Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Evet’ de ‘Hayır’ da bizim


Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 594. hafta basın açıklamasında, referandum sürecindeki yeni bir nefret ve kutuplaşma iklimini toplumun kaldıramayacağına dikkat çekerek, “‘Evet’ diyenler de, ‘hayır’ diyenler de bu memlekete dâhildir” mesajı verdi.

Referandum sorunu

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 594. hafta basın açıklamasında, TBMM’de kabul edilerek referandum sürecine giden anayasa değişikliğinin, toplumda yeni bir nefret ve kutuplaşma iklimi doğurmaması için sağduyu çağrısı yaptı. Platform adına Sakarya Dayanışma Derneği’nden Deniz Çelik’in okuduğu açıklamada, “Mevcut anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi, Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı’nın onaylamasının ardından yeni bir referandum süreci başlayacak. Lakin değişikliğin sonuçlarından çok daha önce, referandumun bizatihi kendisi soruna dönüştü” denildi.

Nefret iklimi

İktidara muhalefet yahut yönetime itirazın; ihanet ile eşdeğer tutulmaya başlandığına yer verilen açıklamada, “Meclis’teki siyasal gerilim, hızla memleket sathına yayılıyor ve Türkiye, yeni bir toplumsal yarılma yaşamaya başlıyor. Ve bunun sonucunda, her kritik meselede; baba oğula, eş dosta, kardeş kardeşe adeta düşman gözüyle bakar oldu. Ne yazık ki gündelik hayat, tepeden tabana doğru yayılmak istenen bir nefret ikliminde boğuluyor” denildi.

Kritik dönem

Önümüzdeki karar sürecinin büyük önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, “Darbe teşebbüsünde bulunanları çoktan aşıp, toplumsal muhalefete yönelmiş olağanüstü hal yönetimiyle, adil ve özgür bir seçim gerçekleştirilemez. Anayasa değişikliğine itiraz edenlerin hedef gösterilmesiyle, hain ilan edilmesiyle kurulacak bir seçim ortamından toplumun hiçbir kesimine hayır gelmez. “Evet” diyenler de, “hayır” diyenler de bu memlekete dâhildir. O yüzden, insanların kararı üzerindeki her türlü vesayete son verilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Mesele gelecek

Açıklama şöyle devam etti; “Şüphesiz bu günler de gelip geçecek. Devran dönüp, değişecek. Fakat bu sel böyle giderse, geride kalan kum değil, koca bir çamur deryası olacak. İstikbarın istikrar sanıldığı, ifsadın kurumsallaştığı, yalanın gerçeği kuşattığı, şiddetin sözü bastırdığı ve cumhurun birbirinden nefret ettiği bir vasatta, başkanlığın ne kıymeti harbiyesi kalacak? Meselelere, iktidar sahiplerinin keyfiliği değil toplumun maslahatı zaviyesinden bakmaktadır. İşte bu bilinçle, önümüzdeki kritik süreçte, herkesi akl-ı selimle ve sorumlulukla davranmaya davet ediyoruz.”

29 Ocak 2017 , Pazar Bu haber toplam 621 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın