Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

Yoksul bile değiliz


Türk-İş tarafından gerçekleştirilen Ocak ayı 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasına göre dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 500 liraya, yoksulluk sınırı da 5 bin liraya dayandı.

Sınır 5 bin

Çalışanların karşı karşıya bulundukları geçim şartlarını ortaya koymak amacıyla 30 yıldan bu yana her ay düzenli olarak 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırması gerçekleştiren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) araştırmasının Ocak ayı sonuçlarını yayınladı. Sonuçlara göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 500 liraya, yoksulluk sınırı da 5 bin liraya dayandı.

Rakamlar vahim

Türk-İş araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı bin 479 lira olarak hesaplandı. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 4 bin 818 liraya yükseldi.

Almadan veriyoruz

Araştırmada bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 847 lira olarak hesaplandı. Aralık ayında açlık sınırı bin 432 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 665 lira düzeyindeydi. Türk-İş açıklamasında, "Ekonomideki belirsizlik, döviz fiyatlarındaki dalgalanma ve artış eğilimi, elverişsiz mevsim koşulları ile birlikte artan fiyatlar çalışanın bütçesini olumsuz etkiledi. 2017 yılı için işveren-hükümet temsilcileri tarafından belirlenen, net 1404 lira olan asgari ücret daha işçinin eline geçmeden aşındı" denildi.

29 Ocak 2017 , Pazar Bu haber toplam 689 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama