Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

‘Çiftçilerimiz sulama için elektrik istiyor’


Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Pamukova’da gerçekleştirdikleri toplantıda çok önemli bir sorunun ortaya çıktığını belirterek, “Pamukovalı çiftçilerimiz tarımsal sulama için arazilerine elektrik verilmesini istiy

Haksız değiller

Kurul olarak şubat ayı toplantısını Pamukova’da geniş bir katılım ile yaptıklarını ifade eden Bayraktar, “Toplantımıza, tarımsal sulamada elektrik kullanılması isteği damgasını vurdu. Çiftçilerimiz bu konuda haksız değiller. Çünkü sulama için kullanılan mazotlu su motorları gerçekten maliyetleri çok arttırıyor. Çiftçimiz bu yükün altından neredeyse kalkamıyor” dedi.

Hak ve menfaat

Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin hukuki dayanağını anayasadan alan kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olduğunu ifade eden Başkan Bayraktar, “Amacımız temsil ettiğimiz çiftçilerin faaliyetlerini kolaylaştırmak, çiftçilik mesleğinin gelişmesini sağlamak ve çiftçilikle iştigal edenlerin mesleki hak ve menfaatlerini korumaktır. Bu kuruluş kanunumuzda bize verilmiş olan sorumluluk ve yetkidir. Biz de bunu yerine getirmek için her türlü çabayı sarf ediyoruz” dedi.

Siyaset değil, hizmet

Zaman zaman üyelerinin işlerini kolaylaştırmak ve uğradıkları haksızlıkları ortadan kaldırmak için siyasetle karşı karşıya geldiklerini belirten Ali Şener Bayraktar, “Bizim amacımız siyaset değil, temsil ettiğimiz insanlarımızın hak ve menfaatlerini korumak, onlara hizmet etmek. Ülkenin tarım topraklarını korumaya çalışırken, belediyelerle karşı karşıya kalıyoruz. Verimli tarım arazilerini imara açmak, değişik amaçlı tarım dışı kullanımlara açmak için uygulamalar başlıyor. Kendi mensuplarımız arazilerin bu sebeple değeri artacağından karşımıza dikiliyor, ‘Niye arazimizin değerlenmesine, sanayiye açarak ticaret alanı haline döndürülmesinde, mesken alanı haline döndürülmesine  engel oldunuz?’ diye bize tepki koyabiliyor. Yaptığımız iş gerçekten zor iş” dedi.

Doğruları yapacağız

Farklı, başka ideolojik ya da siyasi meselelere takılmadan, siyasetçilerle, belediyelerle, kamu görevlileriyle işlerini çözeceklerini belirten Bayraktar, “Biz hep doğruları söyleyeceğiz. Kendi üyemizle karşı karşıya da gelsek, toprakları korumanın kanunun bize verdiği bir yetki ve sorumluluk olduğunu bilerek görevimizi yerine getireceğiz. Bunun bilinci içersindeyiz” diye konuştu.

Tarımsal sulama

Bayraktar, Pamukova çiftçilerinin sorunlarını dinlediklerini ve özellikle tarımsal sulamayla ilgili elektrik taleplerinin öne çıktığını belirterek, “Bu sorunun çözümü için gerekli adımları atacağız. Sorunları rapor halinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Sakarya milletvekilleri ve sorunlarla ilgili bakanlıklarla paylaşarak çözümüne yönelik takipçisi olacağız. Çiftçi gerçekten haklı. Elektrikle sulama imkanı gelirse büyük tasarruf sağlanacak” dedi. 

20 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 1312 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ