Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

Plant’tan muhteşem gece!


Süs bitkisi üreticiliği ve peyzaj mimarlığı sektörünün en prestijli ödülü olan ‘Plant Ödülleri 2015-2016’ Cuma gecesi İstanbul’daki Zorlu PSM’de gerçekleşen görkemli törenle sahiplerini buldu.

Sakarya merkezli

Türkiye’de Süs bitkisi üreticiliği ve peyzaj mimarlığı alanında düzenlenen en prestijli ödül olan PLANT Ödülleri bu yıl ikinci kez düzenlendi. Cuma gecesi Zorlu PSM’de (Performans Sanatları Merkezi) düzenlenen geceye yüzlerce davetli katıldı.

Sakarya merkezli yayınlanan Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi tarafından düzenlenen ödül gecesi yıldızları ağırladı.

 

Toplamda 40 ödül

 Sunuculuğunu ünlü radyocu Kadir Çöpdemir’in üstlendiği tören öncesindeki kokteylde Orhan Ölmez şarkıları ile geceye renk kattı. Anadolu Motifleri Modern Dans Topluluğu’nun gösterisiyle davetliler, eğlenceli anlar yaşadı. Reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları da ödül verenler arasındaydı. 4 ana kategoride toplam 40 ödül sahibini buldu.

 

Geniş katılım

Süs bitkisi üreticiliği ve peyzaj mimarlığı sektöründe en iyilerin ödüllendirildiği geceye AK Parti Şehir ve Kültür’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili ve Peyzaj Mimarı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, milletvekilleri, belediye başkanları, protokol üyeleri, sektör temsilcileri, peyzaj mimarları, öğretim üyeleri, davetliler ve ünlü isimler katıldı.

 

Amaç vizon katmak

 Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi H. Remzi Adıyaman, Plant Ödüllerinin temel amacının sektöre vizyon katmak olduğunu söyledi. Plant Ödülleri’nin 2 yılda bir düzenlendiğini ifade eden Adıyaman,” Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi adına Plant Ödülleri’nin bu yıl 2’ncisi yapılıyor. İlki Ankara’da gerçekleştirildi. Bu yıl İstanbul’da planladık. Hedeflediğimiz noktaya geldiğimizi düşünüyorum. 2 yıl sonraki programı daha geniş kapsamlı yapmayı planlıyoruz. Amacımız, sektörümüzde vizyon katmak. Sektörün en iyilerini ödüllendirebilmek” dedi.

 

Diğer üreticilere de teşvik olması için yapılan etkinlikte ödüllere değinen Adıyaman, ’’Seçici kurulumuz 9 kişi. 5’i akademisyen, diğerleri üreticilerimiz ve STK’lardan. Ödüllerimiz 4 dal ve 32 kategoriden oluşuyor. 32 kategori içinde bu şartları uymakla beraber 2 günlük elemeden sonra dereceye girenler belirleniyor’’ dedi.

 

Bende temsilciyim

 

Anadolu Motifleri Modern Dans Topluluğu’nun gösterisi sonrasında AK Parti Şehir ve Kültür’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili ve Peyzaj Mimarı Çiğdem Karaaslan, peyzaj mimarı olarak gecede bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Milletvekili seçilinceye kadar, mesleğin her alanında görev yaptım. Bu anlamda mesleğin sorunlarını da mesleğin beklentilerini de iyi bilenlerden olduğumu düşünüyorum. Görev sürem boyunca da bir anlamda sektörün temsilcisi olarak sorunları çözmeyi önemsiyorum” diye konuştu.

 

Hızlı gelişiyoruz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, ülkemizin süs bitkisi üretiminde hızlı bir gelişim gösterdiğine vurgu yaparken “Çiçek ve bitkiler lüks tüketim maddesi olarak düşünülmemeli. Günlük hayatımızda önemli bir yer kazanması gerekmektedir. Bunun için tüketiciler de bilinçlenmektedir. Dünyada 51 Milyar Euro değerinde süs bitkileri üretimi yapılmaktadır, Türkiye’de ise 2,5 Milyar Lira civarında üretim yapılmaktadır. İhracatımız her yıl artış göstermektedir. Süs bitkileri ihracatında 2023 yılı hedefimiz 200 Milyon liradır. Plant Ödüllerini kazanan herkesi tebrik ediyorum.”

 

Ekonomiye katkı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit; “Kent peyzajı, bir kentin sahip olduğu doğa güzellikleri ile insan elinden çıkmış değerlerinin dengeli bir şekilde ortaya çıkarttığı görsel bir güzelliktir. İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte ülkemizin diğer şehirlerinin de peyzajın gerekliliğini kavramalarıyla birlikte ülkemizde peyzaj sektöründe büyük bir sıçrama medyana gelmiş ve peyzaj sektörü ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan önem sektörlerden biri haline gelmiştir.” Diye konuştu.

20 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1252 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ