Günün Tarihi:20 Haziran 2019

İlk iddianame kabul edildi


Sakarya'da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik (FETÖ/PDY) soruşturma kapsamında 7'si tutuklu, 3'ü firari 10 şüpheli hakkında yasa dışı dinleme ve çeşitli suçlardan hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul ed

257 sayfalık

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan 257 sayfalık iddianamede, şüpheliler hakkında, "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, iftira, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, silahlı terör örgütüne üye olma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurma" suçlamaları yer alıyor.

Eski müdürler

İddianamede, meslekten ihraç edilen eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay, eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça, komiser Zakir Tütüncü ile polis memurları Erkan Öztürk, Ahmet Yaz, Abdülhamit Ata, Mehmet Dikbaş, Gökhan Ağpınar ve Mustafa Işık hakkında birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 16 yıl 2 aydan 34 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Dinlenenler

İddianamede ayrıca şüphelilerin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti MKYK eski Üyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ile aralarında emniyet mensuplarının da yer aldığı 109 müştekiyi, 2009-2013 yılları arasında "Ergenekon terör örgütü" ve "organize suç örgütü" faaliyetleri iddiasıyla dinlediği belirtiliyor.

İddianameden

Şüphelilerin FETÖ/PDY bünyesinde yasa dışı olarak terör örgütünün amaç ve çıkarları doğrultusunda faaliyet gösterdikleri belirtilen iddianamede, "Müşteki konumundaki Çiğdem Erdoğan Atabek'in AK Parti MKYK üyesi olarak görev yaptığı dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ulusal güvenliğe ilişkin konularda telefon görüşmesi yaptığını ifade etmiş olduğu hususu da dikkate alındığında, şüphelilerin devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla müteselsilen temin etmeye çalıştıkları saptanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Terör örgütü

İddianamede, yasa dışı elde edilen bilgileri de FETÖ/PDY bünyesindeki terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanmaya çalıştıklarının tespit edildiği aktarılarak, şüphelilerin gerçekleştirdikleri eylemlerde "baskı, korkutma, yıldırma, sindirme yöntemleriyle devletin otoritesini zaafa uğratmak" şeklinde yöntem kullanmış olmaları dolayısıyla örgüt üyesi olarak faaliyet gösterdiklerinin anlaşıldığı kaydedildi. Örgütün kuruluşunda 10 maddelik yemin metninin olduğu anlatılan iddianamede, ayrıca 18 maddelik prensip kurallarının da yer aldığı aktarıldı.

3 Ocak 2017 , Salı Bu haber toplam 634 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama