Günün Tarihi:19 Mart 2019

‘2023 hedefimiz sürüyor’


‘Sakarya'dan Siirt'e Gönül Köprüsü’ projesinin üçüncü ayağı kapsamında Sakarya'yagelen Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, “Türkiye 2023 hedeflerinden vazgeçmiş değil. 2023'te Türkiye halen ilk 10 sıralamasına girme konusunda iddialı” dedi.

Kalıcı istikrar

AK Parti Sakarya İl Başkanlığı’ndaki ziyarette konuşan Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, yoğun geçen iki haftanın akabinde milletvekillerinin özverili çalışmalarıyla Türkiye'nin en kapsamlı anayasa değişikliklerinden birinin gerçekleştirildiğini belirtirken, “Hem büyümüş olan, hem de büyüme istidadı olan Türkiye'yi daha iyi taşıyacak, sağlam, geniş, ferah bir binaya taşınmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi bize bunu getirecektir, daha kalıcı bir istikrar getirecektir" dedi.

Yıllardır gündemde

Anayasa değişikliğinin hayırlar getirmesini dileyen Aktay, "Bu süreç, Türkiye'nin yıllardır gündeminde olan bir tartışmanın geldiği noktayı ifade ediyor. Bundan önce başkanlık sistemini rahmetli Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan gündeme getirmişti. Yönetim sistemdeki bu ayrışmanın, bölünmüşlüğün Türkiye'ye zaman kaybettiriyor olduğunu, ciddi anlamda verimlilik kaybına yol açıyor olduğunu her seferinde her biri kendi zamanında söylemişti, gündeme getirmişti ancak hiçbirisine böyle bir kapsamlı değişikliğe girişmek bile nasip olmadı" dedi.

Çift başlılık

Yürütmenin kendi içinde bölünmüş olmasının bir ülkede zaman, verimlilik ve enerji kaybına yol açabildiğini söyleyen Aktay, “Ülke çift başlılık gibi bir handikapla karşı karşıya kalıyor ve bu çift başlılık ülkenin yönetimini ciddi anlamda zaman zaman krizlere de götürebiliyor” dedi. Muhalefetin "Bu sistem bizi bugüne kadar taşıdı. Bundan sonra neden taşımasın? Ne eksiğini görüyorsunuz da buradan taşınıyorsunuz"u söylemeye çalıştığını aktaran Aktay, bunun üzerine şunları ifade etti;

Vazgeçmiş değil

"Türkiye, büyüyor, gelişiyor. Türkiye'nin iddiaları da gelişiyor. Türkiye 2023 hedeflerinden vazgeçmiş değil. 2023'te Türkiye halen ilk 10 sıralamasına girme konusunda iddialı. Böyle bir iddia taşıyan bir ülkeyi bugünkü parlamenter sistem taşıyamaz. Hele hele daha büyüyen bir ülke riskleri de daha fazla olan bir ülke haline geliyor ve bu riskleri azaltmanın yolu yürütmeyi birleştirmekten, istikrarsızlık ihtimallerini azaltmaktan geçiyor. Hem büyümüş olan hem de büyüme istidadı olan Türkiye'yi daha iyi taşıyacak, sağlam, geniş, ferah bir binaya taşınmamız gerekiyor.”

Kişiselleştirme

Cumhurbaşkanlığı sisteminin daha kalıcı bir istikrar getireceğini söyleyen Aktay, “Birçok insanın ifade ettiği endişelerin aksine kuvvetler ayrılığı ilkesini çok daha güçlü bir biçimde gerçekleştirecektir. Bizi caydırmak için veya kafası karışık olanların daha da kafalarını karıştırmak için uydurdukları şeylerden bir tanesi ve ne yazık ki dışarıda hep bunu anlatıyorlar, kişiselleştiriyorlar olayı. Sanki sadece Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı başkan yapmak için yapılmış bir şey değil” diyerek, referandum sürecinin yorucu olacağını ve sahada yer alacaklarını belirtti. 

23 Ocak 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 698 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın