Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

Osmanlı’nın bilinmeyenleri


Aylık şehir kültürü gazetesi sloganıyla her sayıda farklı konu ve konukları sayfalarında misafir eden Ajans Serdivan, 21. sayısında Osmanlı Mutfağı’nın bilinmeyenlerini paylaşıyor.

Ne yer, ne içerler

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Bilgin ile gerçekleştirilen röportajda Bilgin, derginin bu ayki ana konusu “Osmanlı mutfağı ve yemek kültürü” ile ilgili Osmanlı tıbbında perhizden şifa kaynağı şerbete, balık tüketiminden İstanbul’un vazgeçilmezleri arasında yerini uzun süre koruyan sakatat dükkânlarına kadar birçok konuyu okurlarıyla paylaşıyor.

Şifa kaynağı şerbet

Prof. Dr. Bilgin, bilinenin aksine Osmanlı mutfağında perhize çok büyük ehemmiyet verildiğini belirtirken, Osmanlı’nın seçkin konaklarının mutfaklarında perhiz işini çok iyi bilen aşçıların görev yaptığını söyledi. Osmanlı’nın şifa kaynağı şerbet kültürünün günümüzde ne yazık ki mevcut olmadığını belirten Bilgin, şerbetin yerini gazlı içeceklerin aldığını, bunların yaygınlaşması ve tüketiminin artması ile birlikte hastalıkların da arttığını ifade etti.

Farklı bir bakış

Ajans’ta yer alan hikâyeler ise sizi hem tebessüm ettirecek hem de düşündürecek. Süvari ve Yılan kıssası ile önyargıya farklı bir bakış açısı sunulurken, bir kahve fincanının hikayesini ise fincanın kendisinden dinleyeceksiniz. Her sayısında farklı yörelere ve illere konuk olan Ajans’ın bu ayki durağı ise Samsun. Samsun’a yolunuz düşerse; ne yenir, nerede oturulur ve ne dinlenir bu sayıda öğrenebilirsiniz.

Evvel zaman içinde

Ajansın "evvel zaman içinde" köşesinin bu ayki konusu ise 'Paranın dünden bugüne serüveni'. Ajans 1.Dünya Savaşı sonrası ekonomik buhran yaşayan ve adeta paranın kölesi olan Avrupa’nın kriz dönemine de ışık tutuyor. Konu ile ilgili Serdivan Belediyesi’nden yapılan açıklamada; isteyen herkesin Serdivan Ajans’ın 21. sayısını Serdivan Belediyesi ile Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nden ücretsiz olarak temin edilebileceği belirtilirken; ayrıca gazetenin issuu.com/serdivanajans adresinden de dijital olarak takip edilebileceği bildirildi. 

22 Şubat 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın