrin yapısını aykırı bir çalışma yapmayacağını da belirtti.

 

Onaylandı

31 ve 50. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna oy birliği ile havale edildi. 54. Madde Hukuk Komisyonuna havale edilirken; 56. madde Ulaşım ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. 51, 52, 53, 55, 57, 58, 59, 60 ve 61. maddeler oy birliği ile kabul edildi. 62 ve 66. maddeler arasındaki 5 madde İmar ve Bayındırlık Komisyonuna oy birliği ile havale edildi. 

13 Aralık 2016 , Salı Bu haber toplam 628 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın