Günün Tarihi:19 Eylül 2019

‘SEDAŞ örnek çalışmalar yapıyor’


SEDAŞ Proje lansmanında konuşan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, “SEDAŞ örnek çalışmalara imza atıyor” dedi.

Tebrik etti

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (SEDAŞ) EPDK onaylı ‘Termal kameralı multikopterlerle arıza tespiti’ AR-GE Projesi lansmanı gerçekleştirildi. Burada konuşan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, “SEDAŞ’ı bölgesindeki üniversitelerle işbirliği yapması ve bu konuda örnek bir şirket olması nedeniyle tebrik ediyorum. Üniversitemizden bir öğrencimiz ve akademisyenlerimizle SEDAŞ’ın proje çalışmasını gerçekleştirmesinden mutluluk ve onur duyduk. Sanayi ile üniversite işbirliğinin gerçekleştiği bu tür AR-GE projelerinin ülkemizde artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.

‘Onur duyuyorum’

Volkan Ulutaş ise, bu yıl AİBÜ’den Elektrik Mühendisi olarak mezun olduğunu ve son sınıfta hazırladığı bu projenin SEDAŞ’ın yarışmasında başarılı bulunması ve sonrasında da AR-GE projesine dönüşmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, “SEDAŞ’ın Proje fikri Yarışması ile üniversitelerle işbirliği yapmasını çok değerli buluyorum. Projemin SEDAŞ’ın AR-GE projesi olarak değerlendirilmesinden, EPDK tarafından onaylanması ve uygulamaya dönük çalışmaların yapılması ve elektrik dağıtım sektöründeki süreçlere katkı sağlayacak olmasından dolayı büyük bir onur ve mutluluk duyuyor, SEDAŞ’a da teşekkür ediyorum” dedi. 

Kolay ve hızlı

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, SEDAŞ’ın AR-GE projesinin büyük bir ilgi ile karşılandığını belirterek şunları söyledi, “Geliştirilecek prototip dronların elektik dağıtım şirketlerinde enerji adamlarının vazgeçilmez iş araçlarından biri olacağını düşünüyoruz. 2017-2020 yılları arasında AR-GE için 8 milyon lira harcama yapmayı planlıyoruz. Genç arkadaşımız Volkan Ulutaş’ın hayaliyle start verdiğimiz projede şimdi SEDAŞ ekipleri multikopteri elektrik arıza tespitine uygun hale getirecekler. Havai hatlı elektrik şebekelerinde arızanın nerede olduğu tespit edilirken dron teknolojisinden yararlanılacak. Termal kameralı dronlar, şebekenin ulaşılması zor, vadi,  tepe, yamaç benzeri ya da orman içinde kar kaplı arazide gidilemeyen noktalarına rahatlıkla ulaşılmasını ve arıza tespitinin kolaylıkla yapılmasını sağlayacaklar.

Devam edecek

SEDAŞ AR-GE projesinin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte, özellikleri geliştirilmiş teknolojik cihazın, şebeke operasyon süreçlerine kolaylık ve hız kazandırması, elektrik dağıtım sektöründe hedeflenen amaçlar için rahatlıkla kullanılması sağlanacak. Elektrik kesintilerine yol açan ve kar yağışında iletkenlerde meydana gelen ‘buz yükü’ olarak adlandırılan ve iletkenlerin çevresinde oluşan buzlanmayla meydana gelen buz kütlelerinin çözülmesi için solüsyon püskürtme teknolojisi kullanılması da hedefleniyor. Üniversitelerle işbirliği çalışmalarımız sürecektir. EPDK ve Proje ekibine ve üniversitelerimizden işbirliği çalışmalarımıza destek veren tüm akademisyenlerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” 

30 Ocak 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 823 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU