Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

Prof. Dr. Orhan Okay anıldı


Sakarya Üniversitesi(SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Prof. Dr. Orhan Okay’ı Anma Programı” düzenlendi. Program kapsamında panel ve video gösterimi gerçekleştirildi.

Katılım

Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zikri Turan, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. M. Mehdi Ergüzel ve Prof. Dr. Bayram Ali Kaya, Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir ile Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yorulmaz, Okay’ın ailesi, yakınları, öğrencileri ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Model alınmalı

Programda bir konuşma yapan Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. Orhan Okay’ın iyi bir insan ve iyi bir bilim adamı olduğunu belirterek “Hocanın bana göre en önemli özelliklerinden birisi, bir bilim adamı tarafsızlığında ele aldığı konuyu o şekilde değerlendirip ortaya bir eser çıkartmasıydı. Hocayı insan olarak ele alırsak o mükemmel bir insandı, mükemmel bir dosttu mükemmel bir aile reisiydi.  Onun ötesinde bir bilim adamı olarak ele alırsak mükemmel bir bilim adamıydı. Çok iyi bir deneme yazarıdır ve bunlara ek olarak bir entelektüeldir. Ben özellikle genç arkadaşlarım için şunu söyleyebilirim ki hoca model alınabilecek mükemmel bir insandı” ifadelerini kullandı.

Gelecek neslin pusulası

Okay’ın kişiliği ve akademik yönüne değinen Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “Bizim öğrencilerimizin belki bizi değil hocayı bir pusula gibi örnek almalarını model almalarını tavsiye ederim. Hoca’nın çalışmalarında bir sistem vardır. Parça bütün ilişkisi, parçanın bütün içerisindeki yeri ve bu işleyişi kavram olarak ele alarak işlediği eserlerinde bize gösterir. Bu yönüyle beraber birçok konuşulacak ve bahsedilecek yönü vardır. Ama tanıyan herkesin ortaklaşa vurguladığı o derin tevazu, alçak gönüllülüğü galiba hocanın alametifarikasıdır, ayrıca özelliğiydi” diye konuştu. 

12 Şubat 2017 , Pazar Bu haber toplam 628 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın