Günün Tarihi:19 Şubat 2019

Ahıska Sürgünü anıldı


Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) okuyan Ahıskalı Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği, ‘’1944 Ahıska Sürgünü’nün 72.Yılı’’ Sakarya’da düzenlenen program ile anıldı.

Yaşayan tarih

SAÜ’deki 70’e  yakın eğitim gören Ahıska’lı öğrencinin Kongre Merkezi’nde düzenlediği programda  Moderatörlüğü rahmetli  Eğitimci Enis Alagöz’ün mahdumu Prof. Dr. Gürsoy Alagöz yaparken, Bilecik Üniversitesi eski Rektör'ü Prof. Dr. Azmi Özcan ve  Ahıska üzerine yaptıkları ve yazdıkları ile yaşayan bir tarih olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yunus Zeyrek  sunumları ile bu sürgünle ilgili yaşananları anlattılar.

 

Sahipsiz bırakılan

MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Vali Yardımcısi Abdulrauf Ulusoy, Iğdır eski Valisi ile siyasi parti il başkanları, akademisyenler ve kalabalık bir öğrenci topluluğu programı ilgiyle izlediler. Moderatör Gürsoy Alagöz, bizzat giderek gezip gördüğü yerlerde, sahipsiz bırakılan bir milletin yaşadıklarını yaptığı duygusal konuşma ile anlatırken, bu sürgünün arkasındaki esas meselenin Türklük ve İman meselesi olduğunu belirtti.

 

Sürgünü anlattı

Prof. Dr. Azmi Özcan, bilgi ve tarihin önemine dikkat çekerken, “1828 yılını bilmeyenler, bugünkü 1944 sürgününü anlayamazlar” dedi. Yunus Zeyrek ise, kronolojik bir sıralama ile 1944 yılına gelerek Ahıska toprakları ve Ahıska Türkü’nün yaşadığı ızdırapları anlatırken duygularına hakim olamadı.

 

220 köy

Zeyrek, “Ahıska, Osmanlı Devleti’nin bir eyalet merkeziyken 1828 yılı savaşında Ruslar tarafından işgal edildi. Rus çarlığı zamanında bölgenin nüfus yapısı ile oynanmak istense de Ahıskalılar vatanına, diline, dinine sahip çıkmış,  o topraklarda hayatlarına devam etmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Ahıska beklenmedik bir zulüm ile karşı karşıya kalmıştır.15 Kasım 1944 tarihinde 220 köy ve kasaba halkı topyekûn Orta Asya ülkelerine tren vagonlarında sürgün edilmiştir” dedi.

 

Tek millettir

 Zeyrek, “Ahıska erkekleri o dönem Rus ordusunda Almanlara karşı savaşmaktadır… Savaş bitip döndüklerinde ise ailelerin hepsi paramparça kimin nerede olduğu ise belli değildir. Orta Asya ülkelerine seyahatleriniz de hiç zorlanmadan gidip konuşup, rahatça anlaşabileceğiniz tek millettir Ahıskalılar. Öyle bir vatan sevgisi vardır ki onlar da, her Ahıska Türkü’nün cebinde bir Türk Bayrağı ve ceplerinde taşımak istedikleri bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kimliği arzusu vardır” dedi.

 

Hasret bitip

Zeyrek, “Ülkemizde yaşayan elli bine yakın Ahıska Türkü bulunmakta, yirmi bine yakın Ahıskalı ise vatandaşlık hakkı beklemektedir. Bir gün öz topraklara olan hasret bitip, vatanımıza kavuştuk diyeceklerdir” dedi.

 

Milli mesele

Programın kapanış konuşmasını yapan Ahıska Topluluk Başkanı Muhammet Bahşi, ‘ Milli meselemiz olan Ahıska konusunda hassasiyet gösterip bize verdiğiniz desteklerinizden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu birliğin hiç bozulmamasını temenni ediyor, Öz vatanımız olan Ahıska’ya sahip çıkılması gerekiyor.’ dedi.

14 Aralık 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 642 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın