Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

Türk dünyasının kapısı aralandı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRSOY) iş birliğiyle Adapazarı Kültür Merkezi'nde yapılan etkinlikte, Azerbaycan şairi Molla Pena Vagif'in hayatı katılımcılara anlatıldı.

Daha çok etkinlik

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk dünyasının uzun zamandır entelektüel düzeyde konuşulan bir konu olduğunu söyledi. Etkinlikle Türk dünyasıyla ilgili yeni bir pencere açıldığını dile getiren İsen, "Eminim ki bundan sonra şehirde bu tür etkinliklere daha fazla tanık olma fırsatımız olacak" dedi.

Geleneksel değerler

TÜKSOY Genel Sekreteri Düsen Kasaniov ise Türk kültürünü dünyaya tanıtmak, geleneksel değerleri yeni nesillere aktarmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Vagif Azerbaycan'ın şiir tarihinde güzellik ve sevgi şairi olarak kabul edilir. Sanatına halkın yaşayış, gelenek ve göreneklerini katarak, okuyucunun iç dünyasına inerek Azerbaycan edebiyatına yeni bir soluk katmıştır" diye konuştu.

Teşekkür

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı 1. Yardımcısı Vagif Aliyev, Penah Vagif'in doğumunun 300. yılı dolasıyla TÜRSOY tarafından çeşitli etkinliklerle anıldığını ve halka tanıtıldığını hatırlatarak, bu tür etkinlikler düzenleyen kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Bilgilendirme

Konuşmaların ardından Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, Azerbaycan Milli Kütüphanesi Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov, Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Ali Akbaş, Dilbilimci-Türkolog Prof. Dr. Ahmet Bican Ecilasun ve Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız İsmailova katılımcılara bilgi verdi.

5 Mart 2017 , Pazar Bu haber toplam 469 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın