Günün Tarihi:23 Nisan 2019

Geyveli üreticiler bahçede


Yaklaşık 2 haftadır süren olumsuz kış şartları sonrası havaların açmasını fırsat bilen Geyveli üreticiler, soluğu bahçelerinde aldılar. Ağaçların gelişimini kuvvetlendirmek ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak amacıyla yapılan ağaç budama çalışmaları, büyük

Değerlendiriyorlar

Hem üretici, hem de Umurbey Mahallesi Muhtarı olan Osman Önal, “Sert geçen ocak ayının ardından fırsatını bulduğumuz bugünleri iyi değerlendirerek, kış öncesi başladığımız budama işlemlerine devam ediyoruz. Yakın zamanda diğer zirai mücadelelerimiz ile üreticinin çileli yaşamı da devam edecek” diye konuştu. Çiftçiliğin zor ve bir o kadar da meşakkatli bir iş olduğunu ifade eden Muhtar Önal, “Kış öncesi ve halen devam eden budama işleri sonrası yaklaşan bahar ile birlikte ağaçlarımızın olabilecek bir kırağı yanığından etkilenmemesi, yanmaması için mücadelemiz sürecek” dedi.

Zor meslek

Geyve’de meyve bahçelerini budama yevmiyesi, 80-100 TL arasında değişiyor. Budamanın meyve açısından son derece önemli olduğunu belirten budamacılar, “Bunu senelerden beri büyüklerimizden gördüğümüzü yaparak öğrendik. Günlük ortalama 1 kişi 15 ağaç budaması yapar. Her ne kadar  budama yevmiyesi yüksek gibi gözükse de, yapılan iş ile harcanan emek görüldükçe budamanın hayli zor bir meslek olduğu anlaşılacaktır” dediler.

6 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 953 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama